زایمان با بی حسی اپیدورال؛ مزایا و عوارض

بی‌حسی اپیدورال تبدیل به یک فرم محبوب و موثر از کاهش درد زایمان شده است. بیهوشی اپیدورال تزریق یک داروی بی‌حسی به فضای اطراف اعصاب نخاعی در قسمت تحتانی کمر است، که ناحیه‌ی بالا و پایین نقطه تزریق را بی‌حس می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که در طول زایمان هوشیار بمانید. این روش می‌تواند در زایمان طبیعی یا زایمان سزارین مورد استفاده قرار گیرد. شما می‌توانید اپیدورال را در هر مرحله از زایمان درخواست کنید، اما اکثر زنان آن را زمانیکه گردن رحم آنها ۵ سانتی متر یا ۶ سانتیمتر گشاد می‌شود، درخواست می‌کنند.

زایمان می‌تواند و باید یک تجربه‌ی زیبا باشد. اما زایمان به دلیل درد و ناراحتی پیش‌بینی شده‌اش می‌تواند وحشتناک باشد. در حالی که بسیاری از زنان برای راحتی بیشتر ، زایمان اپیدورال را بر می‌گزینند، بسیاری دیگر از زنان زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند. بزرگترین مزیت زایمان اپیدورال، پتانسیل زایمان بدون درد است. در حالی که هنوز ممکن است انقباضات را حس کنید، درد به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. اپیدورال همچنین در زایمان سزارین برای کاهش درد ناشی از برش برای بیرون آوردن کودک از شکم مادر، مورد نیاز است. ترس رو به افزایش از عوارض جانبی زایمان‌های طبیعی نیز وجود دارد. با متخصص زنان و زایمان در مورد گزینه‌های درمان صحبت کنید، تا مشخص شود چه روشی برای شما و کودکتان بهترین است.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

مزایا


نکات زیر مزایای داشتن اپیدورال برای تسکین درد در طول زایمان می‌باشد.

 • اپیدورال یک راه بسیار موثر برای تسکین درد ارائه می‌دهد که می‌تواند در سراسر زایمان مادر مورد استفاده قرار گیرد.
 • متخصص بیهوشی یا پرستار بیهوشی می‌تواند اثرات را با تنظیم نوع، میزان و قدرت دارو کنترل کند. این موضوعی مهم است، زیرا با پیشرفت زایمان مادر و حرکت کودکش به سمت پایین به طرف کانال تولد، دوزهایی که مادر دریافت کرده است ممکن است دیگر درد را پوشش ندهد و یا به طور ناگهانی در ناحیه دیگری درد داشته باشد.
 • از آنجا که اثر دارو موضعی است، مادر در طول زایمان هوشیار و بیدار خواهد بود. و از آنجایی که دردی ندارد، اگر بخواهد می‌تواند همزمان با گشاد شدن دهانه رحم استراحت کند (یا حتی بخوابد!). در نتیجه، هنگامی که زمان فشار آوردن است، ممکن است مادر انرژی بیشتری داشته باشد.
 • بر خلاف مواد مخدر سیستمیک، تنها مقدار کمی از داروها به کودک می‌رسد.
 • پس از قرار گرفتن در معرض اپیدورال، اگر مادر نیاز به زایمان سزارین داشته باشد یا اگر لوله‌هایش پس از زایمان گره خورده باشند، می‌توان از آن برای بی‌حسی استفاده کرد.
 • مادر هنوز می‌تواند حرکت کند و کودکش را به سمت بیرون فشار دهد.
 • اپیدورال می‌تواند در هر مرحله از زایمان آغاز شود.
 • بسیار ایمن و بی‌خطر است.

هر کسی می‌تواند ایپدورال داشته باشد؟


اگر یکی از موارد زیر اعمال شود، اپیدورال نمی‌تواند گزینه‌ای برای کاهش درد در هنگام زایمان باشد:

 • زن بارداری که از داروهای رقیق کننده‌ خون استفاده می‌کند.
 • شمارش پلاکت کم دارد.
 • خونریزی دارد یا شوک شده است.
 • روی کمر یا داخل کمر دچار عفونت است.
 • عفونت خون دارد.
 • اگر دهانه رحم او حداقل ۴ سانتی‌متر گشاد نشده باشد.
 • اگر زایمان خیلی سریع پیش می‌رود و زمان کافی برای استفاده از دارو نیست.

چگونه اپیدورال انجام می‌شود؟


پزشک با زنان باردار در مورد اپیدورال و سایر گزینه‌های تسکین درد صحبت خواهد کرد. پزشکان می‌پرسند که آیا زن دارای مشکلات عمده پزشکی یا آلرژی به دارو است یا خیر، چرا که ممکن است داروی مورد استفاده در اپیدورال را تحت تاثیر قرار دهد. بیهوشی اپیدورال شامل قرار دادن سوزن راهنمای استریل و یک لوله کوچک (کاتر اپیدورال) در فضای بین طناب نخاعی و غشای خارجی طناب نخاعی (فضای اپیدورال) است. کاتتر اپیدورال در کمر یا قسمت پایین کمر قرار می‌گیرد. پزشک ابتدا برای بی‌حس کردن ناحیه‌ای که سوزن در آن وارد می‌شود، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. سپس سوزن راهنما وارد و سپس برداشته می‌شود، در حالی که کاتتر در جای خود باقی می‌ماند. کاتر در مرکز کمر زن چسب زده می‌شود و چسب نهایی در بالای شانه قرار می‌گیرد.

یک داروی بی‌حسی به داخل کاتتر تزریق می‌شود تا در صورت نیاز، بدن زن را در بالا و پایین نقطه تزریق بی‌حس کند. میزان ناراحتی یا دردی که زن دارد به میزان استفاده از بی‌حسی بستگی دارد. بی‌حسی کمتر (اغلب اپیدورال کم یا لایت نامیده می‌شود) اجازه خواهد داد که زن در زایمانش بیشتر فعال باشد و به اندازه کافی به طور موثر فشار وارد کند. با سطوح بالاتر بی‌حسی، زن از انقباضاتش احساس درد کمتری می‌کند یا اصلا دردی احساس نمی‌کند. هنگامی که اپیدورال مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است لازم باشد زن در رختخواب بماند. زن همچنین یک لوله قرار داده شده در ورید )داخل وریدی یا لوله (IV و یک مانیتور جنین دارد.

قبل از زایمان، دوز داروی اپیدورال می‌تواند کاهش یابد، بنابراین زن می‌تواند همانطور که هوشیار است به طور موثر و نسبتا راحت فشار وارد کند. کاتتر اپیدورال همچنین می‌تواند برای بی‌حس کردن ناحیه بین واژن و مقعد (میاندوراه) درست قبل از زایمان استفاده شود.

از آنجایی که مقدار دارویی که در یک زمان استفاده می‌شود کم است، اثر بی‌حسی اپیدورال در طول زایمان کم می‌شود، مگر اینکه داروهای اضافی داده شود. بنابراین استفاده از پمپ‌های اپیدورال تزریق شده رایج‌تر شده است. با پمپ تزریق، داروی اپیدورال به طور مداوم به مقدار کم داده می‌شود، بنابراین زن دیگر نباید نگران این باشد که تسکین درد در طول زایمان کم شود.

علاوه بر تسکین درد دائمی‌تر، یکی دیگر از مزایای استفاده از پمپ تزریق این است که اجازه می‌دهد تا زن کنترل بیشتری از عضلات شکم و پا خود داشته باشد. همچنین احتمال عوارض جانبی مربوط به اپیدورال استاندارد را کاهش می‌دهد.

پس از زایمان


کاتتر اپیدورال ممکن است پس از زایمان برداشته شود، یا ممکن است برای چند ساعت تا یک روز در جای خود باقی بماند و برای دادن داروهای ضد درد به زن مورد استفاده قرار گیرد. این کار معمولا پس از زایمان سزارین انجام می‌شود. اگر زن قبل از خروج از بیمارستان (برای جلوگیری از بارداری در آینده) قصد دارد لوله‌های رحمی خود را ببندد، کاتتر در محل خود باقی می‌ماند.

اثرات اپیدورال معمولا در عرض ۲ ساعت پس از متوقف شدن داروی اپیدورال کم می‌شود. پس از از بین رفتن اثرات، ممکن است زن کمی درد در باسن یا کمر ناشی از زایمان داشته باشد. زن ممکن است کبودی کوچکی داشته باشد و پوست ممکن است در جایی که اپیدورال در کمر او قرار داشته است زخم شود. این درد احتمالا در طی ۱ یا ۲ روز بهتر خواهد شد.

خطرات


شایعترین عارضه جانبی ناشی از بی‌حسی اپیدورال، فشار خون پایین در مادر است. عوارض جانبی کمتر، ممکن است شامل سردرد شدید پس از زایمان، مشکل ادرار کردن یا راه رفتن پس از زایمان، تب و درد زایمان طولانی مدت باشد. یک عارضه‌ی جانبی نادر تشنج است.

از آنجا که یک اپیدورال استاندارد می‌تواند توانایی مادر برای فشار دادن را کاهش دهد، ممکن است گاهی اوقات یک زایمان با فرسپس یا زایمان سزارین مورد نیاز باشد.. استفاده‌ی کم از بی‌حسی (که اپیدورال لایت یا کم نامیده می‌شود) احتمال نیاز به زایمان سزارین را کاهش می‌دهد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *