چگونه بدون سونوگرافی در ماه اول بفهمم دو قلو باردار هستم؟

باردار بودن دوقلو‌ها ممکن است خود را به طرق مختلفی نشان دهد  اما هیچ‌یک از این علائم به طور قطعی بیانگر این نیستند که شخص دوقلو باردار است. برخی از مادرانی که دوقلو باردار بوده‌اند اظهار کرده‌اند که یکی یا چند نشانه خاص داشته‌اند که به خاطر آن خودشان متوجه شده‌اند که احتمالا دوقلو باردار هستند. البته برخی از مادران نیز اظهار کرده‌اند که هیچ نشانه‌ی خاصی در خود حس نکرده‌اند. برخی از مادران از همان ابتدای بارداری به طور قطع مطمئن هستند که دو قلو (یا چند قلو) باردار هستند. این افراد ممکن است حس بسیار قوی داشته باشند و یا تحت نظر یک پزشک متخصص باروری باشند که مراحل بارداری آن‌ها را قدم‌به‌قدم تحت نظر دارد. با این حال اغلب زنانی که دو یا سه‌قلو  (یا بیشتر) باردار بوده‌اند در ابتدای بارداری خود متوجه ین موضوع نشده‌اند و بعد از گذشت مدتی و با پیشروی بارداری به این موضوع پی برده‌اند.

اگر برخی از علائم و نشانه‌های اولیه بارداری دو قلو را دارید یا به خاطر برخی عوامل خاص احتمال می‌دهید که امکان دوقلو باردار شدن شما زیاد باشد، باید این موضوع را با متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید. بهترین راه برای تشخیص بارداری دوقلو، انجام سونوگرافی  در سه ماهه اول بارداری است. البته سایر علل احتمالی بروز برخی علائم و نشانه‌های خاص در شما نیز بررسی می‌شوند.  اگر شما دوقلو باردار هستید، لازم است دفعات بیشتر و مکررتری به متخصص  زنان و زایمان مراجعه کنید تا بتوانید از بروز عوارض شایع بارداری دوقلو جلوگیری کنید. پزشک متخصص زنان در این موارد از شما می‌خواهد که در فواصل زمانی کوتاه‌تری به او مراجعه داشته باشد و احتمالا لازم است آزمایشات و عکسبرداری‌های بیشتری نیز انجام دهید.  برای اجتناب از بروز مسمومیت بارداری، فشار خون شما مرتبا چک شده و آزمایش ادرار از شما گرفته می‌شود. علاوه بر این، آزمایش خون در هفته‌های ۲۴ و ۴۵ بارداری برای تعیین میزان هموگلوبین خون انجام می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم و مراقبت‌های دوران بارداری دوقلویی می‌توانید با شماره‌های متخصص زنان و زایمانتماس بگیرید.

علائم بارداری دوقلو


بسیاری از علائم و نشانه‌های اولیه  مشابه با سایر بارداری‌های عادی هستند. اما ممکن است برای خانم‌هایی که دوقلو باردار هستند، برخی از این علائم یسیار شدیدتر هستند چرا که تغییرات هورمونی در بدن زن بیشتر هستند.

افزایش وزن بیشتر و سریع‌تر

ممکن است مادر طی سه ماه اول بارداری به خاطر افزایش حجم خون در بدن و بزرگ شدن رحم، تا ۵ کیلوگرم وزن اضافه  کند. با پایان سه ماهه دوم، اغلب مادرانی که دو قلو باردار هستند، بین ۷ تا ۱۲ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند. این در حالی است که مادرانی که یک‌قلو باردار هستند بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند.

بزرگ بودن شکم نسبت به سن بارداری 

اگر به نظر بیاید که رحم مادر با سرعت بیشتر از حد معمول در حال رشد کردن است، احتمال دارد که دوقلو باردار باشد. البته بزرگ‌تر بودن رحم نسبت به سن بارداری می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد، از جمله اشتباه حساب کردن سن بارداری یا افزایش مایع آمنیوتیک دور جنین و یا فیبروم رحمی.

ویار بارداری

بیش از نیمی از مادرانی که دوقلو باردار هستند دارای ویار بارداری هستند که احتمالا شدیدتر از ویار مادرانی است که یک‌قلو باردار هستند.

بروز زودهنگام حرکات جنینی  

در مورد این موضوع که بارداری دوقلو در احساس حرکات جنینی در شکم مادر تغییری ایجاد می‌کند یا خیر، بحث زیادی بین متخصصین وجود دارد. اما بسیاری از مادرانی که دوقلو باردار بوده‌اند اظهار کرده‌اند که حس کردن زودهنگام چرخش جنین یا لگد زدن آن اولین نشانه‌ای بوده که موجب شده بفهمند دوقلو  باردار هستند.

شنیدن دو صدا قلب (یا بیشتر) در هفته‌های ۱۰ تا ۱۲ بارداری

بسته به موقعیت قرارگیری جنین‌ها، ممکن است پزشک بتواند دو یا تعداد بیشتری صدای قلب را تشخیص دهد. البته ممکن است صدای قلب یک جنین، در موقعیت‌های مختلف شنیده شود. بنابراین تشخیص قطعی بارداری دو قلو از این طریق، تنها زمانی داده می‌شود که دو صدای قلب با دو ریتم متفاوت شنیده شود.

بالا بودن غیرعادی نتیجه تست AFP

برای بسیاری از مادرانی که هیچ علائم غیرطبیعی در بارداری خود نداشته‌اند، وجود مقادیر بالای آلفا فتوپروتئین در تست AFP اولین نشانه‌ی بارداری دوقلو است. در تست AF{ مقدار پروتئین آزاد شده توسط کبد جنین اندازه‌گیری می‌شود. اگر بیش از یک جنین در رحم باشد مقدار این پروتئین در خون مادر بیشتر می‌شود. البته بالا بودن نتیجه این تست می‌تواند نشان‌دهنده اختلالاتی در بدن یک جنین تکی نیز باشد و به همین خاطر پزشک برای بررسی این موضوع انجام سونوگرافی  را تجویز می‌کند.

خستگی مفرط

حتی رساندن مواد غذایی با یک کودک نیز بدن مادر را خسته می‌کند و انرژی او را می‌گیرد و بنابراین بارداری دو جنین یا بیشتر خستگی بسیار بیشتری را به همراه دارد. اگر زن پیش از این باردار نشده است، ممکن است از این همه کاهش سطح انرژی خود شگفت‌زده شود اما خودش متوجه نشود که میزان خستگی و کم انرژی شدن او غیر طبیعی و بیش از حد است. اما در صورتی که زن قبلا باردار شده است، ممکن است متوجه خستگی بیشتر خود شود و یا ممکن است خستگی بیشتر را به سن بالاتر یا کارهای زیاد خانه و محل کارش ربط دهد. در هر حال، خستگی مفرط یکی از شایع‌ترین علائم بارداری دوقلو است.

احتباس آب در بدن

معمولا مادرانی که دوقلو باردار هستند، آب بیشتری در بدنشان جمع می‌شود که مقدار آن بیش تز از بارداری‌های معمولی است.

برداری دو قلو و عوارض آن


درست مانند بارداری معمولی، بارداری دوقلو‌ها نیز با عوارضی همراه است. در ادامه برخی عوارض احتمالی بارداری دوقلو آورده شده است:

  • احساس زودهنگام درد زایمان که به علت انقباضات رحمی زیاد است و موجب می‌شود دهانه رحم زودهنگام باز شود.
  • مسمومیت بارداری: احتمال بروز مسمومیت بارداری در زنانی که دو‌قلو باردار هستند، دو تا سه برابر بیشتر سایر مادران است. معمولا به خاطر فشار بیشتر به رگ‌های خونی، زنانی که دو قلو باردار هستند، فشار خون بالاتری دارند. مسمومیت بارداری در حدود هفته ۲۰ بارداری بروز می‌کند و انجام مراقبت‌های لازم و آزمایشات غربالگری ریسک وخیم شدن این وضعیت را کاهش می‌دهد.
  • آهن به ترکیب شدن اکسیژن با خون کمک می‌کند. کمبود آهن در بدن و از سوی دیگر نیاز زیاد بدن به خون و اکسیژن بیشتر موجب بروز آنمی (کم‌خونی) می‌شود. در این موارد پزشک، مکمل آهن را تجویز می‌کند.
  • پلی‌هیدرو آمنیوس  که به معنای افزایش مایع دور جنینی در رحم است، ایجاد می‌شود و این وضعیت موجب درد شکم و تنگی نفس مادر می‌شود.
  • وجود دو جفت در رحم موجب بزرگ شدن رحم، افزایش سطح هورمون‌ها و افزایش مقاومت به انسولین در بدن مادر می‌شود که این وضعیت می‌تواند منجر به بروز دیابت بارداری شود. اگر دیابت بارداری درمان نشود می‌تواند مشکلات جدی برای مادر و کودک ایجاد کند. تغییر در رژیم غذایی و تحت نظر داشتن مداوم سطح انسولین مادر می‌تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند.
  • سقط جنین در رحم یکی از عوارض نادر است که در ان یکی از دو جنین در داخل رحم می‌میرد. پزشک با بررسی وضعیت شما تصمیم می‌گیرد که جین مرده باید با جراحی خارج شود یا خیر.
  • در موارد بروز کلستاز بارداری، ترشح بیش از حد ماده صفراوی موجب وجود بیش از حد نمک صفرا در جریان خون می‌شود. این وضعیت را می‌توان با تجویز داروهای مناسب و تحت نظر داشتن بیمار، درمان کرد. عدم خوردن غذاهای چرب از بوز این مشکل پیشگیری می‌کند.

همچنین ممکن است برخی از عوارضی بروز کنند که با بارداری‌های معمولی مشابه هستند. پزشک در تمامی این موارد به بیمار کمک می‌رساند.

نکات مهم مراقبت در دوران بارداری دوقلو


خونریزی در هفته‌های اول بارداری

ممکن است مادر طی هفته‌های اول بارداری لکه بینی یا خونریزی خفیف داشته باشد. هرچند بروز این حالت عادی است و ممکن است به علت جفت سرراهی باشد اما لازم است موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. این خونریزی‌ها و لکه بینی‌ها بعد از مدتی برطرف می‌شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی مادران باردار باید غنی از پروتئین، کلسیم، فولیک اسید و آهن باشد. حتما از قرص‌های مولتی‌ویتامین تجویز شده توسط پزشک هر روز استفاده کنید. تغذیه سالم داشته باشید و از خوردن هل هوله اجتناب کنید.  قرص‌های مکمل مانند فولیک اسید، آهن و ویتامین‌ها را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید.

فعالیت

زنان باردار باید از انجام فعالیت‌هایی مانند دویدن یا ایروبیک اجتناب کنند چرا که بدن آن‌ها تحت فشار است. اما انجام فعالیت‌هایی مانند یوگا، شنا کردن و پیاده‌روی مفید است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *