نشانه ها و علائم بارداری در روزهای اول حاملگی

تجربه باردار شدن در زنان مختلف، متفاوت است. همه زنان علائم بارداری یکسانی ندارند و حتی ممکن است علائم آنها در بارداری اول با بارداری بعدی متفاوت باشد. همچنین، از آنجایی که علائم اولیه بارداری شبیه علائمی است که قبل از پریود تجربه می‌شود ممکن است فرو باردار از بارداری خود اطلاع نداشته باشد. باید به خاطر داشت که علاوه‌بر بارداری موارد دیگری نیز می‌توانند علائم بارداری را ایجاد کنند. به این ترتیب متذکر می‌شویم که توجه به این علائم ضرورتا به معنای باردار بودن فرد نیست. تنها روش مطمئن برای تشخیص بارداری، انجام تست بارداری است.

برخی از علائم اولیه بارداری پس از آنکه یک دوره پریود از دست برود، یک یا دو هفته تاخیر در پریود ظاهر می‌شوند. اکثر زنان در هفته ششم علائم بارداری را تجربه می‌کنند و در هفته هشتم، ۹۰ درصد از علائم بارداری در آنها ظاهر می‌شود. اگر تاریخ سیکل پریود خود را یادداشت نمی‌کنید، یا تاریخ آن در هر ماه متفاوت است نمی‌توانید به‌طور قاطع تاریخ پریود بعدی را مشخص کنید. اما اگر برخی از علائم اولیه بارداری را احساس کردید (شامل همه زنان نمی‌شود) و از پریود نشدن خود تعجب می‌کنید می‌توان قاطعانه گفت که شما باردار هستید. مرحله بعدی انجام تست بارداری در منزل است. در صورتی که تست بارداری شما مثبت بود برای شروع مراقبت‌های بارداری و داشتن یک بارداری سالم هرچه زودتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

علائم اولیه بارداری


ممکن است یک خانم باردار همه علائم بارداری را داشته باشد، یا فقط یک یا دو علامت را تجربه کند. در صورتی که هر یک از این علائم بارداری باعث ناراحتی او شود باید به پزشک مراجعه کند تا برنامه‌ای را برای از بین بردن آن وضعیت طراحی کند.

از دست دادن چرخه پریود

مشهودترین علائم بارداری و مهمترین موردی که زنان را وادار به انجام تست بارداری می‌کند، از دست دادن یک دوره از پریود است. البته همیشه از دست دادن یک دوره یا تاخیر در پریود به معنای بارداری نیست. علاوه بر بارداری، دلایل دیگری نیز برای پریود نشدن وجود دارند. یکی از این موارد، افزایش یا کاهش شدید وزن است. اختلالات هورمونی، خستگی، یا استرس از دیگر علل پریود نشدن محسوب می‌شوند. اما اگر یک دوره از پریود به تاخیر افتاده باشد و احتمال بارداری وجود داشته باشد باید تست بارداری را انجام داد. برخی از زنان با قطع مصرف قرص ضد بارداری سیکل پریود خود را از دست می‌دهند.

لکه بینی و درد شکم

پس از لقاح، تخمک بارور شده خود را به دیواره رحم می‌چسباند. این امر می‌تواند یکی از علائم اولیه بارداری لکه بینی و درد شکم را به وجود بیاورد که به آن خونریزی ناشی از لانه گزینی گفته می‌شود. لکه بینی معمولا ۶ تا ۱۲ روز پس از بارور شدن تخمک رخ می‌دهد. درد شکم شبیه درد پریود است، بنابراین ممکن است با درد و خونریزی شروع پریود اشتباه گرفته شود. با این حال، درد و خونریزی خفیف است.

ترشحات

زنان باردار ممکن است علاوه بر خونریزی، ترشحات سفید و شیری مانندی را از واژن خود داشته باشند. این مساله به افزایش ضخامت دیواره واژن مربوط است که معمولا فورا بعد از لقاح شروع می‌شود. افزایش رشد سلول‌های واژن باعث ایجاد ترشح می‌شود. این ترشحات که ممکن است در طول دوره بارداری ادامه داشته باشند، معمولا نیازی به درمان ندارند و بی ضرر هستند. اما اگر این ترشحات بدبو باشند و باعث خارش و سوزش شوند باید به پزشک اطلاع داد تا بیمار را به لحاظ عفونت باکتریایی یا قارچی معاینه کند.

تغییرات سینه

تغییرات سینه یکی دیگر از علائم بارداری محسوب می‌شوند. پس از لقاح به سرعت سطح هورمون‌های بدن تغییر می‌کند. این تغییرات باعث می‌شوند یک یا دو هفته بعد، سینه زن باردار متورم و دردناک یا دچار خارش شود. ممکن است بیمار احساس کند سینه‌هایش سنگین و پر شده و نسبت به لمس شدن حساس شده است و هاله قهوه ای اطراف سینه تیره شده است. موارد دیگری نیز می‌توانند باعث تغییر سینه شوند. اما اگر این تغییرات از علائم اولیه بارداری باشد باید به خاطر داشت که چند هفته طول می‌کشد تا زنان باردار به این تغییرات عادت کنند. البته پس از مدتی درد سینه تسکین میاید.

خستگی

احساس خستگی زیاد در بارداری طبیعی است و از اوایل بارداری شروع می‌شود. ممکن است یک هفته پس از بارداری، فرد باردار احساس خستگی غیر عادی کند. این مساله به بالا بودن سطح هورمون پروژسترون بستگی دارد، این در حالی است که عوامل دیگری مانند پایین بودن سطح قند خون، پایین بودن فشار خون، و تولید خون بیشتر، می‌توانند در تداوم خستگی نقش داشته باشند. اگر خستگی ناشی از بارداری باشد باید فرد باردار به اندازه کافی استراحت کند. مصرف غذاهای سرشار از پروتئین و آهن به رفع خستگی مفرط کمک می‌کنند.

استفراغ (تهوع صبحگاهی)

استفراغ صبحگاهی یکی از علائم بارداری شناخته شده بارداری است، اما همه زنان باردار دچار استفراغ صبحگاهی نمی‌شوند. علت دقیق استفراغ صبحگاهی مشخص نیست اما احتمالا تغییرات هورمونی در ایجاد آن نقش دارند. استفراغ دوران بارداری می‌تواند در هر ساعتی از روز رخ دهد اما معمولا بیشتر هنگام صبح رخ می‌دهد. ب ای از زنان باردار در طول بارداری تمایل بیشتری به برخی غذاها دارند اما گاهی نمی‌توانند برخی غذاها را تحمل کنند. این مساله به تغییرات هورمونی مربوط است. این تاثیر می‌تواند آنقدر شدید باشد که تحمل برخی از غذاهایی که قبل از بارداری در فهرست خوراکی‌های مورد علاقه قرار داشته است را دشوار کند. ممکن است استفراغ، میل به خوردن خوردن، یا دلزدگی از یک غذای خاص تا اواخر بارداری طول بکشد. خوشبختانه در اکثر زنان باردار این علائم پس از هفته سیزدهم یا یکم بارداری کاهش میابند. زنان باردار باید رژیم غذایی سالمی داشته باشند به گونه ای که مادر و جنین در حال رشد به خوبی تغذیه شوند. میتوان برای کسب اطلاعات بیشتر و این خصوص با پرش مشورت کرد.

تکرر ادرار

در اکثر زنان باردار یکی از علائم بارداری، نیاز به دفع مکرر ادرار است که شش یا هشت هفته پس از لقاح شروع می‌شود. اگرچه ممکن است عفونت مجرای ادرار، دیابت، یا داروهای مخصوص فشار خون، باعث تکرر ادرار شوند؛ تکرر ادرار در زنان باردار به تغییر سطوح هورمونی مربوط است.

یبوست

بالا رفتن سطح پروژسترون در طول بارداری از علائم بارداری می‌باشد که باعث می‌شود فرد باردار دچار یبوست ‌شود. این هورمون باعث می‌شود غذا به کندی از روده عبور کند. زنان باردار باید برای رفع این مشکل، آب بیشتری بنوشند، ورزش کنند، و غذاهای سرشار از فیبر بیشتری مصرف کنند.

تغییرات خلق و خو

تغییرات خلق و خو در طی سه ماهه اول بارداری، بسیار شایع است. تغییرات هورمونی در تغییر خلق و خوی زنن باردار تاثیر به سزایی دارد.

سردرد و کمردرد

اکثر زنان باردار از سردرد خفیف و دائمی شکایت دارند، و برخی دیگر از کمردرد شدید و مزمن ابراز ناراحتی می‌کنند.

ضعف و سرگیجه

اتساع عروق خونی، کاهش فشار خون، و کاهش سطح قند خون باعث ضعف و سرگیجه در زنان باردار می‌شود.

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری باعث احساس نفخ در زنان باردار می‌شود که شبیه نفخ دوران پریود است. به همین دلیل ممکن است هنگامی که هنوز رحم کوچک است، فرد باردار احساس کند لباسهایش به ویژه در ناحیه کمر تنگ شده است که این مساله به نفخ شکم و تغییرات هورمونی مربوط است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *