علت، علائم و درمان زگیل مقعد(کنار مقعدی) زنان

زگیل‌ها در اطراف یا در داخل مقعد ایجاد می‌شوند. در مرحله اولیه، ساختارهای زگیل‌ها، لکه‌های گرد و یا برآمدگی‌های مشابه مانند سر میخ هستند. تعداد زگیل‌های مقعد به سرعت افزایش می‌یابند و ممکن است به کل ناحیه مقعدی گسترش یابند. در مرحله اولیه، فرد مبتلا معمولا از رشد زگیل‌ها مطلع نیست زیرا آنها بدون نشانه هستند، اما زمانی که گسترش می‌یابند ممکن است بعضی از افراد احساس خارش یا برآمدگی در ناحیه مقعد داشته باشند. اگر زگیل‌ها برداشته نشوند، می‌توانند بزرگ‌تر شوند و تکثیر شوند. اگر زگیل‌های معقدی زنان درمان نشوند، ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه آسیب دیده شوند. زگیل‌های مقعدی داخلی ممکن است به داروهای موضعی جواب ندهند، بنابراین ممکن است جراحی مورد نیاز باشد.

اگر زگیل مقعد دارید، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و در مورد گزینه‌های درمانی صحبت کنید. زگیل‌های خونی که نمی‌توانند با فشار مستقیم کنترل شوند باید توسط متخصص زنان و زایمان بررسی شوند. زگیل‌هایی که مانع باز شدن مجرای ادراری می‌شوند و اجازه نمی‌دهند ادرار کنید، اورژانسی هستند و باید در اسرع وقت درمان شوند. درمان بستگی به تعداد زگیل، ناحیه آسیب دیده، انتخاب پزشک و اولویت بیمار دارد. اگر زگیل‌ها بزرگ و وسیع هستند، درمان ممکن است در چندین مرحله انجام شود. زگیل‌های عود کننده شایع هستند. ویروس می‌تواند در بافت‌های پنهان خفته باقی بماند، و فقط چند ماه بعد با رشد یک زگیل جدید ظاهر شود. مراجعه به موقع و سر وقت برای درمان‌ها ممکن است برای چندین ماه لازم باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ زگیل جدیدی وجود ندارد. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

دلایل زگیل مقعد


ویروس پاپیلوم انسان مسئول ایجاد زگیل‌های مقعد است. این ویروس می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست از شریک بیمار به شریک غیربیمار منتقل شود، بنابراین مقاربت جنسی تنها دلیل اصلی نیست؛ هر گونه تماس با ناحیه مقعد از طریق دست یا با ترشح تناسلی باعث ایجاد زگیل‌های مقعدی می‌شود. کمتر از سه ماه، پس از تماس‌های جنسی و نزدیک با شریک بیمار، زگیل معقد می‌تواند گسترش یابد، اما گاهی اوقات بیش از یک سال طول می‌کشد.

علائم


با توجه به ماهیت بدون علامت زگیل‌های مقعد، اغلب رشد آنها نادیده گرفته می‌شود. این زگیل‌ها باعث درد و یا ناراحتی مربوط نمی‌شود.

 • رشد اولیه زگیل‌های معقد بسیار کوچک هستند به حدی که قادر به ایجاد حساسیت نیستند. وقتی تعداد و اندازه‌ی زگیل‌ها افزایش می‌یابد، آنها باهم دسته می‌شوند و مانند گل کلم می‌شوند.
 • رنگ زگیل‌ها ممکن است صورتی، زرد یا قهوه‌ای روشن باشد.
 • در برخی موارد ظاهر زگیل‌ها مانند ساختار گوشت هستند.
 • ویروس مسئول همچنین سایر بخش‌های دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زگیل‌ها در سایر قسمت‌های بدن نیز توسعه می‌یابند.
 • این ویروس می‌تواند زگیل‌های معقد را در حفره دهان تحت تاثیر قرار داده و گسترش ‌دهد.
 • اندام‌های تناسلی زنانه آسیب دیده شامل واژن، فرج و گردن رحم هستند.
 • به ندرت، گزارش شده است که زگیل‌های تناسلی باعث خارش، ترشح مخاط و خونریزی می‌شوند.
 • هچنین برخی افراد در ناحیه مقعد ساختاری توده مانند احساس می‌کنند.

تشخیص


پزشک می‌تواند زگیل‌های مقعدی را با معاینه چشمی تشخیص دهد. بعضی از پزشکان در طول معاینه استیک اسید (سرکه) را روی برآمدگی‌ها اعمال می‌کنند. این کار باعث می‌شود که برآمدگی‌ها به رنگ سفید تبدیل شوند و بیشتر قابل رویت باشند. با این حال، این کار برای تشخیص زگیل‌های مقعد لازم نیست. معاینه برای زگیل‌های مقعد شامل معاینه داخلی با یک آنسکولو برای بررسی زگیل‌های داخل کانال مقعد است. پزشک همچنین ممکن است معاینه کامل ناحیه لگن را برای جستجوی سایر انواع زگیل‌های تناسلی انجام دهد.. این معاینه ممکن است شامل پاپ اسمیر برای زنان باشد. تشخیص همچنین می‌تواند با بیوپسی از زگیل انجام شود. این روش ممکن است برای تایید تشخیص زمانی که زگیل به درمان اولیه پاسخ نمی‌دهد، استفاده شود.

درمان زگیل مقعد


هیچ درمان واحد موثری برای حذف زگیل معقد وجود ندارد. تعدادی از گزینه‌های درمانی وجود دارند؛ با این حال، هیچ درمان ۱۰۰٪ موثری در از بین بردن زگیل‌های معقد و جلوگیری از بازگشت آنها در همه بیماران وجود ندارد. همچنین حذف عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی به محض این‌که که رخ می‌دهند ممکن نیست. زگیل معقد ممکن است در برخی از افراد پس از یک دوره‌ی سه تا چهار ماهه خود به خود از بین بروند. انتخاب درمان بستگی به تعداد و محل زگیل و اولویت بیمار دارد.

داروهای موضعی

درمان زگیل مقعد با داروهای موضعی ممکن است برای زگیل‌هایی مناسب باشد که بسیار کوچک و محدود به ناحیه خارجی مقعد می‌باشند. در این مورد، برای زگیل‌های مقعدی باید داروهای تجویزی استفاده شوند. از بین برنده‌های زگیل معقد بدون نسخه برای استفاده در ناحیه مقعد یا ناحیه تناسلی در نظر گرفته نمی‌شود. برخی از داروها برای درمان زگیل‌های مقعدی توسط پزشک در مطب اعمال می‌شود. داروهای دیگر را بیماران می‌توانند خودشان در خانه استفاده کنند. رژیم‌ها معمولا چندین هفته یا بیشتر دوام دارند.
کرم‌های موضعی عبارتند از:

 • ایمیکویمود
 • پودوفیلوکس
 • پودوفیلین
 • اسید تری کلرو استیک
 • اسید بیکلروتئیک

سرما درمانی

در مطب پزشکان، استفاده از نیتروژن مایع باعث ایجاد اثرات انجماد در زگیل‌ها می‌شود و باعث ایجاد رشد ساختار تاول مانند اطراف زگیل‌ها می‌شود. پس از چندی هر دو زگیل و تاول می‌افتند و پوست به تدریج بهبود می‌یابد.

درمان لیزر

این درمان برای زگیل‌های بزرگ و یا زگیل معقد عود کننده استفاده می‌شود. ممکن است نیاز به بی‌حسی موضعی، ناحیه‌ای یا عمومی باشد. لیزر به طور طبیعی جراحت ناشی از HPV را از بین می‌برد. معایب عبارتند از افزایش زمان بهبودی، زخم، و ذرات ویروسی بالقوه عفونی در هوا ناشی از پلوم لیزر.

الکترودسیکیشن

این تکنیک برای از بین بردن زگیل‌های معقد از یک جریان الکتریکی استفاده می‌کند. این روش را می‌توان در مطب با بی‌حسی موضعی انجام داد. توجه داشته باشید که دود پلوم حاصل ممکن است عفونی باشد.

جراحی

گزینه‌های جراحی زگیل مقعد ممکن است برای زگیل‌های بزرگتر که به درمان‌های موضعی پاسخ نداده‌اند یا زگیل‌های مقعد در داخل کانال موثر باشند. درمان جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شود. این بدان معنی است که بیمار می‌تواند در همان روز جراحی به خانه برود. جراح از ابزار خاصی برای قطع و بریدن زگیل استفاده می‌کند. برای بیمار به طور معمول یک بی‌حس کننده موضعی اعمال می‌شود. اگر تعداد و محل زگیل‌های مقعد گسترده باشد، ممکن است بی‌هوشی عمومی یا نخاعی لازم باشد.

بازگشت زگیل‌های معقد


بازگشت زگیل معقد شایع است؛ ویروسی که باعث ایجاد زگیل‌های معقد می‌شود، ممکن است برای ماه‌های زیادی قبل از اینکه یک زگیل دیگر تولید شود، در بافت‌های شخص زندگی کنند. با ایجاد زگیل‌های جدید معمولا آنها را می‌توان در مطب پزشک درمان کرد. گاه به گاه زگیل‌های جدید به سرعت کافی گسترش می‌یابند جوری که درمان در مطب ممکن است ناخوشایند باشد. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، ممکن است دومین یا شاید سومین مراجعه جراحی سرپایی توصیه شود. پیگیری نوبت‌ها با فاصله‌های منظم برای چندین ماه پس از آخرین زگیلی که مشاهده می‌شود به منظور اطمینان از ایجاد نشدن زگیل جدید، مورد نیاز است. افرادی که زگیل‌های مقعدی را تجربه کرده‌اند باید در مورد این که چگونه باید برای زگیل‌های عود کننده مورد ارزیابی قرار گیرند، با پزشک خود صحبت کنند.

پیشگیری


مهم است که از برقراری تماس جنسی با افراد مبتلا به زگیل‌های مقعد و یا زگیل تناسلی جلوگیری کنید. این واقعیت که بسیاری از مردم می توانند از ابتلا به این عارضه ناآگاه باشند، باید برای هر کسی دلیلی برای اجرای عادت‌های جنسی ایمن بی‌خطر باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *