آیا تست اچ پی وی مثبت نشانه سرطان رحم و زگیل تناسلی است؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، گروهی از بیش از صد نوع از ویروس‌های مرتبط با هم است. انواع خاصی از این ویروس‌ها، می‌توانند باعث تغییرات غیر طبیعی در سلول‌های دستگاه تناسلی شوند. این نوع از HPVها می‌توانند باعث تغییرات غیر طبیعی در سلول‌های حفره‌ی دهانی (دهان)، حنجره (گلو)، واژن، فرج یا مقعد شوند. تغییرات ایجاد شده ممکن است به خودی خود و بدون هیچ درمانی برطرف شوند. اما برخی از تغییرات در سلول‌های دستگاه تناسلی، می‌توانند به ناهنجاری‌های جدی منجر شده و در صورت عدم درمان، در طول زمان به سرطان دستگاه تناسلی تبدیل شوند. آزمایش HPV فرایندی است که نمونه‌ی کوچکی از سلول‌ها را برداشته و آنها را برای یافتن DNA انواع ویروس دارای ریسک بالا آزمایش می‌کند. آزمایش HPV همچنین ممکن است با آزمایش پاپ اسمیر و برای غربالگری سرطان رحم در خانم‌های سی ساله و بالاتر، انجام شود. این آزمایش به شناسایی بانوانی که دارای انواع HPV دارای ریسک بالا هستند، کمک می‌کند. این خانم‌ها بیشتر در معرض ناهنجاری‌های رحمی یا تغییرات مقدماتی هستند که ممکن است به سرطان رحم منجر شوند.

برخی از انواع HPV باعث زگیل تناسلی می‌شوند. برخی دیگر با سرطان رحم یا سرطان دیگر ارگان‌ها در ارتباط می‌باشند. برخی از انواع HPV باعث بروز زگیل‌هایی می‌شوند که ممکن است در دیگر نقاط بدن خود مانند دست‌ها یا پاهای خود مشاهده کنید. خانم‌هایی که آزمایش پاپیلومای انسانی را به همراه آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌دهند، تشخیص سریع‌تر و کامل‌تری را از امکان وجود سرطان رحم، دریافت می‌کنند. احتمال بروز مشکل از آزمایش HPV بسیار پایین است. درباره‌ی دغدغه‌های خود پیرامون انجام این آزمایش، خطرات آن، چگونگی انجام آن و تفسیر نتایج آن، با متخصص زنان و زایمان صحبت و مشورت کنید. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

چرا آزمایش HPV انجام می‌شود؟


برخی از تحقیقات نشان داده اند که ترکیب آزمایش HPV با آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند زمان میان غربالگری‌های سرطان رحم را طولانی کند. بیشترین فایده‌ی آزمایش HPV، در غربالگری سرطان رحم در خانم‌های سی ساله و بالاتر است. این آزمایش همچنین ممکن است در تصمیم درباره‌ی پی‌گیری‌های لازم در خانم‌هایی که نتایج پاپ اسمیر آنها غیر طبیعی است، مفید باشد. آزمایش HPV در موارد زیر نیز کاربرد دارد:

  • افرادی که دارای سلول‌های سنگ‌فرشی نامتعارف- با اهمیت تعریف نشده (ASC-US) بوده و بیشتر از سی سال سن دارند.
  • دارای ضایعه‌ی داخل شکمی سنگ‌فرشی با گرید پایین (LSIL) بوده و بیشتر از ۵۰ سال سن دارند.
  • افرادی که تحت درمان ضایعه‌ی داخل شکمی سنگ‌فرشی با گرید بالا (HSIL) بوده اند.

چه کسانی نباید آزمایش HPV را انجام دهند؟


آزمایش HPV معمولاً به عنوان غربالگری مقدماتی برای سرطان دهانه‌ی رحم استفاده نمی‌شود، گرچه ممکن است در موارد خاصی برای این منظور کاربرد داشته باشد. با این حال، انجام این آزمایش در خانم‌هایی که دارای شرایط زیر هستند، فایده‌ای نخواهد داشت:

خانم‌هایی که کمتر از سی سال سن دارند

عفونت HPV در خانم‌های کمتر از سی سال بسیار شایع است. آزمایش HPV برای افراد این گروه انجام نمی‌شود چرا که بیشتر عفونت‌های HPV به شرایط مقدماتی سرطان دهانه‌ یا گردن رحم منجر نمی‌شوند. خانم‌های جوان‌تر از سی سال، همچنین با احتمال بیشتری در طول چند سال با عفونت HPV مبارزه می‎کنند. بهترین روش برای غربالگری شرایط مقدماتی سرطان دهانه یا گردن رحم در خانم‎های کمتر از سی سال، انجام آزمایش پاپ اسمیر می‌باشد. خانم‌های موجود در این گروه ممکن است آزمایش HPV را به عنوان یک آزمایش پی‌گیری پس از درمان HSIL انجام دهند.

خانم‌هایی که هیسترکتومی کامل انجام داده اند

خانم‌هایی که عمل هیستروکتومی کامل را انجام داده اند، دیگر رحم ندارند. اگر یک خانم دارای شرایط مقدماتی سرطان گردن یا دهانه‌ی رحم نباشد، انجام آزمایش HPV سودی به حال او نخواهد داشت چرا که این خانم دیگر اساساً در خطر ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم نیست.

چگونگی آماده شدن


پیش از انجام آزمایش HPV، از دوش گرفتن، استفاده از تامپون‌ها یا داروهای واژنی برای حداقل ۴۸ ساعت پرهیز کنید. از خانم خواسته می‌شود تا کمی پیش از آزمایش، هم برای راحتی بیشتر خود و هم برای کمک به انجام آزمایش، مثانه‎ی خود را خالی کند.

آزمایش HPV چگونه انجام می‌شود؟

در صورتی که پزشک از آزمایش پاپ اسمیر با پایه‌ی مایع استفاده کرده باشد، نمونه‌ی آزمایش پاپ اسمیر فرد می‌تواند برای آزمایش HPV استفاده شود. آزمایش HPV همچنین می‌تواند بر روی نمونه‌ای که به صورت جداگانه گرفته شده است، انجام گیرد. برای این آزمایش، نیاز است که خانم لباس‌های پایین تنه‌ی خود را درآورده و یک کاغذ یا پارچه را دور کمر خود قرار دهد. او سپس بر روی پشت خود و بر صندلی آزمایش می‌خوابد در حالی که پاهای او بالا آمده و توسط رکاب‌هایی گرفته شده اند. این حالت، به پزشک اجازه می‌دهد تا واژن و ناحیه‌ی تناسلی خانم را بررسی کند. فرایند این آزمایش مشابه آزمایش پاپ اسمیر است. برای انجام آزمایش HPV، پزشک به آرامی یک ذره‌بین را در واژن قرار می‌دهد. این ذره‌بین یک وسیله‌ی پلاستیکی یا فلزی تمیز است. این وسیله دیواره‌های واژن را جدا می‌کند، بنابراین پزشک می‌تواند قسمت بالایی واژن و گردن رحم را مشاهده نماید. پزشک از یک وسیله‌ی چوبی یا سپتوم برای تراشیدن آرام سطح قسمت پایینی رحم به منظور برداشتن سلول‌ها استفاده می‌کند. در برخی از موارد، یک برس مخصوص (به نام سیتوبراش یا سیتوبروم) برای جمع‌آوری سلول‌های قسمت پایینی گردن رحم که به رحم می‌رسد، استفاده می‌شود. پس از جمع‌آوری سلول‌ها، پزشک آنها را به یک مخزن اضافه می‌کند. این سلول‌ها، با یک محلول خاص به نام ثابت کننده ترکیب می‌شود تا از ظاهر آنها محافظت گردد. این محلول مشابه ماده‌ی استفاده شده در آزمایش پاپ اسمیر با پایه‌ی مایع می‌باشد. نمونه برای انجام آزمایش وجود دی ان آی انواع HPV دارای ریسک بالا، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. این آزمایش تنها چند دقیقه طول می‎کشد. ممکن است مقداری ناراحتی، فشار یا گرفتگی در حین این آزمایش وجود داشته باشد، اما معمولاً دردناک نیست.

پس از آزمایش


پس از این آزمایش، بیمار ممکن است مقدار کمی خونریزی واژنی یا ترشحات به رنگ خاکستری- سبز مشاهده کند. بیمار می‌تواند از پارچه‌ی آستری برای جلوگیری از لکه شدن لباس‌های خود استفاده کند. تا زمانی که پزشک ایمن بودن رابطه‌ی جنسی را تأیید نکرده است، باید از داشتن رابطه خودداری کرد.

نتایج


نتیجه‌ی آزمایش HPV ممکن است منفی یا مثبت باشد. نتیجه‌ی منفی این آزمایش به این معنی است که خانم، دارای هیچ نوعی از HPV نیست که به شرایط پیش‌زمینه‌ای سرطان گردن یا دهانه‌ی رحم مرتبط باشد. نتیجه‌ی مثبت هم لزوماً به این معنا نیست که خانم حتماً و قطعاً مبتلا به سرطان خواهد شد. نتایج این آزمایش برای کمک به تخمین ریسک بیمار پیرامون ابتلا به سرطان دهانه‎ی رحم یا تخمین شدت یا خطر یافته‌های غیر قطعی به دست آمده از معاینه‌ی فیزیکی یا آزمایش پاپ اسمیر می‌باشد. نتایج به دست آمده از آزمایش HPV به صورت تنها مورد تفسیر قرار نمی‌گیرند، بلکه در ترکیب با آزمایش پاپ اسمیر، سابقه‌ی بیماری‌ها و معاینه‌ی فیزیکی بررسی می‌شوند. این آزمایش اطلاعاتی را در اختیار پزشک می‌گذارد که به او در اتخاذ بهترین تصمیم‌ها درباره‌ی نظارت بیشتر و کنترل هر بیمار بر اساس یک روش مورد به مورد، کمک کند. پزشک تصمیم می‌گیرد که بیمار به انجام آزمایشات بیشتری مانند کولپوسکوپی، نمونه‌برداری یا مراقبت‌های بیشتر نیاز دارد یا خیر.

چه چیزهایی بر این آزمایش اثر می‌گذارند؟


به دلایل زیر، برخی از خانم‌ها قادر به انجام این آزمایش نبوده و یا نتایج این آزمایش برای آنها مفید نمی‌باشد:

  • استفاده از دوش‌ها، تامپون‌ها و کرم‌ها و داروهای واژینال در ۴۸ ساعت پیش از انجام آزمایش
  • کوچک بودن نمونه‌ی گرفته شده از سلول‌های رحمی
  • نشان داده شدن سلول‌های غیر طبیعی توسط آزمایش پاپ اسمیر که توسط انواع HPV دارای ریسک بالا، ایجاد شده باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *