کشف علوم نوین پزشکی در درمان سقط مکرر جنین

سقط جنین مکرر تحت عنوان دو یا سه بار سقط جنین قبل از هفته ۲۰ بارداری تعریف شده است. سقط مکرر جنین فرایند دشواری است. هنگامی که بیمار با چندین سقط در سه ماهه اول بارداری‌اش مواجه شود دلشکسته و ناامید می‌گردد. برخی از زنان یک بارداری موفق داشته‌اند و در تلاش برای بارداری دوم دچار سقط‌های مکرر می‌شوند. در صورتی که علت سقط قبلی مشخص شده باشد، در مرحله اول به این مساله رسیدگی می‌شود. به عنوان مثال می‌توان برخی از مشکلات رحمی را به کمک عمل جراحی برطرف کرد، اختلالات هورمونی نیز پس از مصرف  دارو برطرف می‌شود. برخی دیگر از عواملی که در فرایند باروری اختلال ایجاد می‌کنند مانند چاقی و استعمال دخانیات قابل بررسی و حل شدن هستند.

سقط جنین در هر مرحله‌ای از بارداری یک تجربه دردناک است به ویژه اگر به صورت مکرر رخ دهد. بررسی علت سقط جنین اهمیت بسیار زیادی داد. متخصص زنان و زایمان می‌تواند به شما برای تعیین علت سقط و افزایش شانس باروری و کاهش ریسک سقط جنین ناشی از بالارفتن سن، به ویژه در سن باروری، کمک کند. با بالا رفتن سن مادر احتمال سقط جنین افزایش می‌یابد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

علل سقط مکرر


شایع ترین علل سقط جنین عبارتند از: اختلالات رحمی، مشکلات مربوط به سیستم ایمنی، اختلالات هورمونی، و ناهنجاری‌های ژنتیکی. برخی از عوامل مرتبط با سبک زندگی مانند استعمال دخانیات، مصرف کافئین، قرار گرفتن در معرض مواد سمی، و چاقی در سقط جنین نقش دارند. متاسفانه در نیمی از موارد، علت اصلی سقط جنین مشخص نیست و نمی‌توان توضیحی برای آن پیدا کرد.

اختلالات رحمی

اختلالات رحمی که باعث می‌شوند بیمار در معرض سقط جنین مکرر قرار بگیرند عبارتند از ناهنجاری‌های مادرزادی رحم یا اختلالات اکتسابی مانند فیبروم رحم، پولیپ رحم، و چسبندگی رحم. در اختلالات رحمی، رحم دو جداره از شایع ترین علل سقط مکرر جنین است. به طور کلی ناهنجاری‌ حفره رحم باعث اختلال در فرایند بارداری و لانه گزینی طبیعی جنین می‌شود. کمبود ذخایر خونی، محدود بودن فضای رحم، و التهاب رحم از مواردی هستند که بیمار را مستعد سقط‌های مکرر و بارداری بی‌نتیجه می‌کنند.

اختلالات مرتبط با سیستم ایمنی

شایع ترین علت ایمونولوژیکی سقط مکرر جنین، سندروم آنتی فسفولیپید (APLS) است. این اختلال یک بیماری خود ایمنی اکتسابی است. در این اختلال، بدن علیه اجزای غشای سلولی آنتی بادی تولید می‌کند که در نهایت منجر به عوارض بارداری مانند سقط مکرر جنین در سه ماهه اول بارداری، سقط در اواخر بارداری، مسمومیت بارداری، و لخته شدن خون می‌شود. اگرچه سندروم آنتی فسفولیپید یک اختلال شناخته شده است و یکی از علل شایع ایمونولوژیکی سقط مکرر است، اختلالات دیگری نیز وجود دارند که علت آنها مشخص نیست و منجر به سقط جنین می‌شوند این عوامل عبارتند از افزایش تعداد یا فعال شدن سلول‌های کشنده طبیعی رحمی.

اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی مختلف مانند دیابت کنترل نشده، سندروم تخمدان پلی کیستیک (pcos) ، بیماری درمان نشده یا تشخیص داده نشده تیروئید، افزایش سطح پرولاکتین، و ناکافی بودن سطح پروژسترون می‌تواند در سقط مکرر جنین نقش داشته باشد. برخی از اختلالات هورمونی با تاثیر گذاری بر چرخه پریود و بارداری باعث بروز مشکل در باروری زوجین می‌شوند‌.

ناهنجاری‌های ژنتیکی

غیرطبیعی بودن تعداد کروموزوم‌ها و ترکیب ساختاری غیر طبیعی کروموزوم‌ها یکی از اختلالاتی است که عامل نیمی از موارد سقط جنین در اوایل بارداری است. ریسک آنوپلوئیدی یا افزایش غیر طبیعی کروموزوم‌های جنین با بالارفتن سن بارداری افزایش می‌یابد زیرا با بالا رفتن سن مادر، تخمک‌ها آسیب می‌بینند. بنابراین بیماری‌های فاقد علائم از والدین به فرزندان منتقل می‌شوند. ترومبوفیلی  یک ویژگی اکتسابی یا ارثی که باعث لخته شدن خون می‌شود و یکی از دلایل سقط جنین در اوایل بارداری است و در صورتی که سابقه خانوادگی یا فردی در ارتباط با اختلال لخته شدن خون وجود نداشته باشد بررسی این مساله در آزمایشات روتین درخواست نمی‌شود. از سوی دیگر ترومبوفیلی می‌تواند باعث سقط جنین در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شود.

سایر علل سقط جنین

عفونت، اختلال اسپرم، و بیماری سلیاک از مواردی هستند که در سقط جنین نقش دارند و پزشک بر اساس فاکتورهای موجود درخواست بررسی این موارد را می‌دهد. به علاوه همانگونه که در قسمت بالا اشاره کردیم، استعمال دخانیات، مصرف مواد مخدر، مصرف روزانه بیش از سه فنجان کافئین، قرار گرفتن در معرض مواد سمی( حشره‌کش‌ها، پرتوها، قرار گرفتن در معرض دود غیر مستقیم) چاقی و اضافه وزن می‌توانند منجر به سقط جنین شوند بنابراین باید حتما فرد تحت ارزیابی قرار بگیرند.

تشخیص سقط جنین


زنانی که دچار سقط مکرر می‌شوند به لحاظ آنالیز هر سقط، زمان نسبی سقط، میزان رشد جنین قبل از سقط( مانند ضربان قلب جنین در سونوگرافی)  و آنالیز ژنتیکی  محصولات لقاح مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. به علاوه، آنالیز بیشتر محصولات بارداری زیر میکروسکوپ می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در خصوص علت سقط مکرر در اختیار پزشک قرار دهد. بیمارانی که دچار سقط مکرر می‌شوند پس از انجام آزمایشات تشخیصی مانند عملکرد خون زوجین، ارزیابی رحم به کمک التراسوند تخصصی برای بررسی ناهنجاری‌های مادرزادی یا اکتسابی مانند فیبروم، بافت اسکار یا پولیپ که باعث اختلال در فرایند لانه گزینی می‌شود به لحاظ جسمانی و سابقه پزشکی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. ارزیابی بیشتر زوجین براساس نمونه برداری از آندومتر، کشت نمونه ترشحات رحم به لحاظ وجود عفونت، و آنالیز دقیق اسپرم انجام می‌شود. زوجین باید آزمایش ژنتیک بدهند تا وجود بیماری‌های ژنتیکی که باعث اختلال در فرایند باروری موفق می‌شود شناسایی گردد.

بهترین روش‌های درمان


درمان سقط مکرر جنین به علت اصلی آن بستگی دارد.

علل کروموزومی

در مواردی که ناهنجاری ساختاری کروموزوم عامل اصلی سقط مکرر است، یکی از درمان‌های ممکن برای باروری ای وی اف (باروری آزمایشگاهی)، نمونه برداری و ارزیابی جنین است که به این فرایند تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی گفته می‌شود.

ناهنجاری‌های آناتومیکی

می‌توان از آزمایشات تشخیصی مانند عکس رنگی، سونوهیستروگرام با سالین، و هیسترسکوپی ( بررسی اندوسکوپیک رحم) برای ارزیابی حفره رحم استفاده کرد. بسیاری از ناهنجاری‌های حفره رحم به کمک جراحی‌های کوچک اصلاح می‌شوند.

علل ایمونولوژیکی

سندروم آنتی بادی آنتی فسفولیپید(APS) پاسخ مناسبی به داروهای رقیق کننده خون می‌دهد.

اختلال لخته شدن خون ( ترومبوفیلی)

هیچ‌گونه مدرکی مبنی بر اینکه داروهای رقیق کننده خون می‌توانند از سقط جنین جلوگیری می‌کنند وجود ندارد، اما هنوز تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

اختلالات هورمونی

در مواردی که فرد دچار دیابت کنترل نشده یا نقص کارکرد غده تیروئید است اصلاح اختلالات هورمونی باعث رفع مشکل می‌شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *