علائم سرطان سینه و پستان در زنان:علت و درمان

سرطان سینه سرطانی است که در سلول‌های سینه شکل می‌گیرد. پس از سرطان پوست، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان می‌باشد. سرطان سینه ممکن است هم در مردان و هم زنان اتفاق بیفتد، اما در زنان شایع‌تر است. حمایت قابل توجه بر آگاهی از سرطان سینه و تامین مالی تحقیقاتی، به بهبود غربالگری، تشخیص و پیشرفت در درمان سرطان سینه کمک کرده است. میزان نجات از سرطان سینه افزایش یافته است و تعداد مرگ و میر به طور پیوسته کاهش یافته است که عمدتا به دلیل عوامل متعددی مانند تشخیص زودهنگام، روش جدید منحصر به فرد درمان و درک بهتر بیماری می‌باشد.

اگر متوجه توده یا تغییر دیگری در سینه شدید، حتی اگر ماموگرافی اخیر عادی بوده باشد، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. متخصص زنان و زایمان گزینه‌های درمان سرطان سینه را بر اساس نوع سرطان سینه، مرحله، درجه، و اندازه آن و اینکه آیا سلول‌های سرطانی حساس به هورمون هستند، تعیین می‌کند. متخصص زنان و زایمان همچنین سلامت کلی و ترجیحات شما را در نظر می‌گیرد. اکثر زنان برای سرطان سینه تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند و همچنین قبل یا بعد از جراحی، درمان‌های دیگری مانند شیمی درمانی، هورمون درمانی یا پرتو درمانی، دریافت می‌کنند. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره‌های متخصص زنان و زایمان  تماس بگیرید.

دلایل سرطان سینه


مشخص نیست که دلایل سرطان سینه چیست. پزشکان می‌دانند که سرطان سینه هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌های سینه شروع به رشد غیر طبیعی می‌کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم تقسیم می‌شوند و به تجمع و تشکیل توده یا غده ادامه می‌دهند. این سلول‌ها ممکن است از طریق سینه به غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند (متاستاز). سرطان سینه در زنان اغلب با سلول‌های مجاری تولید شیر (کارسینوم تهاجمی مجاری) آغاز می‌شود. سرطان سینه همچنین ممکن است در بافت غددی به نام لوبول‌ها (کارسینوم تهاجمی لوبولار) یا در سلول‌ها یا بافت‌های دیگر سینه شروع شود. محققان شناسایی کرده‌اند که هورمون، سبک زندگی و عوامل محیطی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. اما مشخص نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطری ندارند، به سرطان مبتلا می‌شوند، در حالی که دیگر افرادی که دارای عوامل خطر هستند هرگز دچار آن نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان سینه ناشی از تعامل پیچیده چینش ژنتیکی و محیطی باشد.

عوامل خطر


داشتن یک یا حتی چندین عامل خطر سرطان سینه لزوما به این معنا نیست که فرد به سرطان سینه دچار می‌شود. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه هیچ فاکتور خطری شناخته شده‌ای ندارند به غیر از اینکه تنها زنان هستند. عوامل موثر در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارتند از:

 •  زن بودن، زنان بیشتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.
 •  افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان سینه با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.
 •  سابقه فردی سرطان سینه
 •  سابقه خانوادگی سرطان سینه
 •  قرار گرفتن در معرض تابش
 •  چاقی
 •  آغاز قاعدگی در سن پایین‌تر، آغاز دوره پریود قبل از ۱۲ سالگی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.
 •  شروع یائسگی در سن بالاتر
 •  زایمان اولین فرزند در سن بالاتر
 •  هرگز باردار نشدن
 •  هورمون درمانی پس از یائسگی

علائم سرطان سینه


نشانه‌ها و علایم سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  وجود توده یا ضخیم شدن سینه که از بافت اطراف متفاوت است.
 •  تغییر اندازه، شکل یا ظاهر یک سینه
 •  تغييراتي در پوست روي سينه، مانند کمرنگ شدن
 •  سر سینه برگشته
 •  لایه لایه شدن، پوسته پوسته شدن یا ورد آمدن ناحیه رنگی پوست اطراف نوک سینه یا پوست سینه
 •  قرمزی یا سوراخ شدن پوست روی سینه مانند پوست پرتقال

تشخیص


آزمایشات و روش‌های تشخیص سرطان سینه در زنان شامل موارد زیر است:

 •  معاینه سینه: پزشک هر دو سینه بیمار و غدد لنفاوی را در ناحیه زیر بغل تحت معاینه قرار می‌دهد و وجود هر گونه توده یا ناهنجاری دیگر را بررسی می‌کند.
 •  ماموگرافی: ماموگرافی، اشعه ایکس از سینه می‌باشد. ماموگرافی معمولا برای غربالگری سرطان سینه استفاده می‌شود. اگر ناهنجاری در ماموگرافی غربالگری تشخیص داده شود، پزشک ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیشتر اختلال را پیشنهاد کند.
 • سونوگرافی سینه: سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای عمقی درون بدن استفاده می‌کند. سونوگرافی ممکن است برای تعیین اینکه توده جدید سینه یک توده جامد یا یک کیست پر از مایع است، استفاده شود.
 •  برداشت یک نمونه از سلول‌های سینه برای آزمایش (بیوپسی): نمونه برداری تنها روش قطعی برای تشخیص سرطان سینه در خانم‌ها است. نمونه‌های بیوپسی برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند که در آنجا متخصصان تعیین می‌کنند که آیا سلول‌ها سرطانی هستند یا خیر. نمونه بیوپسی همچنین برای تعیین نوع سلول‌های دخیل در سرطان سینه، (درجه) جهنده سرطان و اینکه آیا سلول‌های سرطانی دارای گیرنده‌های هورمونی یا گیرنده‌های دیگری هستند که ممکن است بر گزینه‌های درمان شما تأثیر بگذارد، تحلیل می‌شود.
  تصویربرداری رزونانس مغناطیسی سینه(MRI): دستگاه MRI از یک مگنت و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر داخلی از سینه بیمار استفاده می‌کند. قبل از MRI سینه، بیمار تزریق رنگ دریافت می‌کند.

مراحل پیشرفت سرطان سینه


هنگامی که پزشک سرطان سینه بیمار را تشخیص داد، برای تعیین گسترش (مرحله) سرطان بیمار تلاش می‌کند. مرحله سرطان به تعیین پیش آگهی بیمار و بهترین گزینه‌های درمانی کمک می‌کند. مراحل سرطان سینه در زنان از ۰ تا ۴ درجه بندی می‌شوند که ۰ نشان دهنده سرطان غیر تهاجمی و یا سرطان در داخل مجاری شیر می‌باشد. سرطان سینه مرحله ۴، که به سرطان متاستاتیک سینه شناخته می‌شود، مرحله‌ای از سرطان را نشان می‌دهد که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است.

درمان


گزینه‌های درمانی سرطان سینه بسیاری وجود دارد مانند:

برداشتن بافت سرطانی سینه (لامپکتومی)

در طی لامپکتومی، که ممکن است به جراحی نجات سینه یا شکاف پهن محلی نامیده شود، جراح تومور و حاشیه کوچکی از بافت سالم اطراف را برمی‌دارد. لامپکتومی به طور معمول برای تومورهای کوچکتر استفاه می شود.

برداشتن کل سینه (ماستکتومی)

ماستکتومی عمل برداشتن تمام بافت سینه بیمار است. اکثر روش‌های ماستکتومی تمام بافت سینه، لوبول‌ها، مجاری شیر، بافت چربی و برخی از قسمت‌های پوست، از جمله نوک سینه و قسمت رنگی دور نوک سینه را از بین می‌برد(ماستکتومی ساده).

برداشتن هر دو سینه

برخی از زنان مبتلا به سرطان در یک سینه، اگر به خاطر زمینه ژنتیکی بالا یا سابقه خانوادگی در معرض خطر ابتلا به سرطان در سینه دیگر باشند، ممکن است ترجیح دهند که سینه دیگرشان (سینه سالم) نیز برداشته شود (ماستکتومی پیشگیری کننده سمت دیگر ).

بیوپسی غده ناظر

برای تعیین این که آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است، جراح با بیمار در مورد برداشتن غدد لنفاوی بحث می‌کند که اولین نقطه‌ای هستند که ترشحات لنفاوی از تومور را دریافت می‌کنند.

انسداد غده لنفاوی زیر بغل

اگر سرطان در غدد لنفاوی یافت می‌شود، جراح با بیمار در مورد نقش برداشتن غدد لنفاوی اضافی در زیر بغل صحبت خواهد کرد.

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای پر انرژی، مانند اشعه ایکس و پروتون، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. پرتو درمانی معمولا با استفاده از یک ماشین بزرگ که پرتوهای انرژی را به سمت بدن بیمار (تابش پرتوهای خارجی) هدف می‌گیرد انجام می‌شود. اما تابش می‌تواند با قرار دادن مواد رادیواکتیو در داخل بدن بیمار (براکی تراپی) نیز انجام شود. تابش پرتوهای خارجی معمولا بعد از لامپکتومی برای سرطان سینه در مرحله اولیه استفاده می‌شود. پزشکان ممکن است برای سرطان‌های وسیع‌تر سینه یا سرطان‌هایی که به غدد لنفاوی گسترش یافته‌اند، از پرتودرمانی به دیواره قفسه سینه پس از ماستکتومی استفاده کنند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از دارو برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. اگر سرطان بیمار در معرض خطر بالای بازگشت یا گسترش به قسمت دیگری از بدن او باشد، پزشک ممکن است شیمی درمانی را توصیه کند تا احتمال بروز مجدد سرطان کاهش یابد. این فرآیند به شیمی درمانی کمکی شناخته می‌شود. گاهی اوقات در زنان دارای تومورهای بزرگ‌تر سینه شیمی درمانی قبل از عمل جراحی انجام می‌شود. هدف از این کار این است که تومور را به اندازه‌ای کوچک کنند تا با جراحی راحت‌تر برداشته شود.

هورمون درمانی

هورمون درمانی، که شاید بیشتر به درمان مسدود کننده هورمون نامیده می‌شود. اغلب برای درمان سرطان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حساس به هورمون هستند. بعضی اوقات پزشکان به این سرطان‌ها به گیرنده استروژن مثبت (ER مثبت) و گیرنده پروژسترون مثبت ( PR مثبت) می‌گویند. هورمون درمانی می‌تواند برای کاهش احتمال بازگشت سرطان، قبل یا بعد از جراحی یا سایر درمان‌ها استفاده شود. اگر سرطان در حال گسترش باشد، هورمون درمانی می‌تواند آن را کاهش دهد و کنترل کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *