مشاوره، معاینه و آزمایش‌های قبل از بارداری

مراقبت از سلامت خود، قبل از اقدام به بارداری برای شما و کودکتان مفید است. هدف از این کار این است که خود را در مورد هرگونه خطر بالقوه موجود برای شما و نوزادتان در حین بارداری چک کنید و به مسائل پزشکی که ممکن است قبل از بارداری داشته باشید، رسیدگی کنید. این کار به این منظور انجام می‌شود که، قبل از اینکه شما گام بعدی را به سوی حاملگی بردارید، به سالم‌ترین حالت خودتان از لحاظ جسمی و احساسی برسید. مراقبت‌های قبل بارداری برای والدین آینده نگر در تمام سنین، مراحل زندگی، وضعیت سلامتی مناسب است و اهمیتی ندارد که شما در کدام مرحله از باروری خود هستید.

شما می‌توانید با تنظیم یک جلسه مشاوره قبل از بارداری با متخصص زنان و زایمان شروع کنید. جلسه مشاوره قبل از بارداری بهترین زمان برای پرسیدن همه مواردی که در ذهن شما وجود دارد از متخصص زنان و زایمان است، چه موارد مربوط به رژیم غذایی، چه در مورد ویتامین‌های پیش از قاعدگی و چه در مورد مسائل نگران‌کننده سلامتی که در خانواده‌تان وجود دارد.
به دنبال مشاوره پیش از موعد، شما به طور کامل‌تری درمی‌یابید که در ماه‌های آینده چه چیزهایی در انتظار شماست، از جمله این موارد می‌توان به پی بردن به بهترین استراتژی مدیریت برای رسیدن به ایمن‌ترین و سالم‌ترین بارداری، اشاره کرد. هنگامی که یک زن باردار می‌شود، می‌تواند بارداری خود را با موفقیت آغاز کند و اطمینان داشته باشد که آن را از بهترین راه ممکن به پایان می‌رساند.
سالم شدن قبل از اقدام به بارداری تا حد امکان، و دریافت مراقبت‌های اولیه و منظم قبل از زایمان در دوران بارداری، مهم‌ترین راه‌های مراقبت از شما و رشد جنین درون شماست.
جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

مشاوره و آزمایش‌های قبل از بارداری


درطول یک جلسه رسمی مشاوره قبل از بارداری، زن و دکتر در مورد مسائل مرتبط با زن صحبت می‌کنند:

سابقه بارداری و زايمان قبلی

این گفتگو بررسی هر گونه حاملگی قبلی، تاریخچه قاعدگی زن، روش‌های مورد استفاده جهت پیشگیری از بارداری، نتایج تست پاپ اسمیر قبلی و مواردی از بیماری‌هایی که از راه جنسی منتقل می‌شوند و یا عفونت‌های واژن که در گذشته زن به آن مبتلا بوده است را دربر می‌گیرد.

سوابق پزشکی

این مورد شامل بحث در مورد هر گونه مشکل بهداشتی زن در حال حاضر است، بنابراین زن می‌تواند این مشکلات را قبل از اقدام به بارداری تحت کنترل قرار دهد.

تاریخچه جراحی

اگر زن سابقه جراحی، تزریق خون و بستری شدن داشته باشد، باید به پزشک اطلاع دهد. به ویژه مطلع کردن پزشک از سابقه جراحی زیبایی که ممکن است داشته باشد، از جمله جراحی فیبروم رحم یا پاپ اسمیر غیرطبیعی، بسیار اهمیت دارد.

داروهای مصرفی کنونی

در مورد داروهای تجویزی یا داروهای ضد بارداری که زن مصرف می‌کند یا مصرف کرده است به پزشک بگویید. در بعضی موارد ممکن است زمان ایجاد تغییر برای کمک به پیشگیری از نقص‌های زایمان باشد. همچنین در مورد هر یک از داروهای گیاهی یا مکمل‌های پزشکی که زن مصرف می‌کند، به پزشک اطلاع دهید.

تاریخچه سلامت خانوادگی

در مورد هرگونه شرایط ویژه پزشکی که در خانواده زن وجود دارد، از قبیل دیابت‌ها، فشار خون بالا یا سابقه لخته شدن خون به پزشک اطلاع دهید.

محيط خانه و محل کار

زن در مورد خطرهای احتمالی که می‌تواند بر توانایی زنان در بارداری یا حفظ حاملگی سالم تاثیر بگذارد، مانند قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه، اشعه X، و سرب و یا حلال‌ها صحبت می‌کند.

وزن زن

رسیدن زن به وزن بدن ایده‌آل قبل از بارداری، ایده خوبی است. این بدان معنی است که اگر زن اضافه وزن دارد، از وزن خود بکاهد تا خطر عوارض در حین بارداری را کاهش دهد. چاق شدن (شاخص توده بدنی BMI>30) خطر ابتلا به فشار خون بالا و دیابت بارداری، و همچنین سایر عوارض حاملگی مانند سقط جنین، دیستوکیا شانه، لخته‌های خون و مرده زایی را تا ۱۱ برابر افزایش می‌دهد.
همچنین درصورتی که وزن زن کم باشد، باید وزن خود را افزایش دهد تا خطر تولد کودک مبتلا به کمبود وزن را کاهش دهد.

عوامل مربوط به شیوه زندگی

پزشک از زن در مورد عادت‌هایی که می‌تواند بر بارداری زنان تاثیر بگذارد، مانند سیگار کشیدن، سوالاتی می‌پرسد. هدف این است که پزشک به او کمک کند تا هر عادتی که می‌تواند از مسیر حاملگی سالم جلوگیری کند را متوقف کند. پزشک این صحبت‌ها را محرمانه نگه می‌دارد، بنابراین برای راحت صحبت کردن، احساس آزادی کنید.

ورزش

به دکتر بگویید که زن چه ورزشی انجام می‌دهد و اگر زن ورزش نمی‌کند نیز به پزشک اطلاع دهید. به طور کلی، در دوران بارداری، ممکن است زن بتواند تمرین عادی روزانه خود را ادامه دهد، مگر اینکه به او دستور داده شود فعالیت‌های خود را کاهش یا تغییر دهد.

رژیم غذایی

دکتر از زن در مورد آنچه که می‌خورد و می‌آشامد، سوال می‌کند. اقدام به بارداری پس از جایگزین کردن عادات غذایی مناسب با عادات قبلی بسیار ایده‌آل است. این برنامه شامل خوردن انواع غذاهای غنی از فیبر و دریافت کلسیم، فولیک اسید و سایر مواد مغذی به اندازه کافی است.

کافئین

قبل از اینکه زن باردار شود، پزشک ممکن است محدود کردن کافئین تا حداکثر ۳۰۰ میلی‌گرم (mg) در روز را توصیه کند. این مقدار در حدود دو فنجان ۸ اونسی قهوه است. به یاد داشته باشید که کافئین فقط در قهوه و چای وجود ندارد بلکه در شکلات، برخی از نوشیدنی‌های ملایم و برخی داروها نیز وجود دارد.

بحث مشاوره ژنتیکی

مشاوره ژنتیکی می‌تواند به زوج کمک کند که از شانس خود در داشتن فرزند با نقص مادرزادی باخبر شوند. این روش ممکن است برای مادران مسن‌تر و افرادی که سابقه خانوادگی مشکلات ژنتیکی، نقص‌های زایمان یا عقب ماندگی ذهنی دارند، توصیه شود.

بررسی واکسیناسیون زن

اگر زن در برابر سرخچه یا آبله مرغان محافظت نشده باشد، پزشک ممکن است واکسیناسیون مناسب و به تاخیر انداختن تلاش برای حاملگی حداقل به مدت یک ماه را توصیه کند.
دکتر همچنین ممکن است:
• برای ارزیابی قلب، ریه، سینه، تیروئید و شکم زن، یک معاینه فیزیکی انجام دهد. همچنین ممکن است یک آزمایش لگن و پاپ اسمیر انجام شود.
• تجویز تست‌های آزمایشگاهی: همانطور که اشاره شد برخی از شرایط ابتلا به سرخچه، هپاتیت، اچ آی وی، سیفلیس و دیگر موارد، بررسی می‌شوند.
• نحوه رسم نمودار سیکل قاعدگی را برای کمک به تشخیص مراحل لقاح و تعیین زمانی که احتمالا باردار می‌شود، برای زن شرح می‌دهد.

مکمل‌ها


اسید فولیک

قبل از اینکه زن باردار شود، باید مکمل اسید فولیک مصرف کند. اسید فولیک باعث می‌شود که احتمال ابتلای نوزاد به نقص لوله عصبی کاهش یابد و بهتر است زن قبل از اقدام به بارداری مصرف آن را آغاز کند. پزشک به احتمال زیاد مصرف ۴۰۰ میکروگرم (mcg) اسید فولیک در روز را قبل از بارداری و در اوایل بارداری، توصیه می‌کند.

ویتامین D

اهمیت ویتامین D برای جذب کلسیم و حفظ استخوان‌ها و دندان‌های سالم به طور گسترده‌ای شناخته شده است. کمبود ویتامین D در دوران بارداری منجر به کمبود کلسیم می‌شود که می‌تواند منجر به پوکی استخوان مادر (نرم شدن استخوان‌ها)، پری-اکلامپسیا، وزن کم کودک هنگام تولد و افزایش خطر ابتلا به تشنجات تتانیک نوزادان و راشیت‌های دوران کودکی شود. اکثر مردم می‌توانند از طریق بیرون رفتن در نور خورشید مقدار کافی ویتامین D را جذب کنند.

آهن

بسیاری از زنان ذخایر آهن پایینی دارند که در نتیجه قاعدگی ماهانه و رژیم غذایی کم آهن آنهاست. ساختمان ذخایر آهن، بدن مادر را برای نیازهای جنین در دوران بارداری آماده می‌کند. منابع غذایی سرشار از آهن عبارتند از: گوشت، ماهی، نان غلات و نان سفید غنی شده با آهن، ماکارونی، برنج و غلات.

کلسیم

آماده شدن برای بارداری شامل سالم کردن استخوان‌هاست. اگر در رژیم بارداری کلسیم کافی وجود نداشته باشد، جنین ممکن است از استخوان مادر کلسیم را جذب کند که می‌تواند مادر را در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دهد. مصرف ۱۰۰۰ میلیگرم کلسیم در روز برای زنان توصیه شده است. سه وعده شیر و سایر محصولات لبنی در روز برابر با ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *