مراقبتهای بعد از سزارین(ورزش ، تغذیه و مراقبت از بخیه سزارین)

دوره بهبودی بعد از سزارین تقریبا همیشه دشوار و دردناک است، چه جراحی شما برنامه‌ریزی شده باشد چه نباشد. در حالی که شما باید از نوزاد جدید خود مراقبت کنید، همچنین باید استراحت کنید و از جراحی بزرگی که به تازگی داشته‌اید بهبود یابید. این فرایند کامل ممکن است در مورد روند بهبودی برش، میزان ناراحتی که ممکن است به وجود آورد یا بهترین موقعیت‌های شیردهی که می‌توانید انجام دهید، سوالات زیادی را در بر داشته باشد.

هنگامی که از نوزاد جدیدی مراقبت می‌کنید، باید از عهده‌ی خیلی کارها برآیید. هنگامی که پس از سزارین در حال بهبودی هستید، این موضوع می‌تواند سخت‌تر باشد. چند هفته یا بیشتر طول می‌کشد تا از لحاظ جسمی بهبود یابید، به خصوص اگر در حاملگی یا زایمان عوارض داشته‌اید. پس از زایمان، سلامت شما و کودکتان در طی معاینه‌ی ۶ هفته‌ای توسط متخصص زنان و زایمان بررسی خواهد شد. متخصص زنان و زایمان می‌تواند به شما اطلاعات دقیق‌تر بدهد که ممکن است سوالات شما درباره چگونگی مراقبت هم از خودتان و هم از کودکتان در این زمان بحرانی یا چگونگی گزینه‌های زایش در صورت داشتن فرزند دیگر را پاسخ دهد. پس از هر زایمان خوب است برای بدن وقت بگذارید که بین زایمان‌ها بهبود یابد.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره‌های متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

بهبودی از سزارین چه مدت زمانی طول می‌کشد؟


زن باید در نظر داشته باشد که سزارین او یک عمل جراحی بزرگ است. به همین دلیل، او قادر نخواهد بود به سرعت چند روز بهبود یابد. در عوض، او در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره، از جمله خارج شدن از رختخواب و لباس پوشیدن به مدت چند ماه، مجبور است درد را تحمل کند. با این وجود، بهبود او آغاز خواهد شد، و چشم اندازی مثبت به همراه دارد و چند ترفند کمک خواهد کرد که روند برای زن قابل تحمل‌تر شود. زنانی که تازه زایمان کرده‌اند معمولا می‌توانند پس از ۶ ماه به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. این شامل فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن، رانندگی، انجام کارهای خانگی و داشتن رابطه جنسی است.

چگونگی سرعت بخشیدن به روند بهبودی از سزارین


انتظارات معقول داشته باشید

از آنجایی که زن باید تحت زایمان سزارین قرار گیرد، به دوره‌ی بهبودی بیشتری نسبت به زنی که تحت زایمان طبیعی قرار گرفته است نیاز دارد. انتظار نداشته باشید زن بلافاصله پس از زایمان، خوب شود. مدت ۱ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا زن از ناراحتی‌های زیادی که با آن مواجه می‌شود کاملا بهبود یابد. این موارد عبارتند از خستگی، محرومیت از خواب، ترشح خونی، انقباض رحم، درد در محل برش و ورم پستان.

استراحت کنید

اگرچه ممکن است زن بخواهد نیازهای کودک خود را قبل از نیازهای خود در اولویت قرار دهد، اما باید توجه داشته باشد که بهبود کامل مادر به او امکان خواهد داد که سریع‌تر به کودک خود رسیدگی کند. همسرتان باید از نوزاد مراقبت کند، به خصوص زمانی که در وسط شب از خواب بیدار می‌شود. علاوه بر این، خود را با کارهای خانگی و سایر وظایفی که فقط شما را خسته‌تر می‌کند، سرگرم نکنید. در عوض به دنبال راه‌های هوشمندانه برای ساده‌تر کردن کارهای خود باشید. غذا سفارش دهید یا غذاهای آماده بخورید لباس‌های کثیف را به خشکشویی بفرستید، و یک خدمتکار استخدام کنید. شما باید تا آنجا که نیاز است استراحت کنید.

بلند کردن، کشش و خم شدن

زن قطعا برای انجام کارهایی که شامل کشش به طرف بالا، بلند کردن یا خم شدن است، به دلیل فشارهای این فعالیت‌ها بر زخم سزارین او، نیاز به کمک دارد. این به این معنی است که او به کسی نیاز دارد که لباس‌ها را روی بند آویزان کند، جارو بکشد و در انجام سایر کارهای خانگی شدید به او کمک کند. هیچ چیز سنگین‌تر از نوزاد یا هر چیزی که باعث درد می‌شود، مثلا یک سبد پر از لباس‌های خیس یا کودک نو پا را بلند نکنید.

اگر نیاز است که کودک نوپا را بلند کنید راه‌ها دیگری برای نزدیک شدنتان به او وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید در کنار کودک روی تخت بنشیند، و دستتان را دور گردن کودک بی‌اندازید و برای او داستان بخوانید.

فعالیت داشته باشید

تا زمانی که پزشک به زن اجازه ندهد تا به فعالیت‌های عادی خود بازگردد، او هنوز هم نباید ورزش کند. با این حال، زن هنوز هم می‌تواند کش پذیری عضله و گردش خون خود را بهبود بخشد حتی اگر تازه عمل جراحی انجام داده باشد. سعی کنید پاها، ماهیچه‌ی ساق پاها، کف پاها و انگشتان پا را اغلب اوقات خم و باز و بسته کنید. همچنین می‌توانید تمرینات کگل را به منظور بهبود یافتن عضلات لگنی فشرده انجام دهید. بعد از مدتی، می‌توانید قدم‌های آرام آرام را شروع کنید تا بالاخره قدرت کامل خود را دوباره به دست آورد.

خوب بخورید

همیشه با نوشیدن آب و خوردن غذاهای سالم برای میان وعده، به منظور تقویت انرژی در زمان بهبودی آماده باشید. محصولاتی مانند پنیر رشته‌ای، آجیل، چوب شور گندم کامل، بچه هویج با نوعی از میوه‌های تازه و خشک که دارای فیبر هستند را انتخاب کنید. با این حال، مطمئن باشید که از خوردن غذاهایی که باعث یبوست می‌شوند مانند موز دوری کنید. حاملگی زن ممکن است بر حرکت روده‌ای او تاثیر بگذارد، و بهتر است که با خوردن غذاهای اشتباه باعث تحت تاثیر قرار دادن این عارضه نشود.

از برش نگهداری و محافظت کنید

اگرچه در صورتی که زن یکماه یا بیشتر پس از جراحی در برش احساس درد و بی‌حسی کند نباید دلواپس باشد، اما با این وجود می‌تواند اقداماتی برای کاهش درد انجام دهد. برای جلوگیری از تحریک شدن پوست حساس، می‌توانید لباس‌های گشاد بپوشید تا در زخم اصطکاک ایجاد نشود. اگر زن شروع به احساس درد بیش از حد در ناحیه برش خود کند، یا قرمزی و تراوش در ناحیه برش ببیند، ممکن است عفونت داشته باشد. باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرد.

نکات مهم برای بهبودی پس از سزارین


شکم را ثابت نگه دارید

زن هنگامی که حرکت می‌کند به منظور جلوگیری از زور آمدن یا کشش در ناحیه‌ی برش، باید حالت ایستادن خود را ثابت نگه دارد. زن باید عادت کند هر گاه سرفه می‌کند، می‌خندد، عطسه می‌کند، یا دیگر اقدامات ناگهانی تنشی انجام می‌دهد، شکم خود را بگیرد.

در صورت لزوم دارو مصرف کنید

زن می‌تواند با خیال راحت بسیاری از داروها را که به منظور کاهش درد هستند مصرف کند. پزشک احتمالا استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز می‌کند. اگر زن شیرده است، با پزشک باید هماهنگ کند که داروهایی که مصرف می‌کند برای کودک هم بی‌خطر است یا نه.

خونریزی

حتی اگر زن سزارین داشته باشد، پس از تولد، از واژن نیز خونریزی خواهد داشت. این خونریزی طبیعی از جایی است که جفت به رحم او متصل بوده است. برای مقابله با خونریزی، او باید تعدادی نوار بهداشتی دم دست داشته باشد، هم در بیمارستان و هم زمانی که به خانه می‌آید. زن نباید تا ۶ هفته پس از زایمان از تامپون استفاده کند.

خونریزی ممکن است در هفته اول بسیار سنگین باشد مانند یک پریود با خونریزی زیاد. هنگامی که زن به خانه بر می‌گردد و کمی فعال‌تر است یا هنگام شیردهی ممکن است خونریزی کمی بدتر شود. او ممکن است لخته‌های خون کوچک را در نوار بهداشتی خود ببیند. اگر پد زن در طول ۱ ساعت آغشته به خون شد یا متوجه لخته‌های خون زیادی شد، باید با پزشک در میان بگذارد. پس از هفته اول، خونریزی زن باید به تدریج کمتر شود و از قرمز به قرمز تیره بعد به قهوه‌ای و به سفید مایل به زرد تغییر کند. در این زمان زن می‌تواند به طور منظم از پدهای بهداشتی استفاده کند. خونریزی ممکن است در طی ۱۰ تا ۱۴ روز رفع شود یا ممکن است چندین هفته خونریزی داشته باشد. اغلب خونریزی در حدود شش هفته متوقف می‌شود.

شیردهی پس از سزارین

مادر می‌تواند موقعیت‌های مختلف برای شیردهی امتحان کند تا ببیند کدام یک برای او راحت‌تر است. زن باید هنگامی که در بیمارستان است از ماما بخواهد موقعیت‌های مختلف را به او نشان دهد.

حالت‌هایی که ممکن است برای شیردهی مادر پس از سزارین مفید باشد:

  • حالت نشسته با یک پشتی روی پا برای پشتیبانی نوزاد و حفاظت کردن از زخم
  • لم دادن به یک پهلو
  • نگه داشتن نوزاد زیر بغل و پاهای کودک به سمت کمر، حالت دو قلو یا فوتبال

زمان مراجعه به پزشک


هنگام چک کردن برای هرگونه عفونت نزدیک ناحیه‌‌ی برش مواظب باشید. در صورت مشاهده‌‌ی مشکلات زیر، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

  • قرمزی
  • تورم
  • درد بیش از حد
  • تب بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد
  • ترشح یا نشت مایعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *