آیا مصرف دارو‌های ضد صرع در بارداری و شیردهی مجاز است؟


صرع یک اختلال مغزی است که علائم مشخصه‌ی آن، بروز تشنج‌های مکرر و برخی واکنش‌های غیر ارادی مانند از دست دادن هوشیاری، اسپاسم عضله و گیجی است. تشنج زمانی بروز می‌کند که پالس مغزی به اشتباه عمل می‌کند و سیگنال‌های غلطی را به سلول‌های عصبی می‌فرستد. بارداری به خودی خود موجب تشنج نمی‌شود. معمولا زنانی که قبلا از باردار شدن به تشنج مبتلا بوده‌اند، در دوران بارداری نیز تشنج خواهند داشت. ممکن است داروهای ضدصرع در دوران بارداری کارایی کمتری داشته باشند و بنابراین بیمار به دوز بالاتری نیاز داشته باشد. همچنین زنانی که استفراغ و حالت تهوع شدید دارند، ممکن است تمامی داروهای خود را نیز از این طریق بالا بیاورند. در موارد خاصی برخی از زنان در دوران بارداری خود برای اولین بار دچار تشنج می‌شوند.

اگر شما به صرع مبتلا هستید، احتمالا در مورد باردار شدن خود و چگونگی آن سوالات زیادی دارید. خبر خوب این است که تعداد بسیار زیادی از زنانی که به صرع مبتلا هستند، بارداری طبیعی و سالمی را پشت سر می‌گذارند و کودکان سالمی نیز به دنیا می‌آورند. متخصص زنان و زایمان می‌تواند راهکارهایی به شما آموزش دهد تا به کمک آن خطرات احتمالی را کاهش داده و احتمال رسیدن به نتایج رضایت بخش و به دنیا آوردن کودکتان با سلامتی کامل را افزایش دهید. در صورتی که شما تعاملی نزدیک با پزشک خود دارید و به صورت مداوم با او در تماس هستید و به تمامی توصیه‌ها و دستورات او عمل می‌کنید، احتمال داشتن بارداری بی خطر و کودکی سالم بسیار زیاد است. اگر دچار بیماری صرع هستید می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باردار شدن و مراقبت‌های دوران بارداری با متخصص زنان و زایمان تماس حاصل فرمایید.

تلاش برای بارداری


ابتلا به صرع می‌تواند موجب مشکل در بارداری شود چرا که داشتن قاعدگی‌های نامنظم و سندرم تخمدان پلی کیستیک بر باروری فرد اثر می‌گذارد. داروهایی که بیماران مبتلا به صرع مصرف می‌کنند نیز می‌تواند در بروز ناباروری موثر باشد.

علائم صرع در بارداری


تشنج می‌تواند جزئی یا عمومی باشد. تشنج‌های عمومی، هر دو قسمت مغز را درگیر می‌کنند و در نتیجه تمامی قسمت‌های بدن در هنگام تشنج تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در هنگام بروز تشنج شخص هوشیاری خود را از دست می‌دهد و بر روی زمین می‌افتد. تشنج‌های جزئی، تنها بخش کوچکی از مغز را درگیر می‌کنند و تنها در قسمت‌هایی از بدن ایجاد علائم می‌کنند که توسط همان بخش مربوطه در مغز کنترل می‌شود. تمایز بین این دو نوع تشنج بسیار مهم است چرا که روش درمان این دو با هم متفاوت است. علاوه بر تشنج، سایر علائم صرع عبارتند از:

  •  سردرد
  •  تغییرات خلق و خو
  •  از حال رفتن و زمین خوردن
  • ضعف حافظه
  •  گاز گرفتن زبان
  •  برهم خوردن مکرر پلک‌ها، زبان زدن مکرر به لب (تشنج نهفته)
  •  حالت تهوع و استفراغ

بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که باردارشدنشان موجب بدتر شدن تشنج‌های آنان نشده است. بعضی از زنان مبتلا به صرع، در دوران بارداری خود تغییری در علائم خود مشاهده نمی‌کنند و برخی حتی متوجه می‌شوند که علائم انها خفیف‌تر شده و دفعات بروز تشنج کاهش پیدا کرده است. اما در حدود یک سوم مادران فکر می‌کنند که تشنج آنها در دوران بارداری بیشتر و شدیدتر شده است. زنانی که برای مدت ۹ ماه قبل از باردار شدن، هیچ تشنجی نداشته‌اند، به احتمال بسیار زیاد در دوران بارداری نیز دچار تشنج نخواهند شد.

صرع چگونه بر بارداری اثر می‌گذارد؟


تشنج در دوران بارداری می‌تواند باعث بروز آسیب دیدگی‌ها و مشکلاتی برای مادر و کودک شود، از جمله: زمین خوردن، سوختگی، افزایش احتمال زایمان زودرس، سقط جنین و کاهش ضربان قلب جنین. زنان برای کاهش خطر بروز این مشکلات باید صرع در بارداری را تحت کنترل در بیاورند و این حالت را حفظ کنند و این کار با کمک پزشک متخصص زنان و تعامل منظم با او امکان پذیر است. زنان بارداری که به صرع مبتلا هستند، احتمالا حالت تهوع و استفراغ شدیدتری خواهند داشت اما احتمال بروز سایر عوارض شدید بارداری در آن‌ها بیشتر از سایرین نیست. به نظر می‌رسد که احتمال بروز برخی اختلالات مادرزادی در کودکانی که مادرشان به صرع مبتلا بوده، کمی بیشتر است اما این تاثیر بیشتر به خاطر مصرف داروهای ضدصرع است تا خود بیماری صرع. برای کاهش این احتمال شما می‌توانید با کمک پزشک، داروهای مناسب را انتخاب کنید و یا تحت نظر پزشک، مصرف دارو را قطع کنید. در صورتی که می‌خواهید این کار را انجام دهید باید قبل از بارداری و در حین آن، مقادیر کافی فولیک اسید (۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم از غذا و قرص‌های مکمل) مصرف کنید. احتمال بروز تشنج در هنگام زایمان زیاد نیست و به احتمال زیاد مادر می‌تواند مانند سایرین زایمان طبیعی داشته باشد. البته بسیار مهم است که در حین زایمان داروهای ضدتشنج به بیمار تزریق شوند. برای کنترل درد و روند زایمان می‌توان از بی حسی اپیدورال نیز استفاده کرد.

درمان صرع در بارداری


بهترین اقدامی که می‌توانید انجام دهید این است که با کمک پزشک، قبل از باردار شدن تا جای ممکن بیماری خود را تحت کنترل دربیاورید. در صورتی که باردار هستید باید در اولین فرصت ممکن از پزشک کمک بخواهید. برای آن که بارداری سالمی داشته باشید لازم است که کاملا تحت نظر پزشک باشید و دوز داروی شما مرتبا چک شود و در صورت نیاز در آن تغییر ایجاد شود. داشتن خواب و استراحت کافی و رژیم غذایی سالم نیز بسیار مهم است.

داروهای ضد صرع در بارداری


قبل از باردار شدن با پزشک خود درباره صرع و بارداری مشورت کنید تا در صورت امکان قبل از باردار شدن یا در حین بارداری، مصرف داروهای ضد صرع را متوقف کنید. در صورتی که شما برای مدت زمانی سابقه تشنج نداشته اید، این کار امکان پذیر است. در صورتی که تشنج داشته‌اید، بسیار مهم است که هرچه سریع تر این وضعیت را تحت کنترل دربیاورید. برای کنترل این حالت لازم است دارو مصرف کنید اما پزشک می‌تواند داروهایی که ریسک کمتری به همراه دارد برای شما تجویز کند. برای زنان باردار توصیه می‌شود که تنها از یک نوع دارو استفاده شود و مصرف چند نوع دارو به طور همزمان توصیه نمی‌شود. توجه داشته باشید که شما از ترس این که به کودکتان آسیبی برسد نباید مصرف یک داروی ضروری را قطع کنید. اغلب پزشکان در این مورد با هم توافق دارند برای کودک شما، که خطر بروز تشنج در دوران بارداری بیشتر از خطر مصرف داروها است. از آن جایی که برخی از داروهای ضد صرع در دوران بارداری ممکن است بر متابولیسم ویتامین‌ها اثر داشته باشند، مصرف مکمل‌های فولیک اسید و ویتامین D تجویز می‌شود. مصرف سلنیوم و زینک نیز بسیار مهم است پس توجه داشته باشید که ویتامین‌های تجویز شده برای شما دارای این عناصر نیز باشند. طی ۴ هفته‌ی آخر بارداری ممکن است ویتامین K برای شما تجویز شود تا ریسک بروز خونریزی کاهش پیدا کند چرا که احتمال بروز این عارضه در زنانی که داروی ضد صرع مصرف می‌کنند بیشتر است.

صرع چگونه بر وضعیت مادر و کودک بعد از زایمان اثر می‌گذارد؟


مراقبت از کودک بعد از زایمان نیز ممکن است برای مادر مبتلا به تشنج مسئله مهمی باشد. در صورتی که ممکن است مادر دچار تشنج شود می‌تواند با رعایت راهکارهای ساده ای مانند عوض کردن پوشک بچه روی زمین، حمام کردن کودک با کمک دیگران یا شستن بدن کودک با اسفنج، ریسک بروز آسیب دیدگی را کمتر کند. اغلب داروهای ضد صرع به شیر مادر منتقل می‌شوند اما این میزان آنقدر کم است که عوارضی در بدن کودک ایجاد نمی‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *