افزایش شانس بارداری و باروری زنان و مردان


هرچه اطلاعات زن و شوهر درباره باروری بیشتر باشد، سعی می‌کنند وضعیت سلامت خود را بهبود بخشند، بارداری سریع‌تر حاصل شود و فرزند سالم‌تری داشته باشند. مبنای بارداری این است که اسپرم به تخمک برسد و تخمک را بارور کند. اسپرم درون واژن قرار می‌گیرد و برای آنکه به تخمک برسد باید از رحم و لوله‌های فالوپ عبور کند. برای آنکه بارداری رخ دهد باید مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری قطع شود، زن اطلاعاتی را درباره تخمک‌گذاری به دست بیاورد و علائم و نشانه‌های تخمک گذاری را بشناسد. اگر زن و مرد در طول تخمک گذاری، رابطه جنسی منظم داشته باشند و اسپرم کیفیت خوبی داشته باشد احتمال باروری افزایش می‌یابد.

اگر چه برخی از زنان به سرعت و به راحتی باردار می‌شوند، این فرآیند در عده‌ای دیگر به آهستگی صورت می‌گیرد که به لحاظ عاطفی بسیار دردناک است. زن و مرد تصمیم به بارداری دارند اما مکانیسم‌های بدن آنها برای باروری آماده نیست. اکثر زوج‌های سالم به شناسایی افرادی که بدون روابط جنسی محافظت شده ظرف مدت یک سال بارور شده‌اند می‌پردازند و خود را با آنها مقایسه می‌کنند. اگر پس از تصمیم و اقدام به بارداری، نتیجه‌ای حاصل نشد باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. اگر سن زن بالا باشد باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کند، زیرا با افزایش سن شانس باروری کاهش می‌یابد، بنابراین این افراد به کمک نیاز خواهند داشت. اگر این افراد هر چه زودتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند احتمال موفقیت روش‌های باروری در آنها بالاتر خواهد بود. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

روش‌های افزایش احتمال بارداری


رعایت موارد زیر می‌تواند به افزایش شانس بارداری کمک کند.

قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنید

سلامت زن و مرد قبل از بارداری به افزایش شانس بارداری کمک می‌کند. این امر به معنای سلامت زن و مرد در سال‌های باروری است که آنها قصد دارند بچه‌دار شوند. گاهی مشکلات زیادی وجود دارد که بهتر است قبل از اقدام برای بارداری برطرف و درمان شوند. مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات ضروری به زوج‌ها برای داشتن فرزند سالم کمک می‌کند.

ارزیابی مخاط دهانه رحم

پزشک برای ارزیابی باروری زن، به بررسی ترشحات دهانه رحم می‌پردازد. در طی چرخه ماهانه، مقدار و کیفیت ترشحات دهانه رحم تغییر می‌کند. در روزهای نزدیک تخمک‌ گذاری، ترشحات به بیشترین مقدار و پس از چرخه ماهانه به کمترین مقدار می‌رسد. هنگامی که ترشحات دهانه رحم شبیه سفیده تخم‌مرغ باشد، سفید و کش‌دار به نظر برسند، زن قابلیت باروری بسیار بالایی خواهد داشت. هرچه مقدار این ترشحات بیشتر باشد، احتمال بارداری و باروری افزایش می‌یابد. تخمک گذاری زمانی انجام می‌شود که ترشحات غلیظ باشند.

استفاده از تقویم تخمک گذاری

به طور متوسط چرخه قاعدگی حدود ۲۸ روز است، اما ممکن است در برخی طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد. زنان باید به طور مرتب وضعیت تخمک گذاری خود را بررسی کنند. تقویم بارداری به زن برای تشخیص طول چرخه قاعدگی، و روز تخمک گذاری و روزی که شانس بیشتری برای بارداری دارند، کمک می‌کند. به این ترتیب می‌تواند از این اطلاعات برای تعیین بهترین زمان برای اقدام به بارداری و افزایش شانس بارداری استفاده کند.

مصرف روزانه اسید فولیک

پزشک به فردی که قصد بارداری دارد برای افزایش شانس بارداری مصرف برخی ویتامین‌ها و اسید فولیک را توصیه می‌کند. مصرف روزانه ۰٫۴ میلی‌گرم اسید فولیک برای کاهش خطر سقط جنین، نقص‌های جنینی لوله عصبی و سایر ناهنجاری‌ها توصیه می‌شود. اسیدفولیک، یک نوع ویتامین B است که اگر قبل و در اوایل بارداری مصرف شود از نقص های مربوط به بافت عصبی، مغز و طناب نخاعی جلوگیری می‌کند. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف اسید‌فولیک می‌تواند از سقط جنین، برخی سرطان‌ها، اوتیسم و سکته جلوگیری کند. منابع غذایی سرشار از اسیدفولیک عبارتند از: غلات، آب پرتقال، اسفناج و توت فرنگی.

حفظ تناسب اندام

اضافه وزن یا لاغری بیش از حد باعث برهم خوردن تعادل چرخه باروری می‌شود. پزشک عدد MBI (شاخص توده بدن) بیمار را چک می‌کند، اگر این عدد بین ۱۹ تا ۲۴ قرار داشته باشد به این معناست که فرد وزن مناسبی دارد. اما اگر عدد به دست آمده بالاتر از این مقدار باشد برای افزایش شانس بارداری باید در صدد کاهش وزن برآمد.

مصرف مواد غذایی سالم

مصرف مواد غذایی ناسالم، صرفه نظر از میزان مصرف آن، یکی از عواملی است که باعث ناباروری می‌شود زیرا باعث برهم‌خوردن چرخه باروری زن می‌شود. این مسئله باعث اختلال در فرایند تخمک گذاری می‌شود. باید منابع حاوی پروتئین را تغییر داد و منابع پروتئین گیاهی را جایگزین گوشت و مرغ (پروتئین حیوانی) نمود. پروتئین گیاهی در انواع مغزها و غلات وجود دارد. اگر ۵ درصد از کل کالری‌های مصرفی از پروتئین گیاهی (به جای حیوانی) تامین شود، ریسک ناباروری و اختلال در تخمک گذاری بیش از ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. مصرف لبنیات پر چرب بسیار مفید است، زیرا هر چه میزان مصرف لبنیات کم‌ چرب بیشتر باشد، ریسک ناباروری ناشی از تخمک گذاری افزایش می‌یابد. بنابراین باید لبنیات پرچرب را جایگزین لبنیات کم‌چرب نمود و مثلا یک لیوان شیر کامل مصرف کرد.

نوشیدن آب به اندازه کافی

اگر میزان آب مصرفی کم باشد، از فعالیت مایع روان کننده دهانه رحم که به اسپرم کمک می‌کند به تخمک برسد، کاسته می‌شود. بنابراین باید به اندازه‌ای آب مصرف شود که رنگ ادرار زرد روشن باشد.

خواب کافی

خواب ناکافی تاثیرات بسیار مخربی بر بدن می‌گذارد. این مسئله در زمینه باروری نیز صدق می‌کنند. تحقیقات انجام شده در زنانی که بارداری روش باروری آزمایشگاهی (IVF) را امتحان می‌کنند، نشان داده است که تنظیم خواب و حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز به افزایش شانس باروری آنها کمک می‌کند.

کنترل استرس

اقدام برای بارداری می‌تواند استرس‌زا باشد. بسیاری از متخصصان معتقدند که استرس باعث می‌شود زمان لازم برای باردار شدن طولانی شود. استرس در زنان باعث تولید بیش از حد پرولاکتین می‌شود. این هورمون در فرایند تخمک گذاری اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین فردی که قصد بارداری دارد باید به کنترل و کاهش استرس و عصبانیت بپردازد و از برخی روش‌های آرامش‌بخش مانند یوگا، مدیتیشن یا طب سوزنی بهره بگیرد.

ورزش کردن

انجام فعالیت جسمانی برای افزایش شانس بارداری بسیار مفید است، اما انجام دادن ورزش‌های سنگین و شدید باعث اختلال در چرخه قاعدگی شده و در نتیجه منجر به ناباروری می‌شوند. برخی از ورزش‌ها مانند شنا می‌توانند شانس باردار شدن را افزایش دهند. ورزش منظم و رسیدن به تناسب اندام می‌توانند پاسخگوی نیازهای فیزیکی بارداری باشند.

آگاهی از برخی داروها

مصرف برخی داروها در طول دوره بارداری باعث ایجاد برخی مشکلات یا باعث اختلال در باردار شدن می‌شوند. بنابراین باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کرد.

ترک دخانیات

زوجین باید به خاطر سلامت خود، توان باروری و داشتن فرزند سالم از مصرف دخانیات خودداری کنند. استعمال دخانیات، زن را مستعد بارداری پوچ می‌کند (بارداری پوچ به وضعیتی گفته می‌شود که جنین در هر جایی غیر از رحم قرار می‌گیرد، مانند یکی از لوله‌های فالوپ)، باعث کاهش کیفیت و تعداد اسپرم می‌شود و ریسک سقط جنین را افزایش می‌دهد.

مراقبت از اسپرم

مردان باید مراقب باشند که بیضه‌هایشان زیاد گرم نشود زیرا گرمای زیاد باعث از بین رفتن اسپرم می‌شود، آنها باید از دوش آب داغ و پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ خودداری کنند. پزشکان برای بهبود کیفیت و افزایش تعداد اسپرم، مصرف ویتامین E، C و روی را پیشنهاد می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *