عکس رنگی رحم؛کاربرد، فواید و عوارض

عکس رنگی رحم یک نوع عکسبرداری توسط اشعه ایکس است که رحم و لوله‌های فالوپ (ساختاری که تخمک را از تخمدان‌ها به رحم منتقل می‌کند) را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این نوع عکسبرداری از ماده حاجب استفاده می‌شود تا پزشک بتواند رحم و لوله‌های فالوپ را در تصاویری که توسط اشعه ایکس به دست می‌آید به وضوح مشاهده کند. در این نوع عکسبرداری از اشعه ایکس که فلورسکوپی نام دارد استفاده می‌شود که به جای عکس، تصاویر ویدیویی ارائه می‌کند.

عکس رنگی رحم روشی برای درمان مشکل نیست، بلکه به متخصص زنان و زایمان کمک می‌کند مشکلات رحم و لوله‌های فالوپ را شناسایی کند و در خصوص نحوه درمان آنها تصمیم بگیرد. عکس رنگی رحم می‌تواند هرگونه ناهنجاری در اندازه/شکل حفره رحمی، تومورهایی نظیر فیبروم رحم و پولیپ رحم را نشان دهد و بسته بودن لوله‌های فالوپ را مورد بررسی قرار دهد.
و متخصص براساس نتیجه عکس درصورت نیاز درمان مناسب را شما پشنهاد میدهد
جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت

با شماره‌هایمتخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

کاربردهای عکس رنگی رحم


در صورتی که بیمار به لحاظ باردار شدن مشکل داشته باشد یا در دوران بارداری دچار مشکلاتی مانند سقط جنین مکرر شود پزشک دستور انجام این نوع عکسبرداری را صادر می‌کند. عکس رنگی رحم می‌تواند به تشخیص علت نازایی کمک کند.
• عکس رنگی رحم وضعیت انسداد لوله‌های فالوپ را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمایش معمولا برای زنانی تجویز می‌شود که برای بارداری مشکل دارد. عفونت می‌تواند باعث زخم شدن شدید لوله‌های فالوپ و بسته شدن لوله‌ها شود. بنابراین فرد نمی‌تواند باردار شود. هنگامی که در حین انجام عکس رنگی رحم از ماده‌ حاجب استفاده می‌شود، ماده حاجب به سمت لوله‌ها می‌رود و لوله مسدود را باز می‌کند.
• عکس رنگی رحم به تشخیص مشکلات رحم مانند شکل و ساختار ناهنجار آن کمک می‌کند. این آزمایش می‌تواند وجود آسیب، پولیپ رحم، فیبروم رحم، چسبندگی رحم، یا وجود جسم خارجی در رحم را نشان دهد. این مشکلات می‌توانند باعث درد شدید پریود، یا سقط‌های مکرر شوند.
• عکس رنگی رحم می‌تواند وضعیت دستگاه‌های جلوگیری از بارداری را به لحاظ مسدود کردن لوله‌های فالوپ مورد بررسی قرار دهد.
در صورتی که بیمار جراحی لوله انجام داده باشد، ممکن است پزشک انجام عکس رنگی رحم را برای اطمینان از موفق بودن عمل جراحی تجویز کند. اگر بیماری لوله‌هایش را بسته باشد، ممکن است پزشک برای اطمینان از بسته بودن دقیق لوله‌ها انجام عکس رنگی را تجویز کند. در برخی موارد که پزشک اقدام به باز کردن لوله‌ها می‌کند برای اطمینان از باز بودن لوله‌های فالوپ انجام عکس رنگی را تجویز می‌نماید.

آماده شدن برای انجام عکس رنگی


انجام این عکسبرداری ممکن است در برخی زنان با درد همراه باشد بنابراین پزشک مصرف داروهای مسکن را تجویز می‌کند. داروی مسکن باید حدود یک ساعت قبل از انجام عکس رنگی مصرف شود. در برخی موارد که بیماراضطراب دارد پزشک به او قرص آرام‌بخش می‌دهد، همچنین برای جلوگیری از بروز عفونت قبل و بعد از عکسبداری به بیمار آنتی‌بیوتیک داده می‌شود. برای انجام این عکس باید چند روز از پریود شدن بیمار گذشته باشد. عکس رنگی باید قبل از تخمک‌گذاری ماه آینده گرفته شود (مگر آنکه بیمار از قرص ضدبارداری استفاده کند). رعایت همه این موارد برای اطمینان از باردار نبودن بیمار است، رعایت این موارد به کاهش ریسک عفونت کمک می‌کند. در صورتی که بیمار باردار باشد باید به پزشک اطلاع دهد زیر انجام دادن عکس رنگی می‌تواند برای جنین خطرناک باشد. بیمارانی که التهاب لگن یا خونریزی غیرطبیعی واژن دارند باید از انجام عکس رنگی خودداری کنند.
در این عکسبرداری از ماده حاجب استفاده می‌شود. پس از آنکه این ماده بلعیده یا تزریق می‌شود، باعث می‌شود که اعضا و بافت‌های مورد نظر روشن‌تر از سایر بافت‌ها و اعضای اطراف به نظر برسند. ماده حاجب باعث رنگی شدن اعضای بدن نمی‌شود یا از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود و یا جذب می‌شود. پزشک باید در خصوص حساسیت بیمار به ماده حاجب یا باریوم اطلاع بیابد. در صورتی که بیمار سابقه مشکلات کلیوی یا دیابت دارد، به ویژه اگر از متفورمین برای کنترل دیابت استفاده می‌کند، باید به پزشک اطلاع دهد. ماده حاجبی که در آزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به کلیه افرادی کرد عملکرد ضعیفی دارد آسیب برساند. اگر بیمار سابقه مشکلات کلیوی داشته باشد باید بیمار قبل از انجام عکس رنگی آزمایش خون (کراتینین، اوره خون) بدهد. این آزمایشات عملکرد صحیح کلیه‌های بیمار را نشان می‌دهند.
فلزات باعث اختلال در عملکرد دستگاه عکسبرداری می‌شوند. بنابراین از بیمار خواسته می‌شود قبل از عکسبرداری از به همراه داشتن هرگونه فلز مانند جواهرات خودداری کند. پزشک از بیمار می‌خواهد شب قبل از آزمایش غذای سبک مانند سوپ یا سالاد بخورد و صبح روز بعد قبل از عکسبرداری از خوردن یا نوشیدن خودداری کند. ممکن است پزشک از بیمار بخواهد شب قبل از عکسبرداری از ملین استفاده کند و قبل از شروع آزمایش مثانه خود را تخلیه کند.

در هنگام عکسبرداری چه اتفاقی می‌افتد؟


برای انجام عکس رنگی رحم باید بیمار لباس مخصوص بیمارستان بپوشد و به پشت دراز بکشد سپس زانوهایش را خم کرده و پاهایش را مانند انجام معاینه لگن باز کند. سپس متخصص رادیولوژی یک اسپاکلوم را وارد واژن بیمار می‌نماید تا بتواند دهانه رحم که در پشت واژن قرار دارد را به خوبی مشاهده کند. ممکن است بیمار احساس ناراحتی و درد داشته باشد. سپس متخصص رادیولوژی شروع به تمیز کردن دهانه رحم می‌نماید و برای کاهش درد بیمار، ماده بی‌حسی موضعی را درون دهانه رحم تزریق می‌کند. تزریق ماده بی‌حسی ممکن است شبیه حالت فشار دادن باشد. سپس وسیله‌ای که کانول نام دارد وارد دهانه رحم می‌شود و اسپاکلوم خارج می‌گردد. متخصص رادیولوژی از طریق کانول، ماده حاجب را تزریق می‌کند که به رحم و لوله‌های فالوپ هدایت می‌شود. در مرحله بعدی بیمار زیر دستگاه قرار داده می‌شود و متخصص رادیولوژی شروع به عکسبرداری می‌کند. ممکن است متخصص رادیولوژی چند بار از بیمار بخواهد وضعیت خود را تغییر دهد تا بتواند از زوایای مختلف عکس تهیه کند. ممکن است بیمار به علت بالا رفتن ماده حاجب از لوله‌های فالوپ، احساس درد و گرفتگی نماید. پس از اتمام عکسبرداری، متخصص رادیولوژی کانول را خارج می‌نماید. سپس پزشک داروهای مناسب برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت تجویز می‌کند و بیمار را مرخص می‌نماید.
در هر یک از موارد زیر ممکن است بیمار قادر به انجام عکس رنگی نباشد، یا آنکه نتایج به دست آمده معتبر نباشند:
• در صورتی که لوله‌های فالوپ اسپاسم داشته باشند، این وضعیت باعث می‌شود لوله‌های فالوپ مسدود به نظر برسند.
• پزشک نتواند کانتر را در رحم نصب کند.
پس از انجام عکس رنگی چه اتفاقی رخ می‌دهد:
پس از انجام عکس رنگی ممکن است درد بیمار تسکین نیابد، این درد شبیه درد دوران پریود ممکن است. ممکن است بیمار ترشحات واژن یا خونریزی خفیف داشته باشد. بیمار باید به جای تامپون از پد بهداشتی استفاده کند. برخی از بیماران پس از اتمام عکسبرداری دچار سرگیجه و تهوع می‌شوند. این علائم، طبیعی هستند و در نهایت از بین می‌روند. در صورتی که بیمار با علائم عفونت روبه‌رو شد باید فورا به پزشک اطلاع دهد. این علائم عبارتند از:
• تب
• درد و گرفتگی شدید
• بد بو بودن ترشحات واژن
• ضعف و بی‌حالی
• خونریزی شدید واژن
• استفراغ
پس از اتمام کار، مخصص رادیولوژی نتایج به دست آمده را برای پزشک ارسال می‌نماید. پزشک نتایج را به دست آمده را به اطلاع بیمار می‌رساند. پزشک براساس این نتایج، انجام معاینات، آزمایشات، یا بررسی‌های بیشتر را تجویز می‌کند.

خطرات


عوارض عکس رنگی رحم نادر است، برخی از عوارض احتمالی آن عبارتند از:
• حساسیت بیمار به ماده حاجب
• آندومتریال یا عفونت لوله فالوپ
• آسیب دیدن رحم، مانند سوراخ یا پاره شدن رحم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *