درمان خانگی یائسگی در بانوان با عوارض و علائم گرگرفتگی و چاقی

یائسگی  زمانی است که پایان دوره‌های قاعدگی شما را نشان می‌‌دهد. پس از زمانی که به مدت ۱۲ ماه پریود نشده‌اید، یائسگی تشخیص داده می‌شود. یائسگی می‌تواند در ۴۰ یا ۵۰ سالگی شما رخ دهد. یائسگی یک فرایند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم جسمی مانند گر گرفتگی و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند، انرژی شما را کاهش داده یا سلامت احساسی شما را تحت تأثیر قرار دهد. درمان‌های موثر بسیاری وجود دارد، از تنظیمات شیوه زندگی گرفته تا هورمون درمانی.

روند یائسگی یک شبه رخ نمی‌دهد، بلکه یک روند تدریجی است. این دوره مرحله تغییر یائسگی پیش از موعد یک تجربه‌ی متفاوت برای هر زن است. علائم یائسگی ممکن است شامل خونریزی غیرطبیعی واژینال، گرگرفتگی، علائم واژینال و ادرار و تغییرات خلقی باشد.

در صورت بروز یک یا چندین مورد از علائم یائسگی و یا یائسگی پیش از موعد، می‌توانید با مراجعه به پزشک زنان با آگاهی بیشتری با این مرحله جدید از زندگی‌تان مواجه شوید و با درمان‌های ساده، عوارض و مشکلات ناشی از آن را به حداقل برسانید. برای رزرو وقت مشاوره با پزشک متخصص زنان می‌توانید با شماره تلفن متخصص زنان و زایمان تماس حاصل فرمایید.

علل یائسگی چیست؟


یائسگی می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

کاهش طبیعی هورمونهای تناسلی

همانطور که به اواخر ۳۰ سالگی نزدیک می‌شوید، تخمدانها شروع به ساخت استروژن و پروژسترون کمتر می‌کنند، هورمون‌هایی که قاعدگی را تنظیم می‌کنند، و باروری شما کاهش می‌یابد. در ۴۰ سالگی، دوره‌های قاعدگی شما ممکن است طولانیتر یا کوتاهتر، سنگینتر یا سبکتر، و یا بیشتر یا کمتر شود، تا زمانی که نهایتا، به طور متوسط در سن ۵۱ سالگی، تخمدانها تولید تخمک خود را متوقف می‌کنند، و دیگر پریود نمی‌شوید.

هیسترکتومی

هیسترکتومی که رحم شما را حذف می‌کند، اما تخمدان‌هایتان را نه، معمولا منجر به یائسگی فوری نمی‌شود. گرچه دیگر پریود نمی‌شوید، تخمدانهایتان هنوز تخمک آزاد می‌کنند و پروژسترون و استروژن تولید می‌کنند. اما جراحی که هر دو رحم و تخمدانها را حذف می‌کند (هیسترکتومی کامل و اووفورکتومی دوطرفه) منجر به یائسگی فوری می‌شود. پریود شما بلافاصله متوقف می‌شود، و احتمال دارد دچار گر گرفتگی، و سایر علائم و نشانه‌های یائسگی شوید، که می‌تواند شدید باشد، زیرا این تغییرات هورمونی به طور ناگهانی رخ می‌دهند و نه در طی چندین سال.

شیمی درمانی و پرتودرمانی

این درمان‌های سرطانی می‌توانند منجر به یائسگی شوند و باعث ایجاد علائمی از قبیل گر گرفتگی در طول دوره درمان یا در مدت کوتاهی پس از دوره درمان شوند. متوقف شدن قاعدگی (و باروری) پس از شیمی درمانی همیشه دائمی نیست، بنابراین ممکن است اقدامات کنترل بارداری هنوز مطلوب باشد.

نارسایی تخمدانی اولیه

حدود ۱ درصد از زنان، یائسگی قبل از ۴۰ سالگی (یائسگی زودرس) را تجربه می‌کنند. یائسگی ممکن است ناشی از نارسایی اولیه تخمدان باشد، زمانی که تخمدانها قادر به تولید سطوح طبیعی هورمونهای تولید مثل نیستند، این موضوع ناشی از عوامل ژنتیکی یا بیماری‌های خودایمنی است. اما اغلب علت را نمی‎توان پیدا کرد. برای این زنان، هورمون درمانی به طور معمول حداقل تا سن طبیعی یائسگی به منظور محافظت از مغز، قلب و استخوان توصیه می‌شود.

آیا نشانه‌ها را می‌شناسید؟


آیا نشانه‌ها را می‌شناسید؟

در ماه‌ها یا سال‌های پیش از یائسگی ، ممکن است این علائم و نشانه‌ها را تجربه کنید:

  • نامنظم بودن عادت ماهانه 
  • خشکی واژن
  • گر گرفتگی
  • لرز
  • عرق شبانه
  • مشکلات خواب
  • تغییرات خلق و خوی
  • افزایش وزن و کاهش متابولیسم
  • کم پشتی مو و پوست خشک
  • از دست دادن پری پستان

علائم، از جمله تغییرات قاعدگی، برای هر زن متفاوت است. به احتمال زیاد، قبل از پایان پریود، برخی ناهنجاری‌ها را تجربه خواهید کرد. از قلم افتادن پریودها در طول قاعدگی پیش از موعد معمولا شایع است و انتظار می‌رود. اغلب دوره‌های قاعدگی یک ماه عقب می‌افتند و به حالت عادی برمی‌گردند و یا چند ماه عقب می‌افتند و بعد باز می‌گردند و سپس چند ماه دیگر دوباره سر ماه شروع می‌شوند. پریودها همچنین در دوره‌های کوتاه‌تر رخ می‌دهند، بنابراین به هم نزدیک‌تر هستند. با وجود دوره‌های نامنظم، حاملگی امکان پذیر است. اگر یک دوره پریود را از دست داده‌اید، اما مطمئن نیستید که شروع کرده‌اید (جمله ناقص است)

عوارض یائسگی چه هستند؟


پس از یائسگی، خطر ابتلا به بیماری‌های خاص شما افزایش می‌یابد. مثالها عبارتند از:

بیماری قلبی عروقی

هنگامی که سطوح استروژن شما کاهش می‌یابد، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی افزایش می‌یابد. بیماری قلبی عامل اصلی مرگ در زنان و مردان است. بنابراین ورزش منظم، خوردن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی مهم است. از پزشک خود بخواهید که در مورد چگونگی محافظت از قلب خود، از جمله چگونگی کاهش کلسترول خون یا فشار خون، در صورت بالا بودن، به شما توصیه‌هایی بکند.

پوکی استخوان

این عارضه باعث می‌شود که استخوان‌ها شکننده و ضعیف شوند، که منجر به افزایش خطر شکستگی می‌شود. در طی چند سال اول پس از یائسگی، ممکن است تراکم استخوان را در سرعت سریع از دست بدهید، و خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می‌یابد. زنان مبتلا به پوکی استخوان پس از یائسگی در معرض شکستگی‌های ستون فقرات، لگن و مچ دست قرار دارند.

بی‌اختیاری ادرار

بی‌اختیاری ادرار

همانطور که بافت واژن و مجرای ادراری شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، ممکن است به ادرار فوریتی شدید، ناگهانی و مکرر، و پس از آن با از دست دادن بی‌اختیار ادرار، از دست دادن ادرار با سرفه، خنده و یا ایستادن (استرس) را تجربه کنید. در اغلب موارد ممکن است عفونت‌های ادراری داشته باشید. تقویت عضلات کف لگن با تمرینات کگل و استفاده از استروژن موضعی واژینال ممکن است به کاهش علائم بی‌اختیاری کمک کند. هورمون درمانی همچنین ممکن است گزینه درمان مناسب برای دستگاه ادراری وابسته به یائسگی و تغییرات واژن باشد که می‌تواند منجر به بی‌اختیاری ادرار شود.

عملکرد جنسی

خشکی واژن ناشی از کاهش تولید رطوبت و از دست دادن خاصیت ارتجاعی می‌تواند باعث ناراحتی و خونریزی جزئی در طی رابطه جنسی شود. همچنین کاهش احساس ممکن است میل شما را برای برقراری فعالیت جنسی (میل جنسی) کاهش دهد. مرطوب کننده‌ها و روان کننده‌های واژینال بر پایه‌ی آب ممکن است کمک کنند. اگر یک روان کننده واژینال کافی نباشد، بسیاری از زنان از استفاده از درمان استروژن موضعی واژینال استفاده می‌کنند که به عنوان کرم واژینال، قرص یا حلقه موجود است.

افزایش وزن

بسیاری از زنان در طی مرحله تغییر یائسگی و بعد از یائسگی وزن اضافه می‌کنند زیرا متابولیسم کاهش می‌یابد. برای حفظ وزن فعلی شما ممکن است نیاز به خوردن کمتر و تمرین بیشتر داشته باشید. در طی مرحله تغییر یائسگی، آزمایش حاملگی را در نظر بگیرید.

آزمایشات تشخیص یائسگی چیست؟


از آنجائیکه سطوح هورمون‌ها در یک خانم ممکن است به طور قابل توجهی نوسان داشته باشد، حتی از یک روز تا روز بعد، سطوح هورمون برای تشخیص یائسگی روش قابل اعتمادی نیست. حتی اگر سطوح هورمون‌ها یک روز کم باشند، ممکن است روز بعد در همان زن بالا باشند. هیچ آزمایش خون تکی وجود ندارد که به طور قابل اعتماد پیش بینی کند که چه زمانی زن در مرحله تغییر یائسگی قرار دارد. بنابراین، در حال حاضر هیچ نقش اثبات شده‌ای برای آزمایش خون در ارتباط با یائسگی وجود ندارد به جز برای آزمایشات برای مستثنی شدن علل پزشکی دوره‌های نامنظم قاعدگی به غیر از یائسگی. تنها راه تشخیص یائسگی این است که کمبود دوره قاعدگی را به مدت ۱۲ ماه در یک زن در محدوده سنی مورد انتظار مشاهده کنید.

سر و کار داشتن با یائسگی چگونه است؟


خود یائسگی بخشی طبیعی از پیری است نه یک بیماری که نیاز به درمان دارد. با این حال، در صورتی که علائم قابل توجه یا شدید شوند، درمان علائم مرتبط امکان پذیر است. چند مورد از درمان‌های خانگی و غیر خانگی برای مشکلات ناشی از یائسگی به شرح زیر است:

استروژن گیاهی (فیتواستروژن، ایزوفلون)

استروژن گیاهی (فیتواستروژن، ایزوفلون)

ایزوفلونها ترکیبات شیمیایی موجود در سویا و سایر گیاهان هستند که از فیتواستروژن یا استروژن‌های مشتق از گیاهی هستند. آنها یک ساختار شیمیایی دارند که شبیه به استروژن‌هایی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شوند اما اثربخشی آنها به عنوان استروژن بسیار کمتر از استروژن‌های واقعی تخمین زده می‌شود. قدرت استروژن آنها تنها ۱/۱۰۰۰ تا ۱/۱۰۰۰۰۰ از استرادیول، استروژن تخمین زده شده است. دو نوع از ایزوفلون‌ها، ژنیستئین و دایدزین در لوبیا سویا، نخود و عدس یافت می‌شوند و به عنوان قوی‌ترین استروژن گیاهان فیتواستروژن شناخته می‌شوند.

مطالعات نشان داده‌اند که این ترکیبات ممکن است به کاهش گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی کمک کنند. به ویژه، زنان که سرطان سینه داشته‌اند و نمی‌خواهند هورمون درمانی (HT) با استروژن انجام دهند، گاهی از محصولات سویا برای تسکین علائم یائسگی استفاده می‌کنند.

ویتامین E

 

ویتامین E

بعضی از زنان گزارش می‌دهند که مکمل‌های ویتامین E می‌توانند گرگرفتگی‌های خفیف را تسکین دهند اما مطالعات علمی برای اثبات اثربخشی ویتامین E در کاهش علائم یائسگی وجود ندارد. مصرف دوز بیشتر از ۴۰۰ واحد بین المللی (IU) ویتامین E ممکن است بی‌خطر نباشد، زیرا برخی مطالعات اظهار کرده‌اند که دوزهای بیشتر ممکن است با خطر بیماری قلبی عروقی همراه باشند.

هورمون موضعی (واژینال) و درمان‌های غیر هورمونی

درمان‌های هورمونی موضعی (به معنی اعمال مستقیم به واژن) برای علائم کمبود استروژن واژن وجود دارند. درمان‌های موضعی شامل حلقه استروژن واژینال (Estring)، کرم استروژن واژینال یا قرص استروژن واژینال هستند. درمان‌های موضعی و خوراکی استروژن گاهی برای این هدف ترکیب می‌شوند.

زمان مراجعه به پزشک


زمان مراجعه به پزشک

به منظور مراقبت سلامتی پیشگیری کننده و هرگونه نگرانی‌های پزشکی به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. در طول و بعد از یائسگی، این مراجعات به پزشک را ادامه دهید. مراقبت‌های بهداشتی پیشگیری کننده با افزایش سن شما ممکن است شامل آزمایشات غربالگری توصیه شده بهداشتی مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و غربالگری تری گلیسرید باشد. پزشک شما ممکن است سایر آزمایشات و امتحانات را نیز توصیه کند، از جمله آزمایش تيروئيد، در صورتی که توسط سابقه شما توصیه شده است، و آزمایشات سینه و لگن. اگر خونریزی پس از یائسگی از واژن خود دارید، همیشه به دنبال مشورت پزشکی باشید.

سوالات متداول


در ادامه چند مورد از سوالات متداول درمورد یائسگی بررسی می‌شود:

یائسگی پیش از موعد چیست؟

یائسگی پیش از موعد برای هر زن متفاوت است. دانشمندان هنوز هم تلاش می‌کنند تا تمام عوامل ایجاد کننده و تأثیر گذار بر این دوره تغییر را شناسایی کنند.

در چه سنی زن به طور معمول به یائسگی می‌رسد؟

میانگین سن یائسگی ۵۱ سالگی است. اما هیچ راهی برای پیش بینی زمانی که یک زن یائسه می‌شود یا علائم دلالت کننده بر یائسگی را دارد وجود ندارد. سنی که زن شروع به داشتن دوره‌های قاعدگی می‌کند نیز با سن شروع یائسگی ارتباط ندارد. اکثر زنان بین سن‌های ۴۵ تا ۵۵ سالگی یائسه می‎شوند، اما یائسگی ممکن است زودتر یعنی در سن ۳۰ سالگی یا ۴۰ سالگی رخ دهد یا ممکن است تا سن ۶۰ سالگی زن رخ ندهد. اصولا زنان در سنی یائسه می‌شوند که مادرانشان یائسه شده‌اند. یائسگی قبل از موعد اغلب با بی‌نظمی در چرخه قاعدگی همراه با نشانه‌های معمول یائسگی زودرس همراه است، که می‌تواند تا ۱۰ سال قبل از آخرین دوره قاعدگی شروع شود.

یائسگی چقدر طول می‌کشد؟

یائسگی یک مرحله است نه یک فرآیند، این مرحله‌ای است که در آن قاعدگی زن به پایان می‌رسد. البته، یک زن نمی‌داند چه زمانی این مرحله رخ داده است تا زمانی که او ۱۲ ماه متوالی پریود نشود. علائم یائسگی، از سوی دیگر ممکن است سال‌ها قبل از شروع یائسگی واقعی شروع شوند و ممکن است تا چند سال بعد نیز ادامه یابد.

چه عارضه‌هایی می‌توانند منجر به یائسگی زودرس شوند؟

چه عارضه‌هایی می‌توانند منجر به یائسگی زودرس شوند؟

عارضه‌های پزشکی و جراحی‌های خاص می‌توانند بر زمان یائسگی تاثیر بگذارند و منجر به یائسگی زودرس شوند.

نارسایی زودرس تخمدان به دلیل وقوع یائسگی قبل از سن ۴۰ سالگی است. این عارضه در حدود ۱٪ از تمام زنان رخ می‌دهد. علت نارسایی زودرس تخمدان به طور کامل درک نمی‌شود، اما ممکن است مربوط به بیماری‌های خود ایمنی یا عوامل ارثی (ژنتیکی) باشد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *