هیستروسکوپی داخل رحم؛ مزایا و عوارض

هیستروسکوپی روشی است که به پزشک این امکان را می‌دهد که به منظور تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی، داخل رحم شما را بررسی کند. هیستروسکوپی با استفاده از یک هیستروسکوپ، یک لوله نازک و روشن که در داخل واژن قرار داده می شود برای بررسی گردن رحم و داخل رحم انجام می‌شود. از آنجا که پزشک قادر است در داخل گردن رحم و رحم را در طی این روش ببیند، هیستروسکوپی تشخیصی روشی رایج‌تر از اتساع و کورتاژ  (D & C) است که بدون تجسم اندوسکوپی انجام می‌شود. در مورد اینکه در طی روش هستروسکوپی چه اتفاقی می‌افتد بیشتر بدانید، به این معنی که می‌توانید بهتر آماده شوید.

متخصص زنان و زایمان ممکن است هیستروسکوپی را برای چندین دلیل متفاوت پیشنهاد دهد. این ممکن است برای کمک به تشخیص علل ناباروری یا سقط مکرر استفاده شود. اینها شرایطی هستند که برای سلامتی طولانی مدت و تندرستی ممکن است به مراقبت بیشتر و یا جراحی جزئی نیاز داشته باشند.خطرات ناشی از هیستروسکوپی بسیار کم است، اما قبل از اینکه هر روش انجام شود، باید با متخصص زنان و زایمان آن را مورد بحث قرار داد. بهبودی از هیستروسکوپی سریع است و به طور کلی اثرات پایدار بیش از چند روز اول پس از عمل وجود ندارد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره‌های متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

انواع


هيستروسكوپي تشخيصي

هیستروسکوپی تشخیصی برای تشخیص مشکلات رحم استفاده می‌شود. هيستروسکوپي تشخيصي همچنین براي تأييد نتايج آزمايشات ديگر مانند هیستروسالپنگوگرافی (HSG) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هیستروسالپنگوگرافی یک آزمایش رنگی اشعه ایکس است که برای بررسی رحم و لوله‌های فالوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیستروسکوپی تشخیصی می‌تواند بارها در محیط مطب انجام شود.

به علاوه هیستروسکوپی را می‌توان در کنار عمل‌های دیگری مانند لاپاراسکوپی یا قبل از عمل‌هایی چون اتساع و کورتاژانجام داد.

هیستروسکوپی درمانی چیست؟

از هیستروسکوپی درمانی برای اصلاح عارضه‌های تایید شده در هیستروسکوپی تشخیصی بهره گرفته می‌‍شود. اگر عارضه‌ای غیرطبیعی هنگام هیستروسکوپی تشخیصی تعیین شود، هیستروسکوپی درمانی غالباً به صورت همزمان انجام می‌شود تا جراحی دوم ضروری نباشد. متخصص در هیستروسکوپی درمانی از ابزار کوچکی برای اصلاح عارضه استفاده می‌کند که از راه هیستروسکوپ وارد بدن می‌شود.

هیستروسکوپی در مقایسه با دیگر عمل‌های تهاجمی‌تر از مزایای زیر برخوردار است:

 • بستری شدن کوتاه‌تر
 • دوران بهبود کوتاه‌تر
 • نیاز به مسکن کمتر پس از جراحی
 • از بین رفتن ضرورت درآوردن رحم
 • کاهش احتمال جراحی باز شکم

کاربردهای هیسترسکوپی


 • پولیپ و فیبروم رحم: پولیپ و فیبروم رحم، هیستروسکوپی برای برداشتن زائده‌ها و تومورهای غیر سرطانی موجود در رحم انجام می‌شود.
 • چسبندگی: چسبندگی رحم یا سندرم اشرمن به نوارهای بافت همبندی گفته می‌‌شود که در رحم شکل می‌گیرد و تغییراتی را در خونریزی قاعدگی و ناباروری  ایجاد می‌کند. متخصص به کمک هیستروسکوپی محل چسبندگی را تعیین می‌کند و آن را برمی‌دارد.
 • سپتوم: متخصص با انجام هیستروسکوپی تعیین می‌کند که آیا سپتوم رحمی وجود دارد یا خیر. نقص شکل‌گیری مادرزادی رحم را سپتوم گویند.
 • خونریزی غیرطبیعی: هیستروسکوپی برای تعیین علت خونریزی شدید و طولانی قاعدگی و لکه‌بینی  بین دو عادت ماهانه یا پس از یائسگی کاربرد دارد. خراش اندومتر عملی است که در آن به منظور درمان بعضی علل خونریزی شدید از هیستروسکوپ به همراه وسایل دیگر برای تخریب مخاط پوششی رحم استفاده می‌شود.

علاوه بر این، هیستروسکوپی برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • انجام روش‌های عقیم کردن
 • قرار دادن یا برداشتن دستگاه داخل رحمی (IUD)
 • انجام بیوپسی (برداشتن نمونه بافت کوچک)
 • انجام ابلیشن درمانی (یک روش که از گرما، سرما و یا برق برای از بین بردن پوشش رحم استفاده می‌کند).

اقدامات قبل از هیسترسکوپی


بیمار ممکن است زمان هیستروسکوپی را برای یک هفته بعد از قاعدگی خود قرار دهد. این زمانبندی به متخصص اجازه می‌دهد تا بهترین دید را از داخل رحم داشته باشد. پزشک ممکن است به بیمار دارویی بدهد که قبل از فرآیند عمل گردن رحم بیمار را باز خواهد کرد. دستورالعمل‌های پزشک را به دقت دنبال کنید.

پزشک را از تمامی عارضه‌های پزشکی بیمار مطلع کنید، به ویژه:

 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • بیماری کلیه

همچنین بیمار باید هر گونه دارویی که مصرف می‌کند به پزشک اطلاع دهد. ممکن است نیاز باشد بیمار مصرف داروهایی همچون Plavix (کلوپیدوگرل)، Coumadin  (وارفارین)، آسپرین، Aleve (ناپروکسن)، Advil (ایبوپروفن) و داروهای دیگر را یک تا دو هفته قبل از هیستروسکوپی متوقف کند. قبل از انجام این روش، در صورتی که بیمار سرماخوردگی، تب، آنفولانزا یا شیوع هرپس دارد، باید پزشک را مطلع کند.

ممکن است از بیمار خواسته شود که ۶ تا ۱۲ ساعت قبل از روش هیستروسکوپی چیزی نخورد و ننوشد. در صورتی که بیمار بایستی داروهای منظم خود را در روز عمل مصرف کند، باید در این باره از پزشک سوال کند

فرآیند عمل


متخصص برای این که بیمار آرام باشد، قبل از عمل آرام‌بخش تجویز می‌کند. سپس بیمار برای بی‌حسی یا بیهوشی آماده می‌شود. مراحل انجام هیستروسکوپی به شرح زیر است:

متخصص دهانه رحم را گشاد می‌کند تا بتواند هیستروسکوپ را وارد کند. هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می‌شود. سپس محلول مایع یا گاز دی اکسید کربن از راه هیستروسکوپ وارد رحم می‌شود تا آن را منبسط کند و مخاط یا خون را کنار بزند. سپس نور از راه هیستروسکوپ تابانده می‌شود تا متخصص رحم و سوراخ‌های لوله‌های فالوپ داخل حفره رحم را ببیند. در نهایت اگر جراحی لازم باشد، وسایل کوچکی از راه هیستروسکوپ وارد رحم می‌شود.

مدت جراحی هیستروسکوپی از کمتر از ۵ دقیقه تا بیش از یک ساعت متغیر است. طول مدت عمل به تشخیصی یا درمانی بودن هیستروسکوپی و انجام همزمان عمل‌های دیگری چون لاپاراسکوپی بستگی دارد. با این حال هیستروسکوپی تشخیصی در کل کوتاه‌تر از هیستروسکوپی درمانی است.

بهبودی


اگر هیستروسکوپی تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام شود، بیمار باید قبل از ترخیص چند ساعت تحت نظر باشد.پس از عمل انقباض یا خونریزی جزئی واژن به مدت یک تا دو روز طبیعی است. به علاوه اگر گاز در هیستروسکوپی مصرف شده باشد، احتمال بروز درد شانه نیز وجود دارد. از حال رفتن یا بیمار شدن نیز ممکن است. در صورت مواجهه با هر یک از علائم زیر با پزشک تماس بگیرید: تب، درد شدید شکمی شدید، ترشح یا خونریزی شدید واژن ممکن است به بیمار دستور داده شود که از استفاده از دوش مهبل و برقراری مقاربت جنسی به مدت ۲ هفته پس از فرآیند عمل یا برای یک دوره متناوب توصیه شده توسط پزشک، دوری کند.فعالیت‌های دیگر و رژیم غذایی طبیعی ممکن است از سر گرفته شود، مگر اینکه پزشک به او چیز دیگری توصیه کرده باشد.

پزشک ممکن است دستورالعمل‌های اضافی یا جایگزین را بعد از این روش بسته به شرایط خاص او ارائه دهد.

خطرات


هیستروسکوپی عملی ایمن است. با این حال مانند هر جراحی دیگری با عوارضی همراه است. کمتر از یک درصد بیماران پس از هیستروسکوپی با عوارض زیر مواجه می‌شوند:

 • عفونت
 • خونریزی شدید
 • آسیب دیدن دهانه رحم، رحم، روده یا مثانه
 • زخم شدن داخل رحم
 • واکنش به ماده استفاده شده برای انبساط رحم

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *