انواع سونوگرافی(سه بعدی،۴بعدی،واژینال،داپلر،ان تی) در بارداری

سونوگرافی یک تست در دوران بارداری است که اکثر زنان باردار باید در طول بارداری انجام دهند. این دستگاه از امواج فراصوت استفاده کرده و تصویری از جنین درون رحم مادر نشان می‌دهد. سونوگرافی به پزشک متخصص شما کمک می‌کند که روند رشد و سلامت جنین را بررسی کند. تست‌های سونوگرافی بخش مهمی از دوران بارداری است، این اولین فرصت برای دیدن فرزندتان است. بسته به اینکه شما چه زمان سونوگرافی انجام می‌دهید و جنین در چه وضعیتی است، شما می‌توانید دست‌ها، پاها و اندام‌های دیگر جنین را ببینید. ممکن است در آن زمان جنسیت فرزند شما نیز مشخص شده باشد. اکثر زنان باردار این تست را درسه ماهه دوم بارداری، بین هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ از تقویم هفته به هفته بارداری، انجام می‌دهند. ممکن است بعضی زنان در سه ماهه اول سونوگرافی را انجام دهند (سونوگرافی اولیه) که قبل از هفته ۱۴ بارداری انجام می‌شود. با پزشک خود در مورد زمان مناسب انجام سونوگرافی مشورت کنید.

در بسیاری از زنان، سونوگرافی نشان می‌دهد که آیا رشد جنین نرمال است یا خیر. اگر سونوگرافی شما نرمال است، از انجام به موقع تست های مراقبتی دیگرتان نیز غافل نشوید. بعضی مواقع سونوگرافی نشان می‌دهد که مادر و جنین نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. اگر سونوگرافی نشان دهد جنین به فتق نخاع مبتلا، ممکن است بتوان قبل از تولد او را درمان کرد. اگر سونوگرافی نشان دهد که وضعیت جنین به پا است (به جای سر، پاهایش به سمت پائین است)، ممکن است پزشک سعی کند وضعیت بچه را به سر کند، در غیر این صورت نیاز به عمل سزارین می‌باشد. زیاد نگران سونوگرافی‌ها نباشید و با متخصص زنان و زایمان درباره بهترین روش مراقبت از خود و جنینتان مشورت کنید. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

 

کاربردهای سونوگرافی بارداری


پزشک برای موارد زیادی سونوگرافی بارداری را تجویز می‌کند از قبیل:

 •  برای تائید (اطمینان) از بارداری
 •  برای اطمینان از رشد نرمال جنین. به تاریخ و سن بارداری نیز کمک می‌کند.
 •  برای تشخیص بارداری‌های دوقلو، سه قلو و یا بیشتر (چند قلو)
 •  برای تشخیص نقایص مادر زادی مثلا، فتق نخاع یا نقص قلبی. این تست برای این است که آیا جنین احتمال سلامتی و بهبودی دارد یا خیر. نه فقط برای تائید نقص جنین. بعد از انجام سونوگرافی،ممکن است پزشک تست‌های دیگری به نام آزمایش‌های تشخیصی تجویز کرده تا مطمئن شود جنین هنگام زایمان نقصی ندارد. منظور از نقایص زایمان، وضعیت سلامتی نوزاد به هنگام تولد است. این نقایص مادر زادی ممکن است ظاهر یا عملکرد یک یا چند اندام جنین را تغییر دهد. این‌ها ممکن است سلامت عمومی جنین، چگونگی رشد او و یا انجام کارهایش را با مشکل روبرو سازند.
 •  برای کمک به تست‌های دیگر بارداری مثل نمونه برداری از جفت
 •  برای بررسی تخمدان‌ها و رحم بیمار، تخمدان جایی است که تخمک‌ها در بدن زن تجمع دارند.
 •  برای بررسی مشکلات بارداری، شامل بارداری خارج از رحم، بارداری مولار و یا سقط جنین
  تست آمنیوسنتز در رحم. اگر سونوگرافی نشان دهد که مایع آمنیوتیک خیلی زیاد و یا خیلی کم است، احتمالا مشکلی وجود دارد.
  • برای تشخیص جنسیت جنین. اگر مادر دوست داشته باشد بداند فرزندش دختر است یا پسر، می‌تواند در هفته‌های میانی بارداری این سونوگرافی تعیین جنسیت را انجام دهد(هفته ۱۶ تا ۲۰).

ممکن است بیمار نتواند سونوگرافی حاملگی را انجام دهد یا برای بیمار مناسب نباشد اگر او:

 •  اضافه وزن زیادی داشته باشد.
 •  مقدار مایع آمنیوتیک در رحمش خیلی کم باشد.
 •  جنین در وضعیت خاصی باشد.
 •  نتواند در زمان انجام سونوگرافی ثابت دراز بکشد.
 •  جنین خیلی تحرک داشته باشد.

آمادگی برای انجام سونوگرافی بارداری

ممکن است برای انجام سونوگرافی نیاز باشد مثانه بیمار پر باشد. اگر این چنین باشد از او می‌خواهند که قبل از سونوگرافی، با نوشیدن آب و مایعات دیگر، مثانه‌اش را پر کند. از بیمار خواسته می‌شود که قبل و حین سونوگرافی ادرارش را تخلیه نکند. در بیشتر موارد، زنان در سه ماه آخر بارداری نیاز به پر کردن مثانه برای انجام سونوگرافی ندارند. برای سونوگرافی واژینال در بارداری، دستگاه ترانسداکتور با روکش لاتکسی و ژل لوبریکانت پوشانده می‌شود. اگر بیمار به لاتکس حساسیت دارد باید قبل از انجام سونوگرافی با پزشک در میان بگزارد.

انواع سونوگرافی در بارداری


انواع سونوگرافی بستگی به دلیل پزشک برای انجام تست و سن بارداری دارد. در همه انواع سونوگرافی، از دستگاهی به نام ترانسداکتور استفاده می‌شود که از امواج صوتی برای ایجاد تصویر جنین بر روی مانیتور استفاده می‌کند. رایج‌ترین انواع سونوگرافی به این ترتیب‌اند:

سونوگرافی شکمی

وقتی درباره سونوگرافی بارداری می‌شنوید،در اکثر موارد منظور همین سونوگرافی است. بیمار روی تخت معاینه دراز کشیده و پزشک شکمش را با لایه نازک از ژل می‌پوشاند. ژل کمک می‌کند امواج صوتی راحت‌تر حرکت کرده و بیمار تصویر واضحتری از جنین میبیند. سپس دکتر ترانسداکتور را در اطراف شکم حرکت می‌دهد. ممکن است برای انجام سونوگرافی نیاز باشد مثانه بیمار کاملا پر باشد چرا که امواج صوتی از میان آب راحتتر عبور می‌کنند تا از میان هوا. انجام سونوگرافی درد خاصی ندارد ولی پر بودن مثانه ممکن است اذیت کننده باشد. این سونوگرافی تقریبا بیست دقیقه طول می‌کشد.

سونوگرافی واژینال بارداری

سونوگرافی واژینال از طریق واژن (کانال زایمان) انجام می‌شود. بیمار روی تخت معاینه دراز کشیده و پاهایش را بر روی رکاب‌ها قرار می‌دهد. پزشک یک ترانسداکتور را داخل واژن حرکت می‌دهد. ممکن است بیمار به خاطر ترانسداکتور احساس فشار کند ولی باعث درد نمی‌شود. مثانه بیمار باید خالی و یا خیلی کم پر باشد.سونوگرافی واژینال نیز بیست دقیقه طول می‌کشد. در بعضی موارد پزشک ممکن است جهت تکمیل اطلاعاتش درباره جنین از سونوگرافی‌های زیر استفاده کند:

سونوگرافی داپلر

اگر رشد بچه نرمال نباشد سونوگرافی داپلر برای بررسی جریان خون جنین استفاده می‌شود. پزشک از ترانسداکتور برای شنیدن صدای نبض قلب و همچنین اندازه‌گیری جریان خون در بند ناف و بعضی مواقع در رگ‌های خونی جنین، استفاده می‌کند. اگر بیمار مشکل Rh داشته باشد نیز ممکن است مجبور به انجام این سونوگرافی داپلر باشد. این بیماری یک مشکل خونی بوده که اگر درمان نشود مشکلات جدی برای کودک ایجاد می‌کند. معمولا سونوگرافی داپلر در سه ماهه آخر بارداری انجام میشود، اما ممکن است زودتر نیز تجویز گردد.

سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی در بارداری هزاران صوت از تصویر را در یک لحظه می‌گیرد. نتیجه‌ سونوگرافی یک عکس سه بعدی تقریبا واضح و رنگی است. بعضی پزشکان برای اطمینان از رشد نرمال و سلامت اندام‌ها این سونوگرافی را تجویز می‌کنند. ممکن است از سونوگرافی سه بعدی برای بررسی مشکلات رحمی نیز استفاده شود.

سونوگرافی چهار بعدی

از این سونوگرافی برای تکثیر عکس‌های متحرک از جنین داخل رحم مادر استفاده می‌شود. سونوگرافی چهار بعدی از امواج صوتی برای ایجاد عکس‌های متحرک استفاده می‌کند. با این روش تصاویری درست می‌شود که تماشای آن مانند دیدن فیلم زنده است. با این روش مادر می‌تواند بفهمد فرزندش در آن لحظه در شکمش چه کار میکند. اگر حین سونوگرافی جنین خمیازه بکشد یا لبخند بزند مادر می‌تواند ببیند. از سونوگرافی چهار بعدی اصولا برای اهداف درمانی استفاده نمی‌شود.

سونوگرافی ان تی

سونوگرافی گردنی (سونوگرافی ان تی) برای تشخیص ریسک احتمالی سندروم داون و یا ناهنجاری‌های دیگر کروموزومی مثل مشکلات قلبی مادرزادی است. سونوگرافی ان تی فضای شفاف (نیمه شفاف) در بافت پشت گردن جنین را اندازه می‌گیرد. جنین‌هایی که ناهنجاری دارند معمولا مایع شفاف پشت گردنی در آنها در سه ماهه اول بارداری بیش از حد معمول است که باعث می‌شود این فضای شفاف بزرگتر از حالت طبیعی بشود. سونوگرافی ان تی نیاز به برش ندارد و معمولا در هفته‌های یازده تا چهارده بارداری انجام میشود، چون در این هفته‌ها فضای پشت گردن جنین هنوز شفاف است (آخرین روزی که میشود این تست را انجام داد موقعی است که مادر سیزده هفته و شش روزش تمام شود). این تست معمولا به صورت همزمان با آزمایش خون، در سه ماهه اول بارداری انجام می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *