علت و علائم سقط جنین در ماه اول بارداری

سقط جنین، به از دست دادن خود به خودی بارداری قبل از هفته‌ی بیست بارداری گفته می‌شود. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از ختم بارداری‌های شناخته شده در واقع سقط هستند. اما رقم واقعی نسبتا بالاتر است زیرا بسیاری از سقط‌ها خیلی زودتر در بارداری اتفاق می‌افتند که یک خانم از بارداری خود مطلع نمیشود. سقط تا حدودی یک اصطلاح معنادار است – احتمالا این معنا را پیشنهاد میکند که چیزی در طی دوران حمل و بارداری اشتباه پیش رفته است. این مسئله به ندرت واقعیت دارد. اکثر سقطها به دلیل تکامل غیرطبیعی جنین اتفاق می‌افتند.
سقط یک تجربه‌ی نسبتا شایع است – اما این تحمل واقعه را به هیچ وجه آسان تر نمی کند. در راستای التیام عاطفی از طریق درک آنچه که باعث سقط شده، آنچه که ریسک را افزایش میدهند و مراقبتهای پزشکی مورد نیاز، قدمی رو به جلو بردارید.

خونریزی و احساس ناخوشی خفیف علائم شایع بعد از سقط هستند. اگرچه در خاطر داشته باشید که خونریزی واژینال در طی سه ماهه‌ی اول بارداری (دوازده هفته‌ی ابتدایی) نسبتا شایع است و لزوما به معنای سقط نیست. اگر خونریزی شدید همراه با تب، لرز یا درد دارید فورا با متخصص زنان وزایمان تماس بگیرید. اگر هیچ بافت باقیمانده از بارداری و جنین در رحم ندارید به درمانی نیاز ندارید. اگرچه در صورتی که هنوز باقیمانده‌ی بافت بارداری در رحم شما هست، گزینه‌ی پیش روی شما درمان پزشکی و جراحی است. اگر شما دو سقط جنین مکرر داشته‌اید بهتر است که تلاش برای بارداری طبیعی را کنار بگذارید و از نوعی روش پیشگیری مثل قرصهای ضدبارداری استفاده کنید و از متخصص زنان و زایمان برای انجام تستهای تشخیصی جهت یافتن علت سقط کمک بخواهید.جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره های متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

دلایل


ژنهای غیرطبیعی و کروموزومها

اکثر سقطها به دلیل تکامل غیرطبیعی جنین اتفاق می‌افتند. حدود نیمی از سقطها مرتبط با کروموزومهای اضافی یا حذفی است. اغلب مشکلات کروموزومی حاصل خطاهایی است که به طور تصادفی هنگام تقسیم و رشد رویان روی میدهند – نه مشکلاتی که از والدین به ارث میرسند.
ناهنجاریهای کروموزومی ممکن است به سمت مشکلات زیر هدایت شوند:
• تخمک مخرب. تخمک مخرب زمانی است که هیچ رویانی شکل نگرفته است.
• مرگ داخل رحمی جنین. در این موقعیت یک رویان شکل گرفته اما قبل از بروز هرگونه علامت سقط تکامل متوقف شده و مرده است.
• بارداری مولار و بارداری مولار نسبی. در بارداری مولار هر دو کروموزوم از پدر گرفته شده اند. بارداری مولار مرتبط با رشد غیرطبیعی جفت است؛ معمولا هیچ تکامل جنینی رخ نمیدهد. بارداری مولار نسبی زمانی روی میدههد که کوموزومهای مادری حفظ میشود اما جفت کروموزومهای پدری نیز هستند. بارداری مولار نسبی معمولا مرتبط با اختلالات جفت، و جنین غیرطبیعی است. بارداری های مولار و مولار نسبی بارداریهایی زیست پذیر نیستند. بارداریهای مولار و مولار نسبی گاهی مرتبط با تغییرات سرطانی در جفت هستند.

شرایط سلامت مادر

در موارد معدودی، وضعیت سلامت مادر عامل زمینه ساز سقط است. مثالهای آن شامل موارد زیر هستند:

فاکتورهای خطر

فاکتورهای متنوعی ریسک سقط را افزایش میدهند که شامل موارد زیر میشوند:
سن: خانمهای بالای سن ۳۵ سال (سن بارداری) نسبت به خانمهای جوان تر احتمال خطر سقط بالاتری دارند. در سن ۳۵ سالگی این احتمال خطر در خانمها حدود ۲۰ درصد است؛ درسن ۴۰ سالگی حدود ۴۰ درصد و در سن ۴۵ سالگی حدود ۸۰ درصد میباشد.
سقطهای قبلی: خانمهایی که سابقه‌ی دو یا بیش از دو سقط مکرر جنین داشته اند برای سقط احتمال خطر بالاتری دارند.
سیگار کشیدن: خانمهایی که طی بارداری سیگار میکشند احتمال خطر بیشتری برای سقط دارند.
وزن: اضافه وزن یا وزن پایین با افزایش احتمال خطر سقط مرتبط است.
تستهای مهاجم پیش از تولد: برخی تستهای ژنتیکی پیش از تولد مهاجم – غربالگری – مثل نمونه‌گیری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز احتمال خطر کمی برای سقط به دنیال دارند.

علائم


علائم سقط شامل موارد زیر هستند:
خونریزی ( لکه بینی در بارداری) که از خفیف تا شدید متغیر است.
• کرامپ (گرفتگی) های شدید
دردهای شکمی
• تب
• ضعف
کمر درد

تشخیص و درمان


پزشک آزمایشها( معاینات) لگنی، سونوگرافی و آزمایش خون جهت تایید سقط درخواست خواهد کرد. اگر سقط کامل باشد و رحم خالی، معمولا درمان دیگری نیاز نیست. گهگاهی رحم به طور کامل خالی نمیشود بنابراین کورتاژ تشخیصی انجام خواهد گرفت. در طول این روند درمانی سرویکس گشاد شده و بافتهای باقیمانده‌ی جفت یا جنین به آرامی از رحم حذف میشوند. درمانهای به خصوص دیگری به عنوان جایگزینی برای کورتاژ جهت خارج کردن محتویات رحم را میتوان پیشنهاد کرد. این گزینه ممکن است در فردی که از جراحی دوری میکند و شرایط ثابتی ندارد، به ایده آل نزدیک‌تر باشد.
آزمایشهای خونی برای تعیین میزان هورمون بارداری (hCG) جهت نظارت بر روند سقط چک می‌شوند.
زمانی که خونریزی قطع میشود معمولا خانمها قادر به ادامه‌ی فعالیتهای طبیعی خود خواهند بود. اگر سرویکس گشاد شده باشد ممکن است که به عنوان نارسایی سرویکس تشخیص داده شود و پروسه‌ی بستن سرویکس ( سرکلاژ) در صورتی که ادامه‌ی بارداری زیست‌پذیر باشد انجام خواهد گرفت. اگر گروه خونی مادر Rh منفی باشد پزشک به او فراورده‌ای خونی به نام گلوبولین ایمنی Rh ( رگام) خواهد داد . این از تولید بیشتر آنتی بادی در بدن مادر که قادر به آسیب رسانی به جنین در بارداری‌های بعدی میشود، جلوگیری به عمل می‌آورد.
اگر خانمی بیش از دو سقط مکرر داشته باشد تستهای خونی ، تستهای ژنتیک و یا درمانهای دارویی ممکن است نیاز شود. بعضی از راههای تشخیصی مورد استفاده جهت ارزیابی علت سقطهای مکرر شامل سونوگرافی لگن، هیستروسالپینگوگرام (اشعه‌ی ایکس بر رحم و لوله‌های فالوپ) و هیستروسکوپی ( تستی که طی آن پزشک درون رحم را از طریق یک ابزار باریک و شبه تلسکوپ وارد شده از واژن و سرویکس را ملاحظه میکند).

بارداری مجدد


در مورد زمان بندی بارداری بعدی خود با یک مراقب سلامت صحبت کنید. بعضی از مراقبان سلامت، زمان مشخصی را (از یک سیکل قاعدگی تا سه ماه ) قبل از تلاش مجدد برای بارداری پیشنهاد میکنند. برای پیشگیری از سقطی دیگر مراقب سلامت ممکن است که درمان با پروژسترون را پیشنهاد کند، یک هورمونی که برای کاشت و حمایت ابتدایی از رحم در ابتدای بارداری لازم است. صبر کردن برای التیام هم بخش فیزیکی و هم عاطفی بعد از سقط بسیار اهمیت دارد.

پیشگیریمعمولا کاری نیست که خانمها جهت پیشگیری از سقط قادر به انجام باشند. به طور ساده بر مراقبت مناسب از خود و جنین خود تمرکز کنند:
• به طور منظم پیگیر مراقبتهای پیش از تولد باشید.
• از خطرات شناخته شده‌ی سقط دوری کنید
• مولتی ویتامین به صورت روزانه مصرف کنید
دریافت کافئین را محدود کنید و تغذیه‌ی بارداری را رعایت کنید. مطالعه ای اخیر نشان داده که نوشیدن بیش از دو نوع نوشیدنی کافئین دار در یک روز ظاهرا با خطر احتمالی سقط بیشتر همراه است.
• اگر خانمی شرایطی مزمن دارد با مراقب سلامت بیشتر کار کنید و مشکل را تحت کنترل قرار دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *