تبخال تناسلی (هرپس) زنان: علائم و درمان

تبخال تناسلی یکی از بیماری‌های مقاربتی است که عامل آن ویروس هرپس سیمپلکس (herpes simplex) می‌باشد. این ویروس می‌تواند موجب بروز ضایعات پوستی جوش مانندی روی ناحیه آلت تناسلی، مقعد، باسن و کشاله ران شود. این ویروس می‌تواند حتی زمانی که تبخال‌ها روی پوست نیستند نیز منتشر شود. همچنین ممکن است این ویروس در حین زایمان از مادر به کودک منتقل شود.

علائم اصلی ابتلا به ویروس هرپس، تبخال است. معمولاً تبخال‌ها اول از همه در محل ورود ویروس به بدن شکل می‌گیرند. این تبخال‌ها حالتی شبیه جوش‌ دارند و ممکن است دردناک شوند و پس از مدتی خوب می‌شوند. گاهی اوقات افراد اصلاً نمی‌دانند که به ویروس هرپس مبتلا هستند چرا که هیچ علائمی ندارند و یا اینکه علائم بسیار مختصری دارند. ابتلا به این ویروس می‌تواند در نوزادان تازه به دنیا آمده و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد. عود کردن مجدد و مکرر تبخال، خصوصاً در یک سال اول  امری بسیار شایع است. با گذشت زمان، تبخال‌ها کمتر بروز می‌کنند و علائم نیز خفیف‌تر می‌شوند.

اگر شما باردارید و به یکی از بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال تناسلی مبتلا هستید، بدیهی است که در مورد سلامت کودک خود نگران باشید. اگر شما در حین زایمان یک تبخال تناسلی فعال نشده با ویروس فعال داشته باشید، ویروس تبخال ممکن است در حین زایمان طبیعی، به نوزاد منتقل شود. در صورتی که به تبخال تناسلی مبتلا هستید لازم است در اولین فرصتی که متوجه بارداری خود شدید، این موضوع را به متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید. روش‌های مخصوص برای تشخیص ابتلا به تبخال تناسلی وجود دارد. هیچ درمانی برای ریشه‌کن کردن ویروس تبخال وجود ندارد. اما، با مصرف داروهایی می‌توان علائم ناشی از این عفونت ویروسی و میزان بروز تبخال پوستی را کاهش داد، و خطر انتقال ویروس به دیگران را کمتر کرد. متخصص زنان و زایمان می‌تواند به شما کمک کند که یک برنامه درمانی مناسبی برای کنترل تبخال تناسلی خود داشته باشید. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت تشخیص و درمان تبخال تناسلی با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

 

تبخال تناسلی نوعی عفونت پوستی در ناحیه تناسلی (مهبل و واژن در زنان) و نواحی اطراف آن است. عامل این عفوت، ویروس هرپس سیمپلکس (herpes simplex) است. باسن و مقعد فرد نیز ممکن است به این ویروس مبتلا شوند. ویروس هرپس سیمپلکس دارای دو نوع است:

 • نوع یک ویروس هرپس سیمپلکس، عامل شایع تبخال‌هایی است که در اطراف دهان ایجاد می‌شود. این ویروس همچنین عامل بیشتر از نیمی از تبخال‌های تناسلی است.
 • نوع دوم ویروس هرپس سیمپلکس معمولاً، تنها موجب تبخال‌های تناسلی می‌شود. این ویروس در موارد بسیار کمتری، ممکن است موجب تبخال اطراف لب و نواحی دیگر بدن شود.

علائم


در صورتی که برای اولین بار باشد که شخص به تبخال تناسلی دچار می‌شود، به این حالت عفونت اولیه گفته می‌شود. این عفونت می‌تواند موجب بروز علائم بشود یا نشود. ویروس از بدن پاک نمی‌شود اما در نزدیکی یک عصب، غیرفعال می‌ماند. در برخی از افراد، این ویروس هراز چندگاهی فعال می‌شود از کنار عصب موردنظر به سمت پوست می‌رود. این موضوع موجب می‌شود که بیمار به صورت مکرر و دوره‌ای دچار علائم تبخال شود. علائم کلی تبخال هم برای مردان و هم برای زنان عبارتند از:

 • ضایعات پوستی تاول مانند در اطراف دهان، لب، صورت و سایر نواحی بدن که با ناحیه تبخال زده در تماس هستند.
 • نواحی که ویروس دارند در ابتدا خارش دارند و بعد از آن تاول‌ها بروز می‌کنند.
 • ممکن است این تاول‌ها زخمی شوند و از آن‌ها مایعی بیرون بزند.
 • با گذشت یک هفته از بروز تاول‌ها، ممکن است روی آن‌ها پوسته تشکیل شود.
 • ممکن است غدد لنفاوی بیمار متورم شوند. غدد لنفاوی با عفونت‌ها و التهاب‌ها در بدن مقابله می‌کنند.
 • ممکن است بیمار به سر درد، بدن‌درد و تب دچار شود.

راه‌های انتقال تبخال تناسلی


تبخال‌های تناسلی معمولاً از طریق تماس مستقیم پوستی با شخصی که به عفونت ویروسی مبتلاست، منتقل می‌شوند. پوست اطراف لب، ناحیه تناسلی و مقعد، بیش از همه در معرض عفونت تبخال هستند. این بدین معناست که این ویروس، بیش از همه از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی و یا تنها تماس جنسی نزدیک با شخص آلوده منتقل می‌شود.

ویروس هرپس سیمپلکس همچنین ممکن است از طریق یک برش یا زخم روی پوست نواحی دیگر بدن، به شخص دیگر منتقل شود. در این حالت، بیشتر احتمال دارد که ویروس وارد پوست دست انگشتان، دست، زانو و سایر نواحی شود. احتمال آن که شخص مبتلا به ویروس، دوباره ناحیه دیگری از بدن خودش را به ویروس مبتلا کند و در واقع ویروس را از یک ناحیه به ناحیه‌های دیگر بدن انتقال دهد، کم است.

عوارض


تبخال‌های تناسلی معمولاً برای افراد بزرگسال که از سلامت عمومی برخوردارند، هیچ عوارض جدی و خطرناکی ایجاد نمی‌کند.در برخی از افراد که سیستم ایمنی بدنشان به خوبی عمل می‌کند ممکن است تاول‌های ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس، شدیدتر و وخیم‌تر باشند و مدت زمان بیشتری دوام بیاورند.

بیماری چشمی

در موارد خاصی، افرادی که سیستم ایمنی معمولی دارند، ممکن است دچار عفونت هرپس سیمپلکس در چشم شوند. تبخال چشمی معمولاً بر اثر ویروس  ایجاد می‌شود و گاهی نیز عامل آن ویروس HSV-2 است. این عفونت در موارد خاصی می‌تواند موجب بروز عوارض جدی و خطرناک شمی و حتی نابینایی شود.

بروز مشکلاتی برای نوزاد

زنانی که باردار هستند و به ویروس مبتلا هستند ممکن است آن را به کودک خود انتقال دهند. کودکانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند ممکن است دچار مرگ یا مشکلات بسیار جدی مغزی، پوستی یا چشمی شوند. تبخال تناسلی همچنین می‌تواند موجب عوارض و مشکلات بارداری مانند سقط‌جنین یا زایمان زودرس شود.

زنان بارداری که به تبخال تناسلی مبتلا هستند لازم است که حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. بیمار و پزشک با کمک هم می‌توانند خطر ابتلای کودک به عفونت تبخال را تا جای ممکن کاهش دهند. کودکانی که همراه با عفونت هرپس سیمپلکس به دنیا می‌آیند، در صورتی که مشکلشان زودتر تشخیص داده شده و برای حل آن اقدام شود، شانس بیشتری برای درمان دارند. پزشک شما در مورد شرایط و اقدامات لازم در حین بارداری، در حین زایمان و بعد از آن با شما صحبت می‌کند. او می‌تواند روش‌های درمانی ایمن را برای از بین بردن ویروس به شما تجویز کند تا بتوانید زایمان سالمی داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که برای جلوگیری از انتقال عفونت، زایمان را به صورت سزارین انجام دهد.

ابتلا به ویروس HIV

تبخال تناسلی، مانند سایر بیماری‌های تناسلی که موجب ضایعه پوستی می‌شوند، در انتقال ویروس HIV نقش مهمی دارند. شخص مبتلا به تبخال تناسلی احتمالاً بیش از دیگران در معرض ابتلا به ویروس HIV است. این موضوع می‌تواند ناشی از بروز زخم‌ها و ضایعات پوستی باز و یا ناشی از ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن فرد باشد. علاوه بر این، ممکن است ویروس تبخال سریع‌تر به افراد مبتلا به ویروس HIV سرایت کند.

تفاوت زگیل و تبخال تناسلی


زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هر دو از بیماری‌های مقاربتی هستند و از طریق تماس پوستی مستقیم منتقل‌شده و عامل هر دو عفونت، ویروسی است.  اما ویروس‌هایی که عامل تبخال تناسلی هستند، با عامل زگیل تناسلی فرق دارند:

 • ویروس عامل تبخال تناسلی، ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) نام دارد.
 • ویروس عامل زگیل تناسلی، ویروس پاپیلوما (HPV) نام دارد.

برای زگیل و تبخال تناسلی هیچ درمان قطعی وجود ندارد. اما داروهای مختلفی برای کنترل علائم تبخال و جلوگیری از عوارض زگیل به کار می‌روند.

تشخیص


پزشک در اغلب موارد می‌تواند با نگاه کردن به تبخال، عفونت هرپس سیمپلکس را تشخیص دهد. اما در برخی از موارد، تشخیص دادن این عفونت مشکل‌تر است.

کشت ویروسی

در برخی موارد (نه همیشه) با انجام تست آزمایشگاهی به نام کشت ویروسی می‌توان ویروس را تشخیص داد. برای انجام این تست،مقداری از بافت تبخال را به‌عنوان نمونه بر می‌دارد. اگر نتایج این تست مثبت باشد، بیمار به عفونت تناسلی مبتلاست اما اگر نتایج آن منفی باشند، همچنان امکان آن وجود دارد که بیمار به عفونت تناسلی مبتلا باشد.

آزمایش خون

آزمایش خون خاصی برای تشخیص نوع تبخال تناسلی انجام می‌شود که تعیین می‌کند شما به ویروس نوع HSV-1 مبتلا هستید یا HSV-2. نتایج این تست همراه با توجه به محل بروز تبخال‌ها، به پزشک کمک می‌کند که تشخیص دهد بیمار به عفونت تناسلی مبتلا شده است یا نه.

درمان


هرچند درمانی برای ریشه‌کن کردن کامل تبخال تناسلی وجود ندارد، اما پزشک می‌تواند برای تسکین علائم بیمار و پیشگیری از بروز مجدد تبخال، داروهایی را تجویز کند. این کار همچنین احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگران را نیز کاهش می‌دهد. داروهای مورد استفاده برای درمان تبخال تناسلی عبارتند از:

 • آسيكلووير (Acyclovir)
 • فامسیكلووير (Famciclovir)
 • والاسيكلووير (Valacyclovir)

نکته‌هایی برای درمان تبخال تناسلی


در هنگام بروز جوش‌های پوستی به نام تبخال، بیمار می‌تواند روند بهبودی خود را سرعت دهد و از سرایت ویروس به سایر اعضای بدن خود یا به افراد دیگر جلوگیری کند. بدین منظور اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تبخال‌ها را تمیز و خشک نگه‌دارید.
 • در حمام از شوینده و صابون ملایم استفاده کنید.
 • سعی کنید به تبخال‌ها دست نزنید.
 • بعد از هر تماسی با تبخال‌ها دست خود را بشویید.
 • لباس نخی گشاد بپوشید تا ناحیه‌ای که دچار تبخال شده است راحت باشد و تحریک نشود.
 • از زمانی که متوجه علائم تبخال تناسلی می‌شوید تا زمان بهبودی کامل، از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *