درمان درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی(مقاربت) و دخول

مقاربت دردناك به رابطه جنسی دردناک در زنان اطلاق می‌شود. همچنین، اين اختلال موجب ايجاد درد در هنگام استفاده از تامپون می‌گردد. درد می‌تواند در ناحیه تناسلی زن یا به‌صورت عمیق‌تر در داخل لگن احساس شود که علت آن منحصراً به واژینیسموس یا عدم ليزی لغزندگی واژن مرتبط نمی‌گردد. مقاربت دردناك می‌تواند منشأ كشمكش و اضطراب فراوان برای زنانی باشد که از اين اختلال رنج می‌برند، و به ایجاد آشفتگی و مشکلات ميان فردی قابل‌توجه منجر گردد. اگرچه مقاربت ممکن است، اما درد ناشی از آن، با نگرشی منفی نسبت به رابطه جنسی، اختلالات بيشتر در عملکرد جنسی و سطوح پایین‌تر تعادل جنسی مرتبط می‌باشد. تجربه يك مقاربت دردناک، موجب محروميت زنان از نزدیکی سالم که زيربنای يك رابطه شاد است، می‌گردد. يك ارزیابی کامل به‌منظور شناسایی نوع خاص مقاربت دردناک که زن به آن مبتلا می‌باشد و ارائه درمان مناسب ضروری می‌باشد. پزشك به‌واسطه يك ارزيابی كامل و دقيق پزشکی، عاطفی، و جنسی می‌تواند به رفع بسياری از مشكلات موجود كمك كند.

مقاربت دردناك، یا درد در هنگام رابطه جنسی، ازجمله مشکلاتی است که اغلب در زنان یائسه گزارش می‌شود. زندگی با مقاربت دردناك ممکن است ازلحاظ جسمی ناراحت‌کننده باشد. اما، اين اختلال ممکن است رابطه جنسی شما را نيز تحت تأثیر قرار دهد. بسته به علت مقاربت دردناك، می‌توان از طریق درمان از اين اختلال پيشگيری نمود. به‌عنوان‌ مثال، چنانچه اين اختلال ناشی از خشکی واژن یا عدم معاشقه کافی باشد، می‌توان با استفاده از نرم‌کننده‌های جنسی از آن پيشگيری نمود. روش درمانی به علت ايجاد درد بستگی دارد و نرم‌کننده‌های جنسی (بدون نسخه)، آنتی‌بیوتیک‌ها در موارد عفونت، و استفاده از نوع متفاوتی از روش‌های پيشگيری از بارداری یا عمل جراحی را شامل می‌شود. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو نوبت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

انواع درد موقع نزدیکی


مقاربت دردناك را می‌توان به سه گروه تقسیم‌بندی کرد:

 • مقاربت دردناك سطحی كه با شروع عمل دخول ايجاد می‌گردد، و به‌طورمعمول به شرايط آناتوميك، یا واژینیسموس مرتبط می‌باشد.
 • مقاربت دردناك واژينال دردی است كه به اصطکاک (به‌عنوان‌مثال، مشکلات ليزی و لغزندگی واژن)، ازجمله اختلالات تحریکی مربوط می‌شود.
 • مقاربت دردناك عميق درد مربوط به دخول عميق است كه اغلب با بیماری لگن مرتبط می‌باشد. درمان علت زمینه‌ای اين اختلال ضروری می‌باشد، اما در مورد اختلالات درد درازمدت، راهکارهای مشاوره‌ای و کنترل درد موردنیاز است.

علل درد موقع نزدیکی


علل مقاربت دردناك مختلف بوده و عوامل فیزیکی، عوامل روان‌شناختی یا هر دو را شامل می‌شود. محل درد ممکن است به تشخيص يك علت فيزیکی خاص كمك كند. مقاربت دردناك می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، ازجمله:

 • عفونت (ازجمله عفونت قارچی)، عفونت مجاری ادراری)
 • آسیب به واژن
 • التهاب واژن: التهاب می‌تواند چنان شديد باشد که حتی در زمان پوشيدن شلوار بيمار احساس درد می‌کند.
 • ضخامت ناكافی دیافراگم یا گردن رحم: این‌ها از روش‌های پيشگيری از بارداری هستند.
 • اسپاسم عضلانی اطراف مهبل (واژن): در برخی از زنان، درد اسپاسم چنان شدید است که مقاربت جنسی را غيرممكن می‌سازد.
 • خشکی واژن: این خشکی ممکن است ناشی از یائسگی و تغییر در سطوح استروژن باشد. استروژن یک هورمون است. یا ممکن است از عدم معاشقه كافی پيش از رابطه جنسی نشات گيرد.
 • اختلالات داخل رحم: اين اختلالات می‌تواند شامل رشد فیبروم، كج شدن رحم، یا افتادگی رحم به سمت واژن باشد.
 • عارضه خاص یا عفونت تخمدان‌ها
 • سابقه جراحی: جراحی می‌تواند بافت اسكار بر جای گذاشته و موجب ايجاد درد گردد.
 • اندومتریوز (بافت اسکار خارج از رحم که به جراحی مربوط نمی‌باشد.)
 • بیماری التهاب لگن
 • تنش در طول رابطه جنسی و یا ناتوانی در تحريك شدن
  برخی از عوامل شايع عاطفی و روان‌شناختی می‌توانند در مقاربت دردناک نقش داشته باشند.
 • اضطراب، ترس و افسردگی می‌تواند مانع از تحريك جنسی گشته و به خشکی واژن یا واژینیسموس کمک کند
 • استرس می‌تواند موجب تحريك انقباض عضلات کف لگن و درنتیجه ايجاد درد گردد
 • سابقه سوءاستفاده جنسی و یا خشونت جنسی ممکن است به مقاربت دردناك منجر شود.

ارتباط ميان مقاربت دردناك و واژینیسموس


علل متعددی در ايجاد مقاربت دردناك دخيل هستند و واژینیسموس یکی از این علل می‌باشد. از مشخصه‌های منحصربه‌فرد واژینیسموس تنگی غیرارادی واژن ناشی از عضلات پوبوكوكسيژئوس می‌باشد. در هنگام برقراری رابطه جنسی، تنگی واژن ممکن است موجب ايجاد ناراحتی‌های جنسی، احساس سوزش، تنگی، درد یا عدم توانایی در دخول گردد. علاوه بر اين، واژینیسموس می‌تواند با هر نوع ديگری از مقاربت دردناك در ارتباط نزديك باشد، چراکه هرگونه درد جنسی عمومی ممكن است موجب تشديد واژينيسموس گردد. در چنين مواردی، واژینیسموس علاوه بر اختلال درد اصلی به يك ناراحتی يا درد پيچيده مبدل می‌شود و حتی پس از رفع يا مديريت اختلال اصلی به‌طورمعمول باقی می‌ماند. درواقع يك زن ممکن است در تشخيص اختلالات پیش‌رونده واژینیسموس و اختلال درد اصلی دچار سردرگمی گشته و بر اين گمان باشد كه اختلال اصلی هنوز برطرف نشده است. در صورت داشتن هرگونه درد جنسی پیش‌رونده و بدون علت فيزیکی خاص، واژینیسموس باید به‌عنوان یک عامل احتمالی یا شاید علت اصلی مدنظر قرار گيرد.

علائم


علامت مشخص مقاربت دردناك درد در هنگام مقاربت جنسی است كه ممكن است در دهانه واژن يا به‌صورت عمیق‌تر در لگن ايجاد گردد. درد ممکن است مشخص و موضعی باشد، یا ممکن است در ابعاد وسیع‌تر موجب ايجاد احساس ناراحتی گردد. ممكن است احساس درد، سوزش، تپش يا شكافتگی در فرد ايجاد شود كه درنهایت به نارضایتی یا بی‌علاقگی به رابطه جنسی منجر می‌گردد.

تشخیص


پزشك يك سابقه پزشکی از بيمار دريافت كرده و يك آزمايش لگن انجام می‌دهد، تا علت درد را شناسایی کند. بیمار باید برای توضیح در مورد محل دقيق، طول و زمان درد آمادگی لازم را داشته باشد. هم‌چنین ممکن است نیاز باشد در مورد تجربیات جنسی پيشين و تاریخ باروری خود نيز اطلاعاتی ارائه دهد.

آزمايش لگن

در آزمايش لگن، پزشک به بررسی علائم عفونت یا اختلالات ساختاری می‌پردازد. در اين آزمايش ممکن است از دستگاهی به نام اسپکولوم استفاده شود که به‌منظور ايجاد امكان معاینه بصری به واژن وارد می‌شود. این ابزار ممكن است موجب ايجاد ناراحتی و درد در خانم‌های مبتلابه مقاربت دردناك گردد. آگاه ساختن پزشك از زمان و موضع درد در طول آزماش می‌تواند به شناسایی علت كمك كند. پزشك همچنین ممکن است اندام تناسلی و عضلات لگن را به‌منظور تعیین محل درد به‌آرامی فشار دهد. سونوگرافی از لگن ممکن است به تشخیص اختلالات ساختاری، اندومتریوز، فیبروئيد یا کیست‌ها کمک کند.

درمان درد موقع نزدیکی


هدف از درمان رفع علت اصلی بیماری است. گزینه‌های درمانی شامل دارو و مشاوره هستند:

دارو

داروها می‌تواند به درمان درد ناشی از عفونت يا عارضه پزشکی منتهی شود. چنانچه داروهای موجود باعث خشکی واژن شوند، پزشک ممکن است داروهای جایگزین را تجويز کند. استروژن موضعی ممکن است به زنان مبتلابه خشکی واژن ناشی از سطوح پايين استروژن كمك كند. پزشکان ممکن است دارویی به نام اسپمیفن را برای زنان مبتلابه مقاربت دردناك متوسط تا شدید ناشی از یائسگی را در دوز ۶۰ میلی‌گرم در روز را تجویز کنند. عوارض جانبی شامل برافروختگی‌های خفيف تا شديد است.

انقباضات کگل

برخی از زنان مبتلابه واژینیسموس ممکن است تمرینات ورزشی كگل را برای تقویت عضلات کف لگن مفيد بدانند. به‌منظور شناسایی این عضلات، سعی کنید جريان ادرار را متوقف سازيد. چنانچه موفق شديد، عضلات صحيح را شناسایی کرده‌اید. این عضلات را به مدت ۱۰ ثانیه منقبض كرده و نگه‌دارید، سپس به مدت ۱۰ ثانيه عضلات را رهاسازید. سه مرتبه در روز و هر بار ۱۰ مرتبه اين تمرين را انجام دهيد. به‌کارگیری تکنیک‌های تنفس عمیق در هنگام انجام تمرينات كگل می‌تواند مفید باشد.

مشاوره

چنانچه سوءاستفاده جنسی، تروما یا سایر مسائل عاطفی از علل ریشه‌ای مقاربت دردناك باشد، مشاوره می‌تواند مفيد باشد. زنانی كه اختلال آن‌ها ناشی از يك علت روان‌شناختی نيست نيز ممکن است به‌منظور مقابله با پيامدهای عاطفی مقاربت دردناک يا دشوار تمايل به شركت در جلسات مشاوره را داشته باشند. چنانچه مقاربت دردناك به مشكلات ارتباطی يا بین فردی منجر گردد، زوج‌ها ممکن است همراه با يكديگر در جلسات مشاوره حضور پيدا كنند.

تغییر در رفتار جنسی

درد در طول مقاربت می‌تواند به طرق زير كاهش يابد:

 • استفاده از نرم‌کننده‌های با پايه آب
 • معاشقه طولانی‌تر به‌منظور تحريك ترشح نرم‌کننده‌های طبیعی بدن
 • افزایش ارتباط بین شرکای جنسی
 • انتخاب موقعیت‌های راحت جنسی برای به حداقل رساندن درد عمیق

حفظ سلامت جنسی و باروری

برخورداری از بهداشت عمومی خوب و سلامت جنسی و انجام چکاب‌های منظم پزشکی به پيشگيری از ايجاد عفونت‌های دستگاه تناسلی و ادراری كه می‌تواند به مقاربت دردناک منجر گردد، كمك خواهد كرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *