مزایا و معایب هورمون درمانی زنان

هورمون درمانی اساساً روشی برای افزایش سطح هورمون‌های خاص بدن است که با افزایش سن افراد میزان آن کاهش‌ یافته است. زنان به‌ طور عمده درمان استروژن را برای مبارزه با مشکلاتی مانند گرگرفتگی، نوسانات خلقی، افزایش وزن، خشکی واژن و عرق شبانه پس از یائسگی مورد استفاده قرار می‌دهند. از کمترین دوز مؤثر استروژن برای کمترین زمان مورد نیاز برای درمان علائم استفاده کنید، مگر اینکه شما کمتر از ۴۵ سال سن داشته باشید که در این صورت نیاز به استروژن کافی برای محافظت در برابر اثرات طولانی‌ مدت کمبود استروژن دارید.

در حال حاضر با پیشرفت‌های حاصل‌ شده در زمینه علوم پزشکی نیازی به نگرانی در مورد این مشکلات نیست زیرا این اختلالات قابل‌ درمان است و شما را قادر به لذت بردن از سلامتی خود در تمام زندگی می‌کند. عوامل بسیاری از جمله سن، خطرات و ترجیحات در تصمیم‌گیری خانم‌ها برای استفاده از یک محصول خاص هورمونی نقش دارند. تنها پس از بررسی و درک وضعیت خود و پس از مشاوره کامل با متخصص زنان و زایمان می‌توانید بهترین گزینه درمان را انتخاب کنید. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

انواع هورمون درمانی


دو نوع اساسی هورمون تراپی وجود دارد:

 •  ای تی: که به معنای فقط استروژن درمانی است. استروژن هورمونی است که بیشترین علائم یائسگی را فراهم می‌کند. ای تی برای زنان بدون رحم به علت هیسترکتومی تجویز می‌شود.
 •  ای پی تی: به معنای ترکیبی از استروژن و پروژسترون درمانی است. برای محافظت از زنان دارای رحم در برابر سرطان رحم، پروژسترون به درمان ای تی اضافه‌ شده است.

کاربردها و مزایای هورمون درمانی زنان


هورمون درمانی علائم یائسگی را کاهش می‌دهد

مقدار تولید طبیعی استروژن در زنان با گذشت زمان تغییر می‌کند. با آغاز بلوغ بدن استروژن بیشتری تولید می‌کند و در طول سال‌های بچه آوری به تولید استروژن در سطوح بالاتری ادامه خواهد داد و در نهایت با نزدیک شدن به یائسگی سطح استروژن زن شروع به کاهش می‌کند. همان‌طور که سطح استروژن کاهش می‌یابد بدن زن شروع به بروز علائم یائسگی می‌کند که معمولاً عبارت‌اند از:

 •  گُرگرفتگی
 •  خشکی واژن
 •  لرز
 •  مشکل خواب
 •  تعرق مفرط

بسیاری از پزشکان برای یائسگی داروهای حاوی استروژن را تجویز می‌کنند. جبران استروژن کاهش‌ یافته با هورمون درمانی می‌تواند به کاهش شدت علائم یائسگی کمک کند.

هورمون درمانی زنان مشکلات مربوط به واژن را بهبود می‌بخشد

استروژن می‌تواند سلامت واژن را حفظ کند. هنگامی‌ که میزان استروژن کاهش می‌یابد زن ممکن است تغییراتی در بافت، پوشش و ترشحات واژن را تجربه کند که منجر به مشکلات واژن می‌شود، از جمله:

 •  خشکی واژن
 • آتروفی ولوواژینال بیماری است که موجب خشکی، درد و بی‌اختیاری ادرار می‌شود.
 • واژینیت آتروفیک یا التهاب بافت‌های واژن که اغلب ناشی از خشکی و تحریک است.

استروژن ممکن است قادر به کمک به درمان این مشکلات باشد.

هورمون تراپی به درمان مشکلات تخمدان کمک می‌کند

تخمدان‌ها مسئول تولید استروژن هستند. اگر تخمدان‌ها در تولید هورمون دچار مشکل شوند یا اگر تحت تأثیر هرگونه مشکل قرار بگیرند هورمون درمانی ضروری است. درمان این مشکلات احتمالاً نیاز به استروژن مکمل دارد:

 •  هیپوگنادیسم زن یا کاهش عملکرد تخمدان
 •  عدم کارکرد هر دو تخمدان
 •  از بین رفتن هر دو تخمدان یا یك تخمدان

اگر زن تخمدان خود را از دست‌ داده باشد هورمون درمانی برای کمک به کاهش علائم یائسگی زودرس استفاده می‌شود. گاهی اوقات رحم و تخمدان‌ها برداشته می‌شوند که هیسترکتومی کامل نامیده می‌شود.

هورمون درمانی از استخوان‌های خانم‌ها محافظت می‌کند

استروژن ممکن است به کاهش میزان پوکی استخوان پس از یائسگی کمک کند. اگرچه داروهای جدید قادر به توقف و معکوس کردن روند پوکی استخوان هستند و اکثر پزشکان بر روی آن تأکید می‌کنند اما این داروها همیشه مؤثر نیستند و یا عوارض جانبی آن‌ها ممکن است بیش‌ از حد شدید باشد. در این موارد پزشک ممکن است از استروژن برای درمان پوکی زودرس استخوان استفاده کند.

فرایند درمان هورمون تراپی


برای زنان مبتلا به یائسگی زودرس که سنشان کمتر از ۴۰ سال است یا در اوایل ۴۵ سالگی هستند پزشکان هورمون درمانی یائستگی را تا سن ۵۱ سالگی توصیه می‌کنند تا علائم وازوموتور درمان و از استخوان و قلب و عروق نیز محافظت شود. دو روش کلی برای هورمون درمانی زنان وجود دارد. بهره‌مندی از مزایای هورمون درمانی بستگی دارد به اینکه آیا زن در معرض هورمون‌های سیستمیک یا داروهای واژینال کم استروژن قرار می‌گیرد یا خیر.

 •  هورمون‌های سیستمیک در سراسر جریان خون و تمام قسمت‌های بدن گردش می‌کنند و به‌ صورت قرص، ژل، امولسیون، اسپری یا تزریق در دسترس هستند و می‌توانند برای گرگرفتگی و عرق شبانه، علائم واژینال و پوکی استخوان استفاده شوند.
 •  هورمون‌های غیر سیستمیک بر روی یک منطقه خاص یا موضعی بدن تأثیر می‌گذارند. آن‌ها به‌ صورت کرم یا قرص در دسترس هستند و می‌توانند برای علائم واژینال استفاده شوند.

چه کسانی برای هورمون درمانی مناسب نیستند؟


زنانی که در حال حاضر مبتلا به سرطان سینه هستند یا سابقه قبلی این بیماری را دارند، همچنین افراد مبتلابه سرطان رحم، سرطان آندومتر، لخته شدن خون در پاها یا ریه یا سکته مغزی معمولاً مناسب هورمون درمانی نیستند. زنان که هورمون درمانی می‌کنند نباید دخانیات مصرف کنند. به‌ طور کلی شروع هورمون درمانی در زنان بالای ۶۰ سال توصیه نمی‌شود. زنانی كه با علائم يائسگی مشکل ندارند و بعد از ۴۵ سالگی یائسه شده‌اند برای حفظ سلامتی نياز به هورمون درمانی ندارند و به‌ جای آن بهتر است با پزشک درباره راهبردهای کاهش خطر بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی صحبت کنند که راهکارها احتمالاً شامل تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای غیر هورمونی برای حفاظت درازمدت است.

خطرات هورمون درمانی


هورمون درمانی بدون خطر نیست. در حقیقت هورمون درمانی مانند گذشته به‌ طور گسترده استفاده نمی‌شود چرا که تحقیقات جدید نشان داده‌اند استفاده‌ی درازمدت از هورمون تراپی دارای عوارضی مانند سرطان و بیماری قلبی است. با این‌ حال به لطف این مطالعات پزشکان و محققان درک بهتری از افراد مناسب برای استروژن درمانی به دست آورده‌اند و آگاهی یافته‌اند برخی زنان باید سایر روش‌ها را امتحان کنند. عوامل خطر و عوارض جانبی مرتبط با مصرف استروژن عبارت‌اند از:

 •  لخته‌های خونی: استروژن باعث افزایش خطر ابتلا به لخته‌های خون می‌شود که می‌تواند موجب سکته مغزی، حمله قلبی و حتی مرگ شود.
 •  سرطان: استروژن ممکن است خطر ابتلا به سرطان‌های خاص، به‌ویژه سرطان سینه را افزایش دهد. با پزشک درباره سابقه پزشکی خود، سابقه خانوادگی و خطر ابتلا به سرطان سینه صحبت کنید.
 •  نقص‌های مادرزادی: در صورت استفاده از استروژن و هورمون در زنان و باردارشدن آن‌ها، حاملگیشان ممکن است ۹ ماه کامل نشود و حتی اگر زن قادر به تحمل حاملگی به مدت کامل باشد، نقایص مادرزادی برای نوزادان متولد شده در این زنان شایع است.
 •  افزایش بافت سینه: زنان مصرف‌کننده استروژن ممکن است بافت سینه‌شان افزایش یابد که باعث می‌شود تشخیص ماموگرافی سخت‌تر شود و در نتیجه تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه دشوار باشد.

کنترل عوارض جانبی هورمون درمانی


برای کنترل اثرات جانبی هورمون درمانی باید سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید که شامل فعالیت بدنی و ورزش روزانه زنان، رژیم غذایی سالم، وزن مناسب، سیگار نکشیدن، کنترل استرس و بیماری‌های مزمن مانند کلسترول بالا یا فشارخون بالا می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *