التهاب یا عفونت لگن و رحم در زنان و دختران؛ جلوگیری و درمان

بیماری التهابی لگن یا PID عفونت اندامهای تولید مثلی در زنان است. لگن در قسمت پایین شکم قرار دارد و شامل لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و رحم می‌باشد. انواع مختلف باکتری از جمله همان باکتری‌هایی که باعث عفونت‌های منتقله از راه جنسی گنوره و کلامیدیا می‌گردند، می‌توانند باعث عفونت رحم و لگن شوند. آن‌چه معمولا اتفاق می‌افتد، این است که باکتری‌ها ابتدا به واژن وارد می‌شوند و باعث عفونت رحم می‌گردند. با گذشت زمان، این عفونت رحم می‌تواند به اندام‌های لگن منتقل شود. ممکن است در اوایل علائم PID را متوجه نشوید. اما زمانی که عفونت رحم بدتر می‌شود، ممکن است درد در پایین شکم و لگن و علائم دیگری را تجربه نمایید.

اگر فکر می‌کنید که ممکن است عفونت رحم داشته باشید، در اسرع وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. بیماری التهابی لگن می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به مشکل در باردار شدن، مشکلات دوران حاملگی و درد طولانی مدت لگن شود. اگر عفونت به خون شما گسترش پیدا کند می‌تواند حتی مرگ‌بار باشد. هیچ تست ساده‌ای برای تشخیص عفونت رحم و لگن وجود ندارد. تشخیص بر اساس علائم عفونت رحم شما و وجود حساسیت به لمس در معاینه واژینال (داخلی) می‌باشد. نمونه‌ای از سلول‌های واژن و سرویکس (دهانه رحم) گرفته می‌شود، اما نتیجه نمونه‌گیری منفی وجود التهاب لگن را رد نمی‌کند. اگر بیماری التهابی لگن در مرحله اولیه تشخیص داده شود، می‌تواند به راحتی و به طور موثر با آنتی بیوتیک درمان شود. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

عوامل خطر


در صورتی که فرد دارای گنوره یا کلامیدیا باشد، خطر ابتلا به عفونت رحم و التهاب لگن افزایش می‌یابد. با این حال، یک خانم ممکن است بدون داشتن بیماری‌های مقاربتی به عفونت رحم مبتلا شود. عوامل دیگری که می‌توانند باعث التهاب لگن شوند عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی در سن کم‌تر از ۲۵ سال
 • برقراری رابطه جنسی محافظت نشده
 • استفاده از دستگاه داخل رحمی برای جلوگیری از بارداری
 • استفاده از دوش: قرار دادن دوش می‌تواند باکتری‌ها را به سمت اندام‌های تولید مثل هل دهد و باعث التهاب و عفونت لگن شود. قرارگیری دوش همچنین می‌تواند علائم بیماری التهابی لگن را پنهان کند.
 • سابقه قبلی بیماری التهابی لگن

علائم عفونت رحم


برخی از زنان مبتلا به عفونت لگن علائمی ندارند. برای زنانی که نشانه‌هایی بروز می‌دهند، این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عوارض


احتمال باردار شدن در زنی که بیش از یک بار به عفونت رحم دچار شده است، کم‌تر می‌باشد. هنگامی که فرد دارای بیماری التهابی لگن باشد، باکتری‌ها می‌توانند به لوله‌های فالوپ وارد شوند یا باعث التهاب لوله‌های فالوپ گردند. این وضعیت می‌تواند به بافتی که لوله‌های فالوپ را تشکیل می‌دهد، آسیب برساند. بافت اسکار می‌تواند از ورود یا حرکت تخمک از تخمدان به لوله فالوپ و رحم جلوگیری کند. تخمک نیاز به بارور شدن توسط یک اسپرم مرد دارد و پس از آن برای شروع بارداری به دیواره رحم متصل می‌شود. حتی داشتن تنها یک بافت اسکار کوچک، می‌تواند از بارداری بدون انجام درمان ناباروری جلوگیری کند. بافت اسکار ناشی از بیماری التهابی لگن همچنین می‌تواند به جای یک حاملگی طبیعی، باعث بارداری پوچ (بارداری خارج از رحم) شود. حاملگی‌های خارج از رحم در زنان مبتلا به عفونت رحم و لگن در مقایسه با زنانی که دچار بیماری التهابی لگنی نیستند، بیش از شش برابر شایع‌تر است. بیشتر این حاملگی‌ها به سقط جنین می‌انجامد.

تشخیص


آزمایشات تشخیصی عفونت رحم (التهاب لگن) عبارتند از:

تشخیص اولیه

پزشک ممکن است پس از شنیدن علائم بیمار، قادر به تشخیص عفونت رحم باشد. برای تشخیص بیماری التهابی لگن ، پزشکان معمولا یک معاینه فیزیکی برای بررسی علائم التهاب لگن و آزمایشی برای بررسی بیماری‌های منتقله از راه جنسی انجام می‌دهند. اگر بیمار دچار درد در پایین شکم باشد، پزشک یا پرستار وجود مشکلات زیر را بررسی خواهد کرد:

در اغلب موارد، پزشک برای تایید تشخیص آزمایشاتی را انجام می‌دهد. این تست‌ها عبارتند از:

 • معاینه لگن برای بررسی اندام‌های لگن زن
 • کشت دهانه رحم برای بررسی وجود عفونت در سرویکس
 • آزمایش ادرار برای بررسی علائمی از خون، سرطان و سایر بیماری‌ها

پس از جمع آوری نمونه‌ها، پزشکان این نمونه‌ها را به آزمایشگاه می‌فرستند.

ارزیابی آسیب

اگر پزشک تشخیص دهد که زن دارای بیماری التهابی لگن است، ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام دهند و ناحیه لگن را برای ارزیابی آسیب مورد بررسی قرار دهند. عفونت رحم (التهاب لگن) می‌تواند باعث بروز اسکار در لوله‌های فالوپ و آسیب دائمی به اندام‌های تولید مثل زن شود. تست‌های دیگر عبارتند از:

 • سونوگرافی لگن: تست تصويربرداری که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر اندام‌های داخلی بیمار استفاده می‌کند
 • نمونه‌برداری از اندومتر: روش سرپایی که در آن پزشک یک نمونه کوچک از پوشش رحم برداشته و بررسی می‌کند
 • لاپاروسکوپی: روش سرپایی که در آن پزشک یک ابزار انعطاف پذیر را از طریق برشی در شکم بیمار وارد می‌کند و تصاویری از اندام‌های لگن او می گیرد
  تست پاپ اسمیر برای تشخیص عفونت رحم و لگن استفاده نمی‌شود.

درمان عفونت رحم


آنتی بیوتیک

احتمال دارد پزشک، بیماری التهابی لگن را با آنتی بیوتیک درمان کند. از آنجا که پزشک ممکن است نوع باکتری که باعث عفونت شده است را نداند، ممکن است دو نوع مختلف آنتی بیوتیک را برای درمان انواع باکتری‌ها ارائه دهد. در عرض چند روز پس از شروع درمان علائم عفونت رحم فرد ممکن است بهبود یابند یا از بین بروند. با این حال، بیمار باید داروهای خود را تمام کند، حتی اگر بهتر شده باشد. قطع مصرف داروها در اوایل درمان  عفونت رحم ممکن است باعث بازگشت عفونت رحم شود. آنتی بیوتیک‌هایی که معمولا برای درمان بیماری التهابی لگن تجویز می‌شوند عبارتند از:

 • آفلوکساسین
 • مترونیدازول
 • سفتریاکسون
 • داکسی سایکلین

اگر زنی بیمار یا باردار باشد، نتواند قرص را قورت دهد یا دچار آبسه (تجمع چرک ناشی از عفونت رحم) در ناحیه لگن باشد، پزشک پزشک ممکن است بیمار را برای درمان عفونت رحم به بیمارستان منتقل کند.

جراحی

عفونت رحم و لگن ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. این جراحی نادر است و تنها زمانی لازم می‌شود که آبسه‌ای در لگن زن پاره شود یا پزشک احتمال پارگی آبسه را بدهد. همچنین در مواردی که عفونت رحم به درمان پاسخ نمی‌دهد، ممکن است جراحی لازم باشد.

پیشگیری


زنان قادر به جلوگیری از بیماری التهابی لگن نیستند. این بیماری همیشه توسط بیماری‌های مقاربتی ایجاد نمی‌شود. گاهی اوقات، باکتری‌های طبیعی در واژن زن می‌توانند به سمت اندام‌های تولید مثل او حرکت کنند و باعث التهاب لگن شوند. زنان می‌توانند خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن را از طریق راه‌های زیر کاهش دهند:

 • تمرین برای ایجاد رابطه جنسی سالم
 • انجام تست برای بررسی عفونت‌های منتقله از راه جنسی
 • اجتناب از قرار دادن دوش
 • پس از رفتن به توالت، ناحیه را از جلو به عقب پاک کنید تا از ورود باکتری‌ها به واژن جلوگیری نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *