خونریزی زیاد قاعدگی و طولانی شدن پریود(منوراژی)؛ علت و درمان

منوراژی اصطلاح پزشکی برای دوره‌های قاعدگی با خونریزی شدید یا طولانی غیر طبیعی است. گرچه خونریزی شدید قاعدگی یک نگرانی رایج است، اکثر زنان دچار خونریزی شدیدی که بتوان آن را با عنوان منوراژی تعریف کرد نیستند.
با منوراژی، هنگامی که در دوره‌ی قاعدگی هستید نمی‌توانید فعالیت‌های عادی خود را ادامه دهید زیرا خونریزی و گرفتگی زیادی دارید. اگر به دلیل خونریزی زیاد قاعدگی از دوره‌ی قاعدگی وحشت دارید، با پزشک صحبت کنید. درمان‌های مؤثر زیادی برای مونوراژی وجود دارند، از جمله داروها و روشهای جراحی.

خونریزی قاعدگی بیش از حد یا طولانی می‌تواند به سایر عارضه‌های پزشکی، از جمله کم خونی و درد شدید منجر شود. اگر خونریزی بسیار شدید واژینال را تجربه می‌کنید، و برای حداقل ۱ تا ۲ ساعت ۱ پد یا تامپون از خون خیس می‌شود، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. درمان خاص برای منوراژی بر اساس تعدادی از عوامل، از جمله سلامت کلی و سابقه‌ی پزشکی و علت و شدت عارضه است. اگر به علت منوراژی دچار کم خونی نیز هستید،متخصص زنان و زایمان ممکن است توصیه کند که مکمل‌های آهن را به طور مرتب مصرف کنید.
جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

دلایل


در برخی موارد، علت خونریزی شدید قاعدگی ناشناخته است، اما تعدادی از عارضه‌ها ممکن است منجر به ایجاد منوراژی شود. دلایل رایج عبارتند از:

عدم تعادل هورمون

اگر عدم تعادل هورمون رخ دهد، اندومتریوم یا مخاط رحم به میزان زیاد ایجاد می‌شود و در نهایت خونریزی منجر به جاری ساختن خون شدید در قاعدگی می‌شود. تعدادی عارضه می‌توانند باعث عدم تعادل هورمون شوند، از جمله سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی، مقاومت به انسولین و مشکلات تیروئید.

اختلال تخمدان‌ها

اگر تخمدانها در طول یک دوره قاعدگی تخمک‌گذاری نکنند، بدن هورمون پروژسترون را آنگونه که در طول دوره‌ی طبیعی قاعدگی تولید می‌کنند، این کار را انجام نمی‌دهد. این امر منجر به عدم تعادل هورمون می‌شود و ممکن است باعث منوراژی شود.

فیبروئید رحم

این تومورهای خوش خیم رحم در طول سالهای زایمان ظاهر می‌شوند. فیبروئیدهای رحم  ممکن است باعث خونریزی قاعدگی شدیدتر از حد طبیعی یا طولانی مدت شوند.

پولیپ

غده‌های کوچک و خوش‌خیم بر روی پوشش رحم (پولیپ رحم) ممکن است منجر به خونریزی شدید یا طولانی مدت قاعدگی شود.

آدنومیوز

این عارضه زمانی رخ می‌دهد که غدد درون زهدان در عضله رحم قرار می‌گیرند، و اغلب باعث خونریزی شدید و دوره‌های قاعدگی دردناک می‌شود.

دستگاه داخل رحمی (IUD)

منوراژی یک عارضه جانبی شناخته شده برای استفاده از یک دستگاه داخل رحمی  غیر هورمونی برای کنترل زایمان است.

عوارض بارداری

پریود تاخیردار و شدید ممکن است به دلیل سقط جنین باشد. یکی دیگر از دلایل خونریزی شدید در دوران بارداری شامل موقعیت غیر معمول جفت، مانند جفت سطح پایین یا جفت سرراهی است.

سرطان

سرطان رحم  و سرطان گردن رحم می‌توانند باعث خونریزی بیش از حد قاعدگی شوند، به خصوص اگر بیمار در دوران پس از یائسگی است یا تست پاپ اسمیر  غیر طبیعی در گذشته داشته است.

اختلالات خونریزی ارثی 

برخی از اختلالات خونریزی مانند بیماری فون ویلبراند، وضعیتی که عامل مهم لخته شدن خون ناقص یا خراب است، می‌تواند منجر به خونریزی غیر طبیعی در قاعدگی شود.

داروها

داروهای خاص، بعضی از داروها، از جمله داروهای ضد التهابی، داروهای هورمونی مانند استروژن و پروژستین و ضد انعقادی مانند وارفارین (کومادین، یانتوون) یا انوکساپارین (لاونوکس)، می‌توانند در خونریزی شدید یا طولانی مدت قاعدگی دخیل باشند.

علائم


علائم و نشانه‌های منوراژی ممکن است شامل موارد زیر باشند:
• خیس شدن یک یا چند نوار بهداشتی یا تامپون هر ساعت برای چندین ساعت متوالی
• نیاز به استفاده از نوار بهداشتی دولا برای کنترل جریان خون قاعدگی
• نیاز به بیدار شدن برای تعویض نوار بهداشتی در طول شب
• خونریزی طولانی‌تر از یک هفته
• عبور لخته‌های خون بزرگتر از یک چهارم
• محدود شدن فعالیت‌های روزانه به دلیل جریان خونریزی شدید قاعدگی
• نشانه‌های کم خونی، مانند خستگی، کوفتگی یا تنگی نفس

تشخیص


به احتمال زیاد پزشک در مورد سابقه‌ی پزشکی و دوره‌های قاعدگی بیمار سؤال خواهد کرد. ممکن است از خانم‌ها خواسته شود که روزهای خونریزی کردن یا خونریزی نکردن را یادداشت کنند، از جمله چگونگی شدت جریان خون و تعداد نوار بهداشتی‌های مورد نیاز برای کنترل خونریزی باید یادداشت شوند.
پزشک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و ممکن است یک یا چند آزمایش یا روش زیر را توصیه کند:
• آزمایش خون: یک نمونه از خون زن ممکن است برای کمبود آهن (کم خونی) و سایر عارضه‌ها، مانند اختلالات تیروئید یا ناهنجاری‌های لخته شدن خون مورد بررسی قرار گیرد.
تست پاپ اسمیر : در این آزمایش، سلولهای گردن رحم بیمار جمع آوری شده و برای عفونت، التهاب یا تغییراتی که ممکن است سرطانی باشند یا ممکن است منجر به سرطان شوند، مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
• بیوپسی آندومتر:پزشک ممکن است نمونه‌ای از بافت را از داخل رحم بیمار بگیرد تا توسط یک متخصص آسیب شناس مورد آزمایش قرار گیرد.
• اولتراسوند: این روش تصویربرداری از امواج صوتی برای تولید تصاویر رحم، تخمدان و لگن بیمار استفاده می‌کند.
• سونوهیستروگرافی: در طی این آزمایش، یک مایع از طریق یک لوله به رحم زن از راه واژن و گردن رحم او تزریق می‌شود. سپس پزشک برای جستجوی مشکلات در پوشش رحم از اولتراسوند استفاده می‌کند.
هیسترسکوپی: این آزمایش شامل قرار دادن وسیله‌ای نازک و روشن از طریق واژن و گردن رحم به رحم بیمار است که به پزشک این امکان را می‌دهد تا درون رحم را ببیند.
پزشکان تنها پس از بررسی دیگر اختلالات قاعدگی، عارضه‌های پزشکی، یا داروهایی که احتمالا باعث تشدید این عارضه می‌شوند، می‌توانند از تشخیص منوراژی مطمئن شوند.

درمان


دارو

درمان پزشکی برای منوراژی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
• ترانکزامیک اسید
• داروهای ضدبارداری خوراکی
• پروژسترون خوراکی
• آی یو دی هورمونی (Liletta ,Mirena)

اتساع و کوتاژ (D&C)

در روش اتساع و کورتاژ  پزشک گردن رحم زن را باز می‌کند (اتساع می‌دهد)، و سپس بافت را از پوشش رحم برای کاهش خونریزی قاعدگی می‌تراشد یا بادکش می‌کند. اگرچه این روش معمول و رایج است و اغلب خونریزی حاد یا فعال را با موفقت درمان می‌کند، ممکن است بیمار در صورت تکرار شدن منوراژی نیاز به روش‌های اتساع و کورتاژ اضافی داشته باشد.

آمبولیزاسیون شریان رحمی

برای زنانی که مبتلا به منوراژی ناشی از فیبروئیدها هستند، هدف از روش آمبولیزاسیون شریان رحمی ، فشردن هر گونه فیبروئید در رحم با مسدود کردن شریان رحم و قطع جریان خون است. در طی آمبولیزاسیون شریان رحمی، جراح کاتتر را از طریق شریان بزرگ در ران (شریان فمورال) عبور می‎دهد و آن را به شریان‌های رحم هدایت می‌کند، جایی که موادی که جریان خون را به فیبروئید کاهش می‌دهد به رگ‌های خونی تزریق می‌شود.

جراحی اولتراسوند متمرکز

مانند آمبولیزاسیون شریان رحمی، جراحی اولتراسوند متمرکز، خونریزی ناشی از فیبروئیدها را با فشردن فیبروئید درمان می‌کند. این روش از امواج فراصوتی برای از بین بردن بافت فیبروئید استفاده می‌کند. هیچ برشی در این روش صورت نمی‌گیرد.

میومکتومی

این روش شامل جراحی حذف فیبروئید رحم است. بسته به اندازه، تعداد و محل فیبروئیدها، جراح می‌تواند با استفاده از جراحی شکم باز، از طریق چند برش کوچک (لاپاروسکوپی) یا از طریق واژن و گردن رحم (هیستروسکوپی) اقدام به انجام جراحی میومکتومی کند.

لایه‌برداری (ابلیشن) آندومتر

این روش شامل تخریب (ابلیشن) پوشش رحم (مخاط رحم) می‌شود. این روش از لیزر، رادیوفرکانسی یا اعمال گرما برای از بین بردن بافت مخاط رحم استفاده می‌کند.
پس از ابلیشن آندومتر، اکثر زنان دوره‌های قاعدگی بسیار سبک‌تری دارند. بارداری پس از ابلیشن آندومتر با عوارض زیادی همراه است. اگر زن ابلیشن آندومتر داشته باشد استفاده از داروی ضد بارداری معتبر یا دائمی تا دوران یائسگی توصیه می‌شود.

برداشن آندومتر

این روش جراحی از حلقه سیم الکترو جراحی برای حذف پوشش رحم استفاده می‌کند. هر دو روش ابلیشن آندومتر و برداشتن آندومتر برای زنان مبتلا به خونریزی بسیار شدید قاعدگی مفید است. بارداری پس از انجام این روش توصیه نمی‌شود.

هیسترکتومی یا زهدان‌برداری

هیسترکتومی ، جراحی حذف رحم و گردن رحم، یک روش دائمی است که سبب ایجاد نازایی می‌شود و دوره‌های قاعدگی را به پایان می‌رساند. هیسترکتومی تحت بیهوشی انجام می‌شود و به بستری شدن نیاز دارد. حذف تخمدان‌های بیشتر (اوفورکتومی دو طرفه) ممکن است منجر به یائسگی زودرس شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *