آزمایش (تست)پاپ اسمیر؛ کاربرد،مراحل و تفسیرجواب آن

هدف اصلی انجام پاپ اسمیر تشخیص تغییرات دهانه رحم است که ممکن است در اثر اچ پی وی ایجاد شده باشد. با تشخیص زود هنگام سلول‌های سرطانی رحم توسط تست پاپ اسمیر، می‌توان قبل از گسترش سرطان و تبدیل آن به یک مشکل بزرگ، درمان را شروع کرد. همچنین می‌توان با استفاده از نمونه‌ی تست پاپ اسمیر به وجود اچ پی وی نیز پی برد. تست پاپ اسمیر نمی‌تواند وجود دیگر بیماری‌های مقاربتی را نشان دهد. گاهی تست پاپ اسمیر رشد سلول‌ها، که یکی از علائم وجود دیگر سرطان‌ها است، را نشان می‌دهد اما نمی‌توان با توجه به نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر از وجود دیگر انواع سرطان‌ها اطمینان حاصل کرد.

تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان رحم انجام می‌شود. درمان زود هنگام تغییرات پیش از سرطان که توسط تست پاپ اسمیر تشخیص داده می‌شوند مانع گسترش کامل سرطان رحم می‌شود. تست‌های پاپ اسمیر بسیار دقیق هستند و انجام منظم آنها باعث کاهش میزان سرطان رحم و مرگ و میر می‌شود. انجام پاپ اسمیر کمی آزار دهنده است اما تحمل کمی ناراحتی به حفظ سلامت فرد کمک می‌کند. معمولا کسب نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر بین یک تا سه هفته طول می‌کشد. در اکثر مواقع، نتیجه‌ی تست طبیعی است. اگر نتیجه‌ی تست نشان دهنده‌ی مورد عجیبی بود، پزشک برای انجام تست‌های بعدی برای بیمار برنامه ریزی می‌کند. به دلایل مختلفی ممکن است نتیجه‌ی تست غیر طبیعی شود. همیشه نتیجه‌ی غیر طبیعی به معنی سرطان نیست. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.

تست پاپ اسمیر برای چه افرادی باید انجام شود؟


اکثر زنان از سن ۲۱ سالگی باید به طور منظم تست پاپ اسمیر را انجام دهند. برخی از زنان بیشتر در معرض سرطان یا عفونت قرار دارند. زنانی به انجام تست‌های بیشتر نیاز دارند که:

 • مبتلا به اچ آی وی باشند.
 • سیستم ایمنی آنها در اثر شیمی درمانی یا پیوند عضو ضعیف شده باشد.

اگر شخص بالای ۳۰ سال بوده و سه مرتبه پشت سر هم تست پاپ اسمیر انجام داده و نتیجه طبیعی بوده، می‌تواند از پزشک بخواهد که اگر تست پاپ اسمیر با غربالگری ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) همراه است، این تست را هر پنج سال یکبار برای او تکرار کند.

زنان بالای ۶۵ سال که نتایج تست‌های پاپ اسمیر آنها طبیعی بوده نیز می‌توانند در آینده تست پاپ اسمیر انجام ندهند.

در اکثر موارد، انجام پاپ اسمیر در ۲۴ هفته اول بارداری خطری ندارد. پس از هفته ۲۴ انجام تست دردناک‌تر خواهد بود. همچنین پس از زایمان نیز برای انجام پاپ اسمیر فرد باید تا ۱۲ هفته صبر کند تا دقت نتایج حاصل از پاپ اسمیر افزایش یابد.

قبل از تست


بیمار می‌تواند در هنگام معاینه سالانه توسط متخصص زنان برای پاپ اسمیر برنامه ریزی کند یا جداگانه به متخصص زنان مراجعه کند.

اگر بیمار در روز پاپ اسمیر مبتلا به عادت ماهانه باشد، پزشک زمان دیگری را برای انجام پاپ اسمیر تعیین می‌کند. زنان باید سعی کنند روز قبل از تست از مقاربت، شستشوی محل با آب فشاردار یا استفاده از داروهای منی کش خودداری کنند زیرا این موارد باعث کاهش دقت نتیجه‌ی تست می‌شوند.

از آنجا که اگر بیمار خود را شل بگیرد، پاپ اسمیر راحت‌تر انجام می‌شود، آرامش بیمار و کشیدن نفس‌های عمیق در حین انجام پاپ اسمیر از اهمیت زیادی برخوردار است.

در هنگام انجام پاپ اسمیر چه اتفاقی می‌افتد؟


انجام پاپ اسمیر کمی آزار دهنده است اما خیلی سریع انجام می‌شود. در حین کار، بیمار به پشت روی تخت خوابیده، پاها را باز کرده و کف پاها را روی رکاب‌ها قرار می‌دهد. پزشک به آرامی وسیله‌ای به نام سپکولوم را داخل واژن بیمار می‌کند. سپکولوم دیواره واژن را باز نگه داشته و امکان دسترسی به رحم را فراهم می‌کند. سپس پزشک نمونه‌ای از سلول‌های رحم بیمار را می‌تراشد. روش‌های مختلفی برای تراشیدن و برداشتن نمونه سلول وجود دارد. برخی از پزشکان از یک اسپاچولا، برخی از یک برس و اسپاچولا، و برخی دیگر از وسیله‌ای به نام سیتوبراش (که ترکیبی از اسپاچولا و برس است) استفاده می‌کنند. اکثر زنان در هنگام تراشیدن کمی احساس فشار و ناراحتی دارند. نمونه‌ی برداشته شده از رحم زن کاملا محافظت شده و برای بررسی وجود سلول‌های غیر طبیعی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

نتایج


نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر دو حالت دارد: طبیعی و غیر طبیعی.

پاپ اسمیر طبیعی

اگر نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر طبیعی باشد بدان معنی است که سلول‌ها غیر طبیعی نیستند. نتیجه‌ی نرمال را گاهی منفی نیز می‌گویند. اگر نتایج تست پاپ اسمیر بیمار طبیعی باشد، او تا سه سال نیاز به انجام پاپ اسمیر مجدد ندارد.

پاپ اسمیر مثبت

وجود نتیجه‌ی مثبت در تست پاپ اسمیر به معنای سرطان رحم نیست بلکه فقط به این معنی است که سلول‌هایی غیر طبیعی در دهانه رحم وجود دارند که ممکن است برخی از آنها سلول‌های پیش سرطانی باشند. سلول‌های پیش سرطانی انواع مختلف دارند که عبارتند از:

 • سلول های نامنظم سنگفرشی (ASC) رایج‌ترین نوع سلول‌های غیر طبیعی در پاپ اسمیر هستند.
 • ضایعات سنگفرشی داخل اپیتلیومی با درجه پایین (LSIL) نوعی ضایعات غیر طبیعی خفیف هستند که در اثر عفونت اچ پی وی ایجاد می‌شوند. درجه پایین بدین معنی است که تغییراتی اولیه در اندازه و شکل سلول‌ها ایجاد شده است. داخل اپیتلیومی به سلول‌های لایه‌ی سطحی دهانه رحم اشاره می‌کند.
 • ضایعات سنگفرشی داخل اپیتلیومی با درجه بالا (HSIL) اختلالات شدیدتری هستند که اگر درمان نشوند، احتمال تبدیل آنها به سرطان زیاد است. درجه بالا بدین معنی است که تغییرات زیادی در اندازه و شکل سلول‌های غیر طبیعی (سلول‌های پیش سرطانی) به وجود آمده و سلول‌ها تفاوت بسیار زیادی با سلول‌های طبیعی دارند.
 • سرطان سلول‌های فلسی به معنی سرطان دهانه رحم است. سلول‌های فلسی غیر طبیعی به سمت دهانه رحم یا به سمت دیگر بافت‌ها و اندام‌ها هجوم آورده‌اند.
 • اختلالات غدد نشان دهنده‌ی تغییرات غیر طبیعی در بافت‌ غدد دهانه رحم است. این اختلالات به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:
 • سلول‌های غده‌ای غیر عادی (AGC)، به این معنی که سلول‌های غده‌ای حالت طبیعی ندارند اما پزشک هنوز درمورد اینکه تغییر سلول‌ها نشانه‌ی چیست مردد است.
 • سرطان دهانه رحم در محل یا آدنوکارسینوم درجا (AIS)، به این معنی که سلول‌هایی بسیار غیر طبیعی یافته شده‌اند اما این سلول‌ها هنوز به دیگر بافت‌های غده‌ای رحم گسترش نیافته‌اند.
 • آدنوکارسینوم نه تنها شامل سرطان کانال اندوسرویکال است بلکه شامل مواردی همچون سرطان‌ مخاط رحم، سرطان برون رحمی و سرطان‌های دیگر می‌باشد.

سلول‌های سرطانی خفیف‌تر بیشتر از اختلالات شدید دیده می‌شوند. پزشک با توجه به نتیجه‌ی تست ممکن است افزایش تعداد دفعات پاپ اسمیر یا بررسی دقیق‌تر بافت دهانه رحم با استفاده از کولونوسکوپی را توصیه کند. در هنگام انجام کولونوسکوپی پزشک از نور و بزرگنمایی برای مشاهده‌ی دقیق بافت‌های واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند. در برخی موارد، پزشک نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را نیز برای آزمایش برمی‌دارد.

خطا در نتیجه


کسب نتیجه‌ی غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر همیشه نشان دهنده‌ی سرطان نیست. گاهی سلول‌ها غیر طبیعی به نظر می‌رسند اما سرطانی نیستند. در صورت وجود موارد زیر، بیمار باید برای مراقبت‌های بعدی به پزشک مراجعه کند.

 • عفونت دهانه رحم باعث کسب نتیجه‌ی غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر می‌شود. عفونت قارچی، تریکوموناس، کلامیدیا یا سوزاک باعث التهاب سلول‌های دهانه رحم می‌شوند. معمولا پس از درمان عفونت، نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر به حالت طبیعی برمی‌گردد.
 • اگر نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر به علت وجود عفونت مثبت بود، باید علت عفونت برطرف شود. سپس تست پاپ اسمیر پس از ۲-۳ ماه مجددا تکرار می‌شود زیرا عفونت باعث می‌شود سرطان رحم خود را نشان ندهد. انجام یک معاینه کامل توسط پزشک ضروری است.

خطرات


ممکن است افراد پس از انجام تست پاپ اسمیر در اثر تراشیدگی کمی احساس ناراحتی یا شکم درد داشته باشند. همچنین بلافاصله پس از انجام پاپ اسمیر فرد خونریزی واژنی خفیفی خواهد داشت. اگر احساس ناراحتی یا خونریزی بیش از یک روز بعد از انجام پاپ اسمیر هنوز ادامه داشت، با پزشک در مورد آن مشورت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *