تقویم بارداری هفته به هفته :مراحل رشد جنین در بارداری

بارداری هفته به هفته هیجان‌انگیز است که با نقاط عطف و علائم بسیاری همراه است. کودک در شکم مادر در حال رشد است و به سرعت کامل می‌شود. مادران باردار تقریباً هر روز روند و تغییرات ایجادشده را احساس می‌کنند اما بهتر است کاملاً بدانند که در حین بارداری چه می‌گذرد و چه چیزهای برای مادر در بارداری تغییر می‌کند. تقویم بارداری در مورد رشد کودک و آنچه در طول بارداری بر مادر می‌گذرد اطلاعاتی را می‌دهد. تقویم مبتنی بر ۴۰ هفته بارداری است و در قالب هفته به هفته است. به خاطر داشته باشید که قد، وزن و سایر تغییرات تقریبی هستند و کودک شما به سرعت رشد می‌کند!

آنچه در طول بارداری به‌ صورت هفته به هفته اتفاق می‌افتد یک معجزه واقعی از طبیعت است. تبدیل یک سلول تک به یک فرد کامل با ۲۰۰ میلیون سلول فقط در ۴۰ هفته اتفاقی هیجان‌انگیز است. حفظ روند رشد کودک بخش هیجان‌انگیز از بارداری است و تغییرات زیادی برای کشف وجود دارد. بنابراین برای دانستن آنچه در هر هفته اتفاق می‌افتد بهتر است تقویم بارداری را امتحان کنید. اگر مسئله‌ای وجود دارد که شما از آن اطلاعی ندارید یا مطمئن نیستید و لازم است در طول مسیر بارداری بدانید متخصص زنان و زایمان به شما کمک خواهند کرد. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

سه‌ماهه اول بارداری


هفته‌ی اول و دوم

اگرچه در ابتدای هفته اول و دوم زن واقعاً باردار نیست اما پزشکان از آغاز آخرین دوره قاعدگی او برای تاریخ‌گذاری بارداری استفاده می‌کنند. فولیکول‌های تخمدان در حال رشد هستند و در طی تخمک‌گذاری حدود ۱۴ روز پس از شروع دوره پریودی آزاد می‌شوند.

هفته سوم

در ابتدای هفته سوم و بعد از تخمک‌گذاری، زمانی که تخمک زن درنهایت آزاد می‌شود و توسط اسپرم مرد بارور می‌شود، حاملگی رخ می‌دهد. پس از باروری جنسیت، رنگ مو، رنگ چشم و بیشتر خصوصیات فرد توسط کروموزوم‌ها تعیین می‌شود.

هفته چهارم

کودک فقط در پوشش رحم مادر واردشده و در حال حاضر یک جنین کوچک با اندازه‌ی حدوداً ۴ سانتیمتر است. قلب جنین همراه با جوانه‌های بازو و پا، مغز و نخاع در حال تشکیل است.

هفته پنجم

برای درک اندازه نوزاد، به سر یک خودکار نگاه کنید. جنین اکنون دارای سه لایه است. لایه اکستروم که به پوست و سیستم عصبی تبدیل می‌شود. مزودرم استخوان‌ها، عضلات و سیستم تولیدمثل و درنهایت لایه‌ی اندودرم غشاهای مخاطی، ریه‌ها، روده‌ها و غیره را تشکیل می‌دهد.

هفته ششم

در هفته ششم ضربان قلب کودک معمولاً مثل یک فلاش سریع در سونوگرافی تشخیص داده می‌شود.

هفته هفتم

صورت کودک در این هفته به آرامی شکل می‌گیرد. بازوها و پاهای جنین مانند پره است و او کمی بزرگ‌تر از پاک‌کن است.

هفته هشتم

جنین اکنون از فرق سر تا کفل حدود ۳ سانتیمتر است و وزن آن کمتر از ۵۵ گرم است.

هفته نهم

قلب به‌طور منظم تپش دارد، انگشتان دست و پا در حال رشد هستند و رشد سر و مغز جنین همچنان ادامه دارد. به‌زودی تمام اعضای جنین باهم کار خواهند کرد.

هفته دهم

پسر یا دختر؟ اندام تناسلی نوزاد در این هفته شروع به رشد می‌کند، هرچند مادر تا مدت‌ها بعد قادر نخواهد بود جنسیت را در سونوگرافی تشخیص دهد.

هفته یازدهم

کودک حدود ۵ سانتیمتر طول دارد و وزن او حدود ۴۰ گرم است. بیشتر طول و وزن مربوط به سر است.

هفته دوازدهم

کودک ۷٫۵ سانتیمتر طول دارد و وزن او حدود ۳۰ گرم است. تارهای صوتی شروع به تشکیل شدن کرده‌اند و کلیه‌ها در حال حاضر کار می‌کنند.

سه‌ماهه دوم بارداری


هفته سیزدهم

به سه‌ماهه دوم بارداری خوش‌آمدید! کودک شروع به ادرار كردن در مایع آمنیوتیك كرده و روده‌ها از بند ناف به شکم بازگشته‌اند. خطرناک‌ترین دوره‌ی حاملگی تمام‌ شده است و احتمال سقط‌ جنین کاهش‌ یافته است.

هفته چهاردهم

کودک حدود ۳۴۰ گرم وزن دارد و طول سر تا کفل حدود ۷۷ سانتی‌متر است.

هفته پانزدهم

اگر مادر در هفته پانزده سونوگرافی کند ممکن است اولین استخوان‌های تشکیل‌ شده‌ی کودکش را ببیند.

هفته شانزدهم

در هفته شانزدهم کوچک‌ترین جنین از سر تا نوک انگشت پا حداقل ۱۰ تا ۱۳ سانتیمتر طول و حدود ۹۵ گرم وزن دارد. جنین شروع به انجام حرکت مکیدن با دهان می‌کنند.

هفته هفدهم

ذخیره‌های چربی که کودک را گرم نگه می‌دارند و به آن‌ها انرژی می‌دهند در زیرپوست جمع می‌شوند. کودک ۲۱۷ گرم وزن دارد و ۱۲۸ سانتیمتر از سر تا کفل طول دارد.

هفته هجدهم

هفته هجدهم هفته‌ای مهم برای شکل‌گیری حواس کودک است. گوش‌ها در حال توسعه هستند و ممکن است شروع به شنیدن صدای مادر کنند. چشم‌ها نیز احتمالاً نور را تشخیص می‌دهند.

هفته نوزدهم

ممکن است این سؤال برای مادر پیش بیاید که چگونه پوست کودک برای مدت طولانی در مایع آمنیوتیک باقی می‌ماند. این هفته ورنیکس بدن جنین را پوشش می‌دهد. این ماده به‌عنوان یک مانع حفاظتی در برابر چروک و خراش عمل می‌کند.

هفته بیستم

با نوزاد صحبت کنید زیرا در این هفته قطعاً می‌تواند صدای مادر را بشنود. کودک حدود ۲۸۰ گرم وزن و تا ۱۵ سانتیمتر طول دارد. مادر لگد زدن نوزاد در داخل رحم را احساس می‌کند.

هفته بیست و دوم

اگرچه نوزاد هنوز هم باید رشد کند اما عکس‌های سونوگرافی بیشتر شبیه به تصویر کودک به نظر می‌رسد!

هفته بیست و سوم

مادر به‌احتمال زیاد در این مرحله لگدهای زیادی را احساس خواهد کرد زیرا حرکت نوزاد در رحم افزایش می‌یابد. نوزادان متولدشده در هفته بیست و سوم می‌توانند با ماه‌ها مراقبت شدید زنده بمانند اما ممکن است معلولیت‌هایی داشته باشند.

هفته بیست و چهارم

طول نوزاد در این هفته از سر تا نوک پا ۳۰ سانتیمتر و وزنش ۵۰۰ گرم است. احساس چشایی در زبان شکل می‌گیرد و اثر انگشتان دست و پای آن‌ها تقریباً کامل است.

هفته بیست و پنجم

در این هفته واکنش‌های کودک ایجاد می‌شود. مادر ممکن است متوجه شود که کودک دارای زمان استراحت و فعال خاص است.

هفته بیست و ششم

نوزاد تقریباً ۲۲ سانتیمتر از سر تا کفل است و وزن او کمتر از ۵۵۰ گرم است. شنوایی کودک بهبودیافته است تا جایی که احتمالاً صدای مادر را تشخیص می‌دهد. سعی کنید برایش شعر یا کتاب بخوانید تا سرگرم باشند.

هفته بیست و هفتم

رشد و تکامل ریه‌ها و سیستم عصبی کودک این هفته ادامه دارد. اکنون زمان خوبی برای ردیابی حرکات کودک است. اگر مادر متوجه کاهش حرکت شود باید با پزشک تماس بگیرد.

هفته بیست و هشتم

در این هفته مغز کودک شروع به پیشرفت می‌کند. لبه‌های عمیق و سوراخ‌هایی تشکیل می‌شود و میزان بافت‌ها افزایش می‌یابد.

سه ماهه‌ی سوم بارداری


هفته بیست و نهم

در ابتدای سه‌ماهه سوم نوزاد از سر تا کفل ۲۵ سانتیمتر طول دارد و وزن او کمی بیش از ۹۰۰ گرم است.

هفته سی‌ام

کودک وزنی برابر با ۱ کیلو و ۳۰۰ گرم دارد و این هفته تا ۲۵ سانتیمتر رشد کرده است. چشم‌های او در طول ساعت‌های بیداری باز می‌شود و مغز استخوان آن‌ها گلبول‌های قرمز جمع‌آوری می‌کند.

هفته سی و یکم

کودک از سر تا پا ۳۷ تا ۴۲ سانتیمتر است و حداکثر وزن ۱ کیلو ۸۰۰ گرم است. اکنون چشم‌ها می‌توانند تمرکز کنند و همچنین واکنش‌هایی مانند مکیدن انگشت شست احتمالاً شروع می‌شوند.

هفته سی و دوم

اگر پس از ۳۲ هفته زایمان انجام شود نوزاد با کمک پزشکی شانس خوبی برای زنده ماندن می‌تواند داشته باشد. سیستم عصبی به‌ اندازه کافی توسعه‌ یافته است و بدن کودک می‌تواند حتی دمای بدن خود را تنظیم کند.

هفته سی و سوم

مادر احتمالاً متوجه می‌شود که کودکش خیلی می‌خوابد اما آیا او متوجه خواهد شد که ممکن است کودک خواب ببیند؟ درست است! ریه‌های آن‌ها نیز تقریباً به‌طور کامل شکل یافته‌اند.

هفته سی و چهارم

نوزاد از سر تا کفل حدود سی سانتیمتر است. رشد ناخن‌هایش کامل شده است و ورنیکس حتی از قبل هم ضخیم‌تر شده است.

هفته سی و پنجم

در این هفته کودک سریع‌ترین مرحله افزایش وزن را شروع می‌کند و رشدش تا ۳۷۳ گرم در هر هفته نیز می‌رسد. در حال حاضر او حدود ۲کیلو و۳۰۰ گرم وزن دارد. بیشتر چربی‌ها در اطراف شانه‌ها قرار می‌گیرند.

هفته سی و ششم

قد کودک از سر تا پا بین ۴۰ تا ۴۸ سانتیمتر است و وزن او بیش از ۲کیلو و ۷۰۰ گرم است. رشد کودک باعث می‌شود که در رحم مادر فضای کمتری داشته باشد و درنتیجه ممکن است کمی کمتر از حد طبیعی حرکت کند. با پزشک درباره تعداد لگدها برای ارزیابی سلامت جنین صحبت کنید.

هفته سی و هفتم

کودک در حال حاضر در هر روز حدود ۵ گرم ذخیره چربی به دست می‌آورد. اعضای اصلی او آماده هستند تا در دنیای واقعی عمل کنند!

هفته سی و هشتم

در هفته سی و هشتم کودک از سر تا کفل بیش از ۳۲ سانتیمتر طول دارد و وزنش حدود ۳ کیلوگرم است.

هفته سی و نهم

مبارك باشد! کودک به‌صورت رسمی کامل شده است.

هفته چهلم و بیشتر

بیشتر نوزادان متولدشده در هفته چهلم حدود ۴۸ تا ۵۳ سانتیمتر طول دارند و وزن آن‌ها بین ۲۷۲۰ تا ۴۰۰۰ گرم است. پسران معمولاً بیش از دختران وزن دارند. در نظر داشته باشید که تنها ۵ درصد از نوزادان در تاریخ مقرر متولد می‌شوند. در صورتی که چند روز یا حتی یک هفته یا بیشتر یا کمتر از زمان مقرر زایمان انجام شود نباید شگفت‌زده شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *